Para pilotów, w odstępie 16 lat, zginęła w katastrofie lotniczej w Nepalu

KATHMANDU, 16 stycznia (Reuters) – Anju Khatiwada dołączyła do nepalskich Yeti Airlines w 2010 roku, podążając śladami swojego męża, pilota, który zginął w katastrofie lotniczej cztery lata temu, kiedy leciał małym samolotem pasażerskim dla krajowego przewoźnika. w dół na minutę przed lądowaniem.

Khatiwada, lat 44, był drugim pilotem samolotu Yeti Airlines, który rozbił się w niedzielę na podejściu do miasta Pokhara, zabijając co najmniej 68 osób w najbardziej śmiertelnej katastrofie lotniczej w himalajskim kraju od trzech dekad.

Jak dotąd wśród 72 osób na pokładzie nie znaleziono nikogo, kto przeżył.

„Jej mąż, Dipak Pokhrel, zginął w katastrofie Twin Otter samolotu Yeti Airlines w Jumla w 2006 roku” – powiedział Reuterowi rzecznik linii lotniczej Sudarshan Bartaula, odnosząc się do Khatiwady. „Przeszła szkolenie pilotażowe za pieniądze, które otrzymała z ubezpieczenia po śmierci męża”.

Khatiwada, pilot z ponad 6400 godzinami lotu, wcześniej latał popularną trasą turystyczną ze stolicy Katmandu do Pokhary, drugiego co do wielkości miasta w kraju, powiedział Bartaula.

Znaleziono i zidentyfikowano ciało kapitana lotu Kamala KC, który wylatał ponad 21 900 godzin.

Bartaula powiedział, że szczątki Kathiwady nie zostały zidentyfikowane, ale istnieje obawa, że ​​nie żyje.

„W niedzielę leciał samolotem z pilotem-instruktorem, co jest standardową procedurą linii lotniczej” – powiedział przedstawiciel Yeti Airlines, który osobiście znał Khatiwadę.

„Zawsze był gotowy do wszelkich obowiązków i w przeszłości latał do Pokhary” – powiedział urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, ponieważ nie jest upoważniony do rozmawiania z mediami.

Reuters nie był w stanie natychmiast skontaktować się z żadnym z członków jego rodziny.

Według relacji naocznych świadków i wideo z katastrofy zamieszczonego w mediach społecznościowych, samolot ATR-72 pilotowany przez Khatiwadę przekoziołkował z boku na bok, zanim spadł do wąwozu w pobliżu lotniska w Pokhara i zapalił się.

W poniedziałek znaleziono rejestrator rozmów w kokpicie samolotu i rejestrator parametrów lotu, które mogą pomóc śledczym ustalić, co spowodowało awarię samolotu przy dobrej pogodzie.

Prawie 350 osób zginęło od 2000 roku w katastrofach samolotów lub helikopterów w Nepalu, gdzie znajduje się 8 z 14 najwyższych gór świata, w tym Everest, gdzie nagłe zmiany pogody mogą stworzyć niebezpieczne warunki.

Reportaż Gopala Sharmy, scenariusz Devjyota Ghoshala. Montaż przez Gerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment