Polaryzacja zjada kraje rozwinięte

Ilustracja: Aïda Amer/Axios

Strach ekonomiczny tworzy rekordowe poziomy polaryzacja na całym świeciezwłaszcza w wolno rozwijających się krajach rozwiniętych, takich jak Hiszpania i Japonia, zgodnie z najnowszym corocznym badaniem Barometru zaufania firmy Edelman.

Dlaczego jest to ważne: Polaryzacja powoduje niestabilność, tworząc niepewność w firmie. Wywiera to większą presję na przedsiębiorstwa i liderów biznesu, aby budować zaufanie wśród konsumentów, którego nie udało się zdobyć rządom.

Duży obraz: Już trzeci rok z rzędu przedsiębiorczość jest jedyną instytucją na świecie uznawaną zarówno za etyczną, jak i kompetentną. Media i rząd są uważane za szczególnie nieetyczne i niekompetentne w rozwiązywaniu problemów społecznych, organizacje pozarządowe są uważane za etyczne, ale mniej kompetentne.

Detale: Na całym świecie optymizm gospodarczy osłabł z powodu rosnącej inflacji w wyniku pandemii.

  • Według badania zaufanie do gospodarki spadło do rekordowo niskiego poziomu w 24 z 28 badanych krajów. Tylko chińscy respondenci uważają, że za pięć lat im i ich rodzinom będzie lepiej.
  • W żadnym z 14 przebadanych krajów rozwiniętych więcej niż 35% respondentów nie stwierdziło, że jest przekonanych, że ich rodzina będzie miała się lepiej za pięć lat.

Bądź mądry: Wolno rosnące kraje rozwijające się, takie jak Argentyna, RPA, Brazylia i Meksyk, mają jedną z największych luk w zaufaniu między biznesem a rządem, podczas gdy szybko rozwijające się gospodarki, takie jak Indonezja, Arabia Saudyjska i Singapur, mają najmniejszą.

Między wierszami: W krajach, które od dawna uważane są za stabilne demokracje, takich jak Stany Zjednoczone i Argentyna, nieufność gospodarcza i polityczna prowadzi do większej polaryzacji.

  • Z danych wynika, że ​​sześć krajów na całym świecie — Stany Zjednoczone, Kolumbia, RPA, Argentyna, Hiszpania i Szwecja — uważa się za wysoce spolaryzowane.
  • Brazylia, Meksyk, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Włochy, Niemcy i Holandia są zagrożone poważną polaryzacją.
  • Poziomy polaryzacji i nieufności gospodarczej są niższe w reżimach autorytarnych, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska, po części z powodu ich większego optymizmu gospodarczego.

Bądź mądry: Według definicji Edelmana polaryzacja występuje z powodu wielu czynników, w tym pesymizmu gospodarczego, nieufności wobec mediów i rządu, nierówności systemowych i braku wspólnej tożsamości.

  • W prawie wszystkich badanych krajach zaufanie do biznesu jest silniejsze niż zaufanie do rządu. A w demokracjach zaufanie do rządu jest szczególnie niskie.
  • W reżimach autorytarnych, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska i Chiny, luka w zaufaniu między biznesem a rządem jest stosunkowo niewielka.

Intryga: We wszystkich krajach o wysokim PKB, takich jak USA, Chiny, Indie, Francja czy Wielka Brytania, spada zaufanie do firm zagranicznych.

Co oglądać: Według danych firmy w krajach spolaryzowanych są bardziej narażone na zabieranie głosu w kwestiach społecznych.

  • Firmy mogą uchronić się przed ugrzęźnięciem w polityce, publikując wiarygodne informacje poparte danymi lub nauką oraz zajmując stanowiska konsekwentnie zgodne z wartościami firmy.

Tak ale: Zainteresowane strony wciąż oczekują, że dyrektorzy generalni zajmą stanowisko w kwestiach takich jak nierówność pracowników, zmiana klimatu i dyskryminacja.

Leave a Comment