Populacja Chin spada. Wpływ jest odczuwalny na całym świecie


Hongkong
CNN

Chiny może być o krok bliżej do utraty pozycji najludniejszego kraju świata Indie po tym, jak jego populacja spadła po raz pierwszy od lat 60.

Ludność kraju spadnie do 1,411 miliarda w 2022 roku, o około 850 000 mniej niż w ubiegłym roku, poinformowało chińskie Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) w corocznym opublikowaniu danych we wtorek.

Ostatni raz populacja Chin spadła w 1961 roku, podczas głodu, który zabił dziesiątki milionów ludzi w całym kraju.

Tym razem za spadkiem stoi kilka czynników: dalekosiężne skutki chińskiej polityki jednego dziecka, wprowadzonej w latach 80. (ale później porzuconej); Zmiana postaw chińskiej młodzieży wobec małżeństwa i rodziny; głęboko zakorzenione nierówności płci i wyzwania związane z wychowywaniem dzieci w drogich chińskich miastach.

Eksperci ostrzegają, że jeśli trend się utrzyma, może to oznaczać kłopoty dla reszty świata, biorąc pod uwagę kluczową rolę Chin w napędzaniu drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Kurcząca się populacja prawdopodobnie zaostrzy problemy Chin ze starzejącą się siłą roboczą i powolnym wzrostem gospodarczym, przyczyniając się do walki Chin o wyjście z pandemii.

Spadek liczby ludności jest częściowo spowodowany chińską polityką jednego dziecka, która przez ponad 35 lat ograniczała pary do posiadania tylko jednego dziecka. Kobiety przyłapane na łamaniu tej polityki często były narażone na przymusowe aborcje, wysokie grzywny i eksmisję.

Zaniepokojony spadkiem wskaźnika urodzeń w ostatnich latach rząd anulował tę regułę. W 2015 roku zezwoliła parom na posiadanie dwójki dzieci, aw 2021 roku zwiększy tę liczbę do trojga. Jednak zmiany polityczne i inne wysiłki rządu, takie jak zapewnianie zachęt finansowych, miały niewielki wpływ z różnych powodów.

Głównymi czynnikami są wysokie koszty utrzymania i edukacji oraz gwałtownie rosnące ceny nieruchomości. Wiele osób – zwłaszcza w miastach – boryka się ze stagnacją zarobków, mniejszymi możliwościami zatrudnienia i wyczerpującymi godzinami, które sprawiają, że wychowywanie jednego dziecka, nie mówiąc już o trójce, jest trudne i kosztowne.

Problemy te pogłębiają zakorzenione role płciowe, które często nakładają większość prac domowych i opieki nad dziećmi na kobiety – które są lepiej wykształcone i niezależne ekonomicznie niż kiedykolwiek wcześniej, ale coraz bardziej niechętnie biorą na siebie ten nierówny ciężar. Kobiety zgłaszały również konfrontacje dyskryminacja w pracy ze względu na stan cywilny lub status rodzicielski, a pracodawcy często nie chcą płacić za urlop macierzyński.

Niektóre miasta i prowincje zaczęły wprowadzać środki, takie jak urlop ojcowski i rozszerzone usługi opieki nad dziećmi. Ale wielu działaczy i kobiet twierdzi, że to nie wystarczy.

A frustracje narastały tylko podczas pandemii w przypadku rozczarowanego młodszego pokolenia, którego źródła utrzymania i dobrobyt zostały wykolejone przez nieustępliwość Chin. zero zasad covidowych.

– Source:
CNN
” data-fave-thumbnails=”{“big”:{“uri”:”https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/210601102954-china-three-child-policy-icu-mclean-pkg-intl-hnk-vpx-00011727.png?q=x_0,y_0,h_1080,w_1919,c_fill/h_540,w_960″},”small”:{“uri”:”https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/210601102954-china-three-child-policy-icu-mclean-pkg-intl-hnk-vpx-00011727.png?q=x_0,y_0,h_1080,w_1919,c_fill/h_540,w_960″}}” data-vr-video=”” data-show-name=”” data-show-url=”” data-check-event-based-preview=”” data-network-id=”” data-details=””>

Posłuchaj, jak rodzice w Chinach reagują na nową politykę trojga dzieci

Spadek liczby ludności prawdopodobnie zwiększy problemy demograficzne, z którymi borykają się już Chiny. Ludność kraju już się starzeje, a siła robocza kurczy się, wywierając ogromną presję na młodsze pokolenie.

Osoby starsze w Chinach stanowią obecnie prawie jedną piątą populacji kraju, poinformowali we wtorek urzędnicy. Niektórzy eksperci ostrzegają, że kraj może pójść tą samą drogą Japoniaktóry wszedł w trwającą trzy dekady stagnację gospodarczą na początku lat 90., która zbiegła się ze starzeniem demograficznym.

„Gospodarka Chin wkracza w krytyczną fazę przejściową, ponieważ nie może już polegać na obfitej i konkurencyjnej sile roboczej napędzającej industrializację i wzrost” – powiedział Frederic Neumann, ekonomista ds. Azji w HSBC.

„Gdy podaż siły roboczej zaczyna się kurczyć, wzrost wydajności musi przyspieszyć, aby utrzymać gwałtowne tempo wzrostu gospodarczego”.

Gospodarka Chin już boryka się z problemami w 2022 r. tylko 3%. – jeden z najgorszych wyników od blisko pół wieku dzięki miesiącom Covidowych przestojów i historycznemu załamaniu na rynku nieruchomości.

Kurcząca się siła robocza może dodatkowo skomplikować ożywienie, ponieważ Chiny wznawiają podróże zagraniczne i rozluźniają wiele surowych ograniczeń obowiązujących w ostatnich latach.

Ma to również konsekwencje społeczne. Chiński system zabezpieczenia społecznego prawdopodobnie znajdzie się pod presją, ponieważ mniej pracowników pozostaje do finansowania emerytur i opieki zdrowotnej, ponieważ popyt na te usługi rośnie z powodu starzejącej się populacji.

Będzie też mniej osób opiekujących się osobami starszymi, ponieważ wielu młodych ludzi już pracuje, aby wesprzeć swoich rodziców i dwoje dziadków.

– Source:
CNN
” data-fave-thumbnails=”{“big”:{“uri”:”https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/190207230325-china-elderly-population.jpg?q=x_2,y_0,h_1078,w_1915,c_crop/h_540,w_960″},”small”:{“uri”:”https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/190207230325-china-elderly-population.jpg?q=x_2,y_0,h_1078,w_1915,c_crop/h_540,w_960″}}” data-vr-video=”” data-show-name=”News Stream” data-show-url=”https://www.cnn.com/shows/news-stream” data-check-event-based-preview=”” data-network-id=”” data-details=””>

starsza populacja Chin

Osoby starsze w Chinach mogą zostać w tyle

Biorąc pod uwagę rolę Chin jako siły napędowej światowej gospodarki, wyzwania stojące przed Chinami mogą mieć wpływ na resztę świata.

Pandemia pokazała, jak wewnętrzne problemy Chin mogą wpływać na przepływy handlowe i inwestycyjne, ponieważ przestoje i kontrole graniczne zakłócają łańcuchy dostaw.

Spowolnienie chińskiej gospodarki nie tylko powstrzymałoby globalny wzrost, ale mogłoby zagrozić chińskim ambicjom wyprzedzenia Stanów Zjednoczonych jako największej gospodarki świata.

„Ograniczona zdolność Chin do reagowania na te zmiany demograficzne prawdopodobnie doprowadzi do spowolnienia wzrostu gospodarczego w ciągu następnych dwudziestu do trzydziestu lat i wpłynie na zdolność Chin do konkurowania ze Stanami Zjednoczonymi na arenie światowej” – powiedział amerykańskie Centrum ds. Studia międzynarodowe. powiedział w artykule opublikowanym na swojej stronie internetowej w sierpniu ubiegłego roku.

W tym roku Chiny prawdopodobnie stracą pozycję najbardziej zaludnionego kraju na rzecz Indii, których populacja i gospodarka przeżywają rozkwit.

„Indie są największym zwycięzcą” – napisał na Twitterze Yi Fuxian, który studiuje chińską demografię na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Ale chociaż Yi powiedział, że gospodarka Indii może pewnego dnia przewyższyć gospodarkę USA, wciąż ma przed sobą długą drogę. Indie są piątą co do wielkości gospodarką świata, wyprzedzając w zeszłym roku Wielką Brytanię, a niektórzy eksperci wyrazili zaniepokojenie, że kraj ten nie tworzy wystarczająco dużo. oferty pracy aby nadążyć za naszą rosnącą siłą roboczą.

Mimo to niektórzy badacze twierdzą, że wiadomości z Chin mogą mieć pozytywne strony.

„Zarówno dla zmian klimatycznych, jak i dla środowiska mniejsza populacja jest dobrodziejstwem, a nie przekleństwem” tweetował Mary Gallagher, dyrektor Międzynarodowego Instytutu na Uniwersytecie Michigan.

Klimatolog z NASA, Peter Kalmus, argumentował, że spadku liczby ludności nie należy postrzegać jako „strasznej rzeczy”, wskazując zamiast tego na „globalne ocieplenie i utratę różnorodności biologicznej przyspieszające wykładniczo”.

Chińscy urzędnicy zintensyfikowali wysiłki, aby zachęcić większe rodziny, w tym poprzez plan wieloagencyjny ogłoszony w zeszłym roku, aby wzmocnić urlop macierzyński i zaoferować rodzinom ulgi podatkowe i inne świadczenia.

Obiecał chiński przywódca Xi Jinping w październiku, aby „poprawić strategię rozwoju populacji” i złagodzić presję ekonomiczną na rodziny.

“[We will] stworzyć system polityki mający na celu zwiększenie wskaźnika urodzeń i zmniejszenie kosztów ciąży i porodu, wychowania dzieci i edukacji szkolnej” – powiedział Xi. lepsze usługi dla osób starszych mieszkających samotnie”.

Niektóre miejsca oferują nawet zachęty finansowe, aby zachęcić do większej liczby urodzeń. Jedna wioska w południowej prowincji Guangdong ogłosiła w 2021 r., że będzie płacić stałym mieszkańcom do 510 USD miesięcznie za niemowlęta w wieku poniżej 2,5 roku, co może łącznie przekroczyć 15 000 USD na dziecko. W innych miejscach zaoferowano wsparcie majątkowe parom wielodzietnym.

Jednak wysiłki te nie przyniosły jeszcze rezultatów, a wielu ekspertów i mieszkańców twierdzi, że potrzebne są znacznie bardziej gruntowne reformy krajowe. Po wtorkowych wiadomościach na chińskiej platformie podobnej do Twittera Weibo pojawił się hashtag: „Aby zachęcić do narodzin, najpierw należy zająć się obawami młodych ludzi”.

„Nasze pensje są tak niskie, podczas gdy czynsz jest tak wysoki, a presja finansowa tak wielka. Mój przyszły mąż będzie pracował w nadgodzinach do 3 rano każdego dnia aż do końca roku” – napisał jeden z użytkowników Weibo. „Moje przetrwanie i zdrowie już są problemy, nie mówiąc już o dzieciach z ich zdobyciem”.

Leave a Comment