Podróże w Chiński Nowy Rok Księżycowy podsycają obawy przed kryzysem Covid na obszarach wiejskich

Liczba infekcji w całym kraju może utrzymać się na wysokim poziomie przez kolejne dwa lub trzy miesiące, Zeng Guang, były główny epidemiolog w chińskich Centrach Kontroli i Zapobiegania Chorobom, powiedział w zeszłym tygodniu lokalny serwis informacyjny Caixin. Ponieważ duże miasta, takie jak Pekin i Chongqing, twierdzą, że ich epidemie osiągnęły szczyt, powiedział: „czas skupić się najbardziej na obszarach wiejskich”.

Zeng zauważył, że dostępnych jest mniej zasobów medycznych dla tych, którzy zostali pozostawieni na obszarach wiejskich, takich jak osoby starsze i niepełnosprawne. Według oficjalnych statystyk w 2020 r. obszary wiejskie w Chinach miały około pięciu pracowników medycznych i mniej niż pięć łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców, podczas gdy obszary miejskie miały ponad 11 personelu medycznego i prawie dziewięć łóżek szpitalnych.

Jiao Yahui, urzędnik Narodowej Komisji Zdrowia, powiedział, że rządowa strategia Covid na obszarach wiejskich ma dwa cele.

„Pierwszym jest upewnienie się, że leki do nich dotrą i że zapasy obejmą okres Święta Wiosny lub nawet dłużej” – powiedział chińskim mediom państwowym na początku tego miesiąca. – Po drugie, ciężko chorzy pacjenci mogą być leczeni w szpitalach wojewódzkich lub przynajmniej przenoszeni do szpitali powiatowych.

Lekarze przepisują lekarstwa mieszkańcom prefektur Qiandongnan Miao i Dong w południowo-zachodnich Chinach. Przyszłe wydawnictwa / za pośrednictwem Getty Images

Do pomocy mobilizują się też niektórzy zwykli Chińczycy.

Yuki Yang, lat 26, powiedziała, że ​​od połowy grudnia współpracuje z około 100 wolontariuszami, aby wysyłać lekarstwa i inne zapasy Covid do osób starszych w wioskach w kraju.

„Przeważnie kontaktujemy się z lokalnymi klinikami i rozprowadzamy pigułki w obecności lokalnych lekarzy” – powiedział Yang, który mieszka w Szanghaju. „Ale wiem, że więcej osób potrzebuje pomocy”.

Odwiedzający hrabstwo Taoyuan, który poprosił o zachowanie anonimowości z obawy przed oficjalnym odwetem, powiedział, że w jego wiosce jest tylko jedna przychodnia zdrowia i nie jest ona wyposażona w sprzęt do leczenia pacjentów z Covid-19. Brak obiektów oznacza, że ​​osoby z Covid częściej podróżują gdzie indziej w celu leczenia lub po prostu wracają do zdrowia w domu, aby uniknąć dalszego narażenia w szpitalach.

„Miasto ma stosunkowo kompleksowy szpital, ale nadal jest nieporównywalny z zasobami medycznymi miasta” – powiedział.

W szpitalu w hrabstwie Qingjian w północnej prowincji Shaanxi około 30 do 40 osób – głównie w średnim i starszym wieku, wszyscy w maskach – stało w kolejce do ambulatoryjnej odprawy pewnego ranka w zeszłym tygodniu. Kilka starszych osób czekało na członków rodziny na kanapie w pobliżu wejścia do holu, od czasu do czasu kaszląc.

Ludzie ubrani na biało, tradycyjny chiński kolor żałoby, można było zobaczyć na ulicach idących tego samego dnia w procesjach pogrzebowych dwóch różnych osób.

Mieszkaniec o nazwisku Li powiedział, że od grudnia ubiegłego roku uczestniczył w pięciu pogrzebach osób, które zmarły po zarażeniu się Covid-19. Powiedział, że słyszał, że tej zimy w hrabstwie zmarło co najmniej 300 starszych osób, nie licząc wiosek i miast, którymi administruje.

Leave a Comment