Peruwiańscy protestujący ścierają się z policją po marszu tysięcy w Limie | Peru

Marsz nazwany „przejęciem Limy” przerodził się w bitwy między protestującymi a policją w stolicy Peru w czwartkową noc wśród salw rzucania kamieniami i gazu łzawiącego.

Tysiące protestujących w całym kraju trafił do Limy wcześniej w tym tygodniu, aby wziąć udział w masowym marszu wzywającym do ustąpienia prezydent Diny Boluarte po prawie sześciu tygodniach zamieszek, w wyniku których zginęło ponad 50 osób, w tym jeden policjant i ośmiu innych zabitych w strajkach i blokadach.

W nocnym przemówieniu telewizyjnym Boluarte powiedział, że policja kontroluje demonstracje, a osoby odpowiedzialne za przemoc i wandalizm nie pozostaną „bezkarne”, dodając, że „to nie jest pokojowy marsz”. Powiedział, że „rząd jest pewny siebie, a jego gabinet jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek”.

Boluarte argumentował, że protesty nie miały „programu społecznego”, ale były raczej próbą „obalenia rządów prawa, wywołania chaosu i nieporządku oraz przejęcia władzy”. Dodał, że ataki na trzy regionalne lotniska były wcześniej zaplanowane i zostaną ukarane „w pełnym zakresie prawa”.

„Do mieszkańców Peru, do tych, którzy chcą pracować w pokoju i do tych, którzy organizują akty protestu, mówię: nie przestanę zapraszać ich do dobrego dialogu i mówić im, że pracujemy dla kraju” powiedział. powiedział.

Biuro rzecznika praw obywatelskich Peru poinformowało, że jedna osoba zginęła, a około 10 zostało rannych w czwartkowych starciach z policją w mieście Arequipa na południu kraju, kiedy protestujący rzekomo próbowali szturmować lotnisko. Kilka lotnisk jest zamkniętych, a ogromne obszary kraju są sparaliżowane przez ponad 120 blokad drogowych.

Oddziały prewencyjne kryją się po czwartkowym marszu
Oddziały prewencji kryją się po czwartkowym marszu „Przejmij Limę”. Zdjęcie: Sebastian Castañeda/Reuters

Oburzenie z powodu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych podsyciło coraz większe protesty, które rozpoczął się na początku grudnia dla wsparcia obalony został były prezydent Pedro Castillo ale są przytłaczająco skłonni żądać rezygnacji Boluarte, zamknięcia Kongresu i nowych wyborów. Boluarte był wiceprezesem Castillo i zastąpił go po tym, jak próbował zamknąć i rządzić Kongresem dekretem z 7 grudnia.

Wcześniej w czwartek tysiące ludzi maszerowało wokół placu San Martín w Limie, wielu trzymało plakaty z miejsca pochodzenia. Znane chłopskie organizacje bezpieczeństwa ronda nosili tradycyjne bicze, a tubylcze kobiety nosiły tradycyjne kolorowe spódnice. Wśród sztandarów rozległy się okrzyki „Dina, morderco, ludzie cię odrzucają”.

„Chcemy sprawiedliwości, nie chcemy, aby nasi zmarli zostali zapomniani” – powiedziała Zulema Chacón Guardianowi. „Chcemy pozbyć się tego uzurpatora, on nas nie reprezentuje”.

„Oni są złodziejami, kłamią i okłamują nas” – powiedziała Delia Zevallos, 52-letnia właścicielka sklepu, odnosząc się do prawodawców w Kongresie, najbardziej pogardzanym organie politycznym w Peru. „Ludzie się obudzili, nie jesteśmy już dziećmi, umiemy czytać i pisać… i nikt nie może nam mówić, co mamy robić”.

Boluarte, który w zeszłym tygodniu zapowiedział, że nie poda się do dymisji, spotkał się wcześniej w czwartek z przedstawicielem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. W zeszłym tygodniu agencja ONZ powiedziała, że ​​tak „bardzo zaniepokojony rosnącą przemocą” W Peru.

Demonstranci starli się z policją na moście Añashayco w Arequipie w czwartek.
Demonstranci starli się z policją na moście Añashayco w Arequipie w czwartek. Zdjęcie: Diego Ramos/AFP/Getty Images

Zarówno ambasadorowie USA, jak i Wielkiej Brytanii w Peru z zadowoleniem przyjęli spotkanie i wydali w czwartek oświadczenia wzywające do zachowania spokoju i wzywające rząd do poszukiwania dialogu.

w oświadczeniu w języku hiszpańskim ŚwiergotAmbasador USA Lisa Kenna powiedziała, że ​​„fundamentalne znaczenie ma to, aby organy ścigania szanowały prawa człowieka i chroniły obywateli”.

Podobny oświadczeniejego brytyjski odpowiednik Gavin Cook wezwał do natychmiastowego i bezstronnego śledztwa, pociągnięcia do odpowiedzialności i sprawiedliwości ofiar doniesień o łamaniu praw człowieka.

Leave a Comment