Populacja Chin kurczy się po raz pierwszy od 1961 roku, podkreśla kryzys demograficzny

PEKIN/HONGKONG, 17 stycznia (Reuters) – W ubiegłym roku populacja Chin spadła po raz pierwszy od sześciu dekad. Jest to historyczny zwrot, który ma oznaczać początek długiego okresu spadku liczby ludności, który będzie miał głębokie implikacje dla chińskiej gospodarki. i świat.

Spadek, największy od 1961 roku, ostatniego roku Wielkiego Głodu w Chinach, również potwierdza prognozy, że Indie staną się w tym roku najbardziej zaludnionym krajem na świecie.

Ludność Chin skurczyła się o około 850 000 osób do 1,41175 miliardów na koniec 2022 roku, podało Narodowe Biuro Statystyczne.

W dłuższej perspektywie eksperci ONZ przewidują, że populacja Chin zmniejszy się o 109 milionów do 2050 r., co stanowi ponad trzykrotny spadek w porównaniu z poprzednią prognozą z 2019 r.

Doprowadziło to krajowych demografów do narzekań, że Chiny starzeją się, zanim się wzbogacą, co spowalnia gospodarkę, ponieważ dochody maleją, a dług publiczny rośnie w obliczu rosnących kosztów opieki zdrowotnej i socjalnej.

„Perspektywy demograficzne i gospodarcze Chin są znacznie bardziej ponure niż oczekiwano. Chiny muszą dostosować swoją politykę społeczną, gospodarczą, obronną i zagraniczną” – powiedział demograf Yi Fuxian.

Dodał, że kurcząca się siła robocza w kraju i spadająca wielkość produkcji jeszcze bardziej zaostrzą wysokie ceny i wysoką inflację w USA i Europie.

Kang Yi, szef Narodowego Biura Statystycznego, powiedział dziennikarzom, że ludzie nie powinni martwić się spadkiem liczby ludności, ponieważ „ogólna podaż siły roboczej wciąż przewyższa popyt”.

Wskaźnik urodzeń w Chinach wyniósł zaledwie 6,77 urodzeń na 1000 osób w zeszłym roku, co oznacza spadek z 7,52 urodzeń w 2021 r. i najniższy w historii.

Liczba chińskich kobiet w wieku rozrodczym, określona przez rząd na 25-35 lat, spadła o około 4 miliony, powiedział Kang.

Śmiertelność, najwyższa od 1974 r. podczas rewolucji kulturalnej, wyniosła 7,37 zgonów na 1000 osób, w porównaniu z 7,18 zgonów w 2021 r.

WPŁYW POLITYKI JEDNO DZIECKO

Znaczna część spadku demograficznego jest spowodowana chińską polityką jednego dziecka, która została wprowadzona w latach 1980-2015, oraz wysokimi kosztami edukacji, które uniemożliwiły wielu Chińczykom posiadanie więcej niż jednego dziecka, a nawet jednego.

Dane były popularnym tematem w chińskich mediach społecznościowych we wtorek po ich opublikowaniu. Jeden hashtag: „#Czy posiadanie potomstwa jest naprawdę ważne?” miał setki milionów odsłon.

„Głównym powodem, dla którego kobiety nie chcą mieć dzieci, nie są one same, ale niezdolność społeczeństwa i mężczyzn do wzięcia odpowiedzialności za wychowanie dzieci. Dla kobiet, które rodzą, prowadzi to do poważnego obniżenia jakości życia. i duchowego life” – napisał jeden z internautów o pseudonimie Joyful Ned.

Eksperci ds. populacji stwierdzili, że surowa polityka Chin dotycząca zerowej liczby Covid-19, która obowiązuje od trzech lat, spowodowała dalsze szkody w perspektywach demograficznych kraju.

Lokalne władze wprowadziły od 2021 r. środki zachęcające ludzi do posiadania większej liczby dzieci, w tym ulgi podatkowe, dłuższy urlop macierzyński i dodatki mieszkaniowe. Prezydent Xi Jinping powiedział również w październiku, że rząd wprowadzi dodatkowe polityki wspierające.

Jednak podjęte dotychczas działania nie zatrzymały długoterminowego trendu.

Wyszukiwania online wózków dziecięcych za pomocą chińskiej wyszukiwarki Baidu spadły o 17% w 2022 r. i 41% od 2018 r., podczas gdy wyszukiwania butelek dla niemowląt spadły o ponad jedną trzecią od 2018 r. Z kolei liczba wyszukiwań domów opieki dla osób starszych wzrosła w ubiegłym roku ośmiokrotnie.

Odwrotnie jest w Indiach, gdzie Trendy Google pokazują 15% wzrost liczby wyszukiwań butelek dla niemowląt w 2022 r. rok do roku, podczas gdy wyszukiwania łóżeczek dziecięcych wzrosły prawie pięciokrotnie.

Grafika Reutera

Reportaż Albee Zhanga w Pekinie i Farah Master w Hong Kongu; Dodatkowe raporty Kevina Yao i Elli Cao w Pekinie; Pod redakcją Edwiny Gibbs

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment