Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern podała się do dymisji, powołując się na wypalenie zawodowe

Nowa Zelandia premier Jacinda Ardern ogłosił w czwartek, że rezygnuje, mówiąc, że nie ma już „wystarczająco dużo w zbiorniku” po premierze określonym przez jego reakcję na serię kryzysów.

Ardern, lat 42, stała się globalną ikoną postępowości od wyborów w 2017 roku i zdobyła uznanie za to, że poradziła sobie z najgorszą masową strzelaniną w kraju i tym, co ją zapoczątkowało. pandemia. Jednak jego poparcie w kraju gwałtownie spadło, zagrażając jego perspektywom reelekcji i zaostrzając jadowite nadużycia, jakich doświadczał przez całą swoją kadencję.

„Z tak uprzywilejowaną rolą wiąże się odpowiedzialność – odpowiedzialność za to, by wiedzieć, kiedy jesteś odpowiednią osobą do kierowania, a kiedy nie” – powiedziała Ardern w niespodziewanym oświadczeniu w Napier, gdzie jej rządząca centrolewicowa Partia Pracy organizuje odwrót klubu. „Wiem, ile kosztuje ta praca i wiem, że nie mam wystarczającej ilości czołgu, aby zrobić to sprawiedliwie”.

Zapowiedział, że złoży rezygnację z funkcji premiera nie później niż 7 lutego i nie będzie ubiegał się o reelekcję do parlamentu jeszcze w tym roku.

Decyzje „ważące”.

„To było najbardziej satysfakcjonujące pięć i pół roku w moim życiu, ale było też wyzwaniem” – powiedziała dziennikarzom Ardern. „Dzięki programowi skoncentrowanemu na mieszkalnictwie, ubóstwie dzieci i zmianie klimatu stanęliśmy w obliczu inwazji na dużą skalę w zakresie bezpieczeństwa biologicznego, krajowych wydarzeń terrorystycznych, poważnej klęski żywiołowej, globalnej pandemii i kryzysu gospodarczego.

„Decyzje, które trzeba było podjąć, były stałe i były ważne” – powiedział.

Ardern, która była najmłodszą kobietą-liderem na świecie, kiedy po raz pierwszy objęła urząd, musiała stawić czoła wielu wyzwaniom, m.in. masowa strzelanina w dwóch meczetach w Christchurch w którym zginęło 51 osób, a śmiertelna erupcja wulkanuwybuch choroby bydła i koronawirusa.

„Jego międzynarodowa reputacja w dużej mierze wynika z robienia rzeczy, których nikt nie chciał” – powiedział Grant Duncan, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Massey w Auckland.

Jacinda Ardern spotka się z prezydentem Bidenem w Białym Domu 31 maja 2022 r.
Ardern z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu w maju ubiegłego roku. Jego polityka i osobowość publiczna były postrzegane przez wielu jako kontrast z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Plik Saula Loeba/AFP za pośrednictwem Getty Images

Ardern była chwalona za swoje podejście do pandemii „zero-Covid” i jej powrót do zdrowia po tym, jak szczepionki stały się dostępne, co umożliwiło życie w kraju w dużej mierze normalne, przy jednoczesnej minimalizacji liczby zgonów. Był bardzo widoczną twarzą reakcji Nowej Zelandii na pandemię, wzywając „zespół pięciu milionów ludzi tego kraju do wspólnego stawienia czoła kryzysowi podczas niemal codziennych odpraw publicznych.

„W szczególności Covid-19 oddzielił owce od kóz, jeśli chodzi o globalne przywództwo” – powiedział Duncan.

Chociaż strategia pandemiczna Ardern pomogła jej partii wziąć udział historyczne zwycięstwo w osuwisku w 2020 rokubył również krytykowany za zbyt surowy cały naród wchodzi w blokadę w sierpniu 2021 r. po wykryciu jednego przypadku. Trwa formalne dochodzenie w sprawie odpowiedzi rządu, a wielu prawicowych krytyków Ardern oklaskiwało jej rezygnację w czwartek.

W niedzielę Partia Pracy wybierze nowego lidera. Jeśli ta osoba uzyska więcej niż dwie trzecie poparcia klubu, Ardern wkrótce złoży rezygnację, a nowy lider zostanie zaprzysiężony jako premier. W przeciwnym razie głosowanie idzie do szerszego członkostwa w partii.

Ardern powiedziała, że ​​planuje pozostać w parlamencie do kwietnia, unikając potrzeby głosowania w trybie pilnym w jej okręgu wyborczym na przedmieściach Auckland. Poza tym mówi, że nie ma innych planów niż spędzanie czasu z rodziną.

Ardern była drugą wybraną szefową rządu na świecie, która urodziła podczas sprawowania urzędu, przynosząc swoją 3-miesięczną córkę Neve na Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku w 2018 roku.

TOPSHOT-UN-MONTAŻ-DYPLOMACJA-MANDELA
Osiem miesięcy po tym, jak została premierem, Ardern została drugą wybraną przywódczynią Pakistanu, po Benazir Bhutto, która urodziła dziecko podczas sprawowania urzędu.Don Emmert/AFP za pośrednictwem Getty Images

Ardern powiedziała w swoim przemówieniu w czwartek, że Neve i jej partner, prezenter telewizyjny Clarke Gayford, których ślub z Ardern został przełożony przez pandemię – byli „tymi, którzy z nas wszystkich poświęcili najwięcej”.

„Nevele: Mama nie może się doczekać, kiedy zaczniesz w tym roku szkołę” – powiedziała. „I do Clarke – pobierzmy się wreszcie”.

Ardern stanęła przed trudną kampanią w następnych wyborach, które, jak powiedziała, odbędą się w czwartek, 14 października. Wraz ze wzrostem przestępczości z użyciem przemocy Nowa Zelandia boryka się z wieloma takimi samymi problemami jak inne kraje, w tym z mieszkalnictwem. kryzys, nierówności dochodów i szalejąca inflacja.

Chociaż ostatnie sondaże stawiają Partię Pracy za konserwatywną Partią Narodową, Ardern powiedziała, że ​​nie wpłynęło to na jej decyzję.

„Nie odchodzę, ponieważ uważam, że nie możemy wygrać wyborów, ale dlatego, że uważam, że możemy i chcemy i potrzebujemy nowych ramion, aby sprostać temu wyzwaniu” – powiedział.

Hołdy dla Ardern napłynęły od nowozelandzkich polityków i przywódców z całego świata.

„Jacinda Ardern pokazała światu, jak przewodzić z rozsądkiem i siłą” – powiedział premier Australii Anthony Albanese. powiedział na Twitterze. „Pokazał, że empatia i zrozumienie to potężne cechy przywódcze”.

Jacinda Ardern w meczecie Kilbirnie w Wellington w Nowej Zelandii po ataku terrorystycznym w Christchurch
Ardern zwróciła na siebie uwagę całego świata swoją reakcją na atak na meczet w Christchurch w 2019 roku.Lynn Grieveson – plik Newsroom / Getty Images

Lider opozycyjnej Partii Narodowej, Christopher Luxon, powiedział, że Ardern wniosła znaczący wkład w kraj i była „silnym ambasadorem Nowej Zelandii na arenie światowej”.

„Jego przywództwo w następstwie ataków terrorystycznych w Christchurch było zarówno silne, jak i pełne współczucia i może być z tego dumny” – powiedział.

Była premier Nowej Zelandii Helen Clark powiedziała, że ​​Ardern wykonała „niezwykłą robotę” i ubolewała nad rosnącymi zagrożeniami ze strony skrajnie prawicowych grup. przyjęli dezinformację o szczepionkach i ekstremizm.

„Presja wywierana na premierów jest zawsze duża, ale w dobie mediów społecznościowych, clickbaitów i całodobowych cykli medialnych Jacinda spotkała się z nienawiścią i jadem, które z mojego doświadczenia są niespotykane w naszym kraju” – powiedział. .

Ardern powiedziała w czwartek, że chociaż zwiększone zagrożenie bezpieczeństwa miało wpływ, nie było to powodem jej rezygnacji.

Powiedział, że ma nadzieję, że Nowozelandczycy zapamiętają go jako „kogoś, kto zawsze starał się być miły”.

Powiedziała, że ​​ma nadzieję zostawić po sobie „przekonanie, że można być miłym, ale silnym, empatycznym, ale zdecydowanym, optymistycznym, ale skupionym – że można być takim liderem, który wie, kiedy nadejdzie czas”.

Leave a Comment