Ponad milion francuskich pracowników strajkuje przeciwko próbom podniesienia wieku emerytalnego

Przez milionów francuskich robotników wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko rządowym planom reformy systemów emerytalnych kraju, w tym ze względu na wiek emerytalny.

„Teraz rząd stoi pod ścianą” – przywódca francuskie związki zawodowe czytamy we wspólnym oświadczeniu. „Wszyscy wiedzą, że podniesienie wieku emerytalnego przynosi korzyści tylko pracodawcom i bogatym”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron planuje podnieść wiek emerytalny z 62 do 64 lat, aby utrzymać rentowność systemu emerytalnego, ale związki zawodowe twierdzą, że ta zmiana zagrozi ich prawom.

Rząd twierdzi, że opóźnienie wieku emerytalnego o dwa lata zwiększy roczne składki o 17,7 mld euro (19,1 mld dolarów), co pozwoli systemowi wyjść na zero do 2027 r., poinformował Reuters.

DAVOS 2023: BIGWIGS POWRACAJĄ W SZWAJCARSKIE GÓRY

Związki zawodowe zaproponowały alternatywy dla planu, takie jak opodatkowanie bogatych lub wymaganie od pracodawców płacenia wyższych wynagrodzeń w celu sfinansowania systemu, ale Macron nadal upiera się, że jego plan jest najlepszym sposobem radzenia sobie z sytuacją.

Protestujący maszerują podczas protestu przeciwko zmianom emerytalnym w Paryżu, czwartek, 19 stycznia 2023 r. (AP Photo/Lewis Joly/AP Newsroom)

„Ten problem można rozwiązać w inny sposób, poprzez opodatkowanie. Pracownicy nie powinni płacić deficytu sektora publicznego” – powiedział Laurent Berger, szef CFDT, największego związku zawodowego we Francji.

BRYTYJSKA INFLACJA ROZPOCZYNA SIĘ W GRUDNIU, KIEDY WZROST KOSZTÓW ŻYWNOŚCI

Macron, który był w Barcelonie na szczyt francusko-hiszpański, przyznał się do niezadowolenia społecznego, ale powiedział, że reforma jest nadal potrzebna, aby „uratować” francuskie emerytury. Starzenie się społeczeństwa i rosnąca średnia długość życia we Francji, w połączeniu z wymogiem, aby wszyscy otrzymywali państwową emeryturę, zmusiły rząd do zapewnienia wypłacalności systemu.

„Zrobimy to z szacunkiem, w duchu dialogu, ale także z determinacją i odpowiedzialnością” – powiedział Macron.

CZY ZMIENIAJĄ SIĘ KONCEPCJE DOTYCZĄCE INWESTOWANIA W CHINACH?

Ale opinia publiczna jest zdecydowanie przeciwna reformie, a sondaże pokazują, że większość ludzi odrzuca propozycję. Czwartkowe strajki są pierwszą publiczną reakcją na plan, który zakłócił transport, szkoły i inne usługi publiczne, ponieważ w całym kraju odbyło się ponad 200 protestów.

Protest francuskich strażaków

Strażacy demonstrują przeciwko zmianom emerytur w czwartek, 19 stycznia 2023 r. W Lille w północnej Francji. (AP Photo/Michel Spingler/AP Newsroom)

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych protestowało ponad 1,1 miliona ludzi, z czego około 800 tysięcy w samym Paryżu. Związki zawodowe twierdzą, że w ogólnokrajowych protestach wzięło udział ponad dwa miliony osób.

CZYTAJ WIĘCEJ O FOX BUSINESS KLIKAJĄC TUTAJ

W większości pokojowe demonstracje zakończyły się drobnymi starciami z policją, podczas których aresztowano dziesiątki demonstrantów, a policja użyła gazu łzawiącego wobec niektórych grup.

Związki zawodowe wezwały do ​​drugiego dnia powszechnych strajków 31 stycznia, próbując zmusić Macrona do wycofania się z jego planu.

Associated Press przyczyniła się do tego raportu.

Leave a Comment