Premier spotyka Aryeh Der w domu przywódcy Shasi po dyskwalifikacji Sądu Najwyższego

Szas: Sąd podważył wolę 400 tys. wyborców

Chwilę po tym, jak Sąd Najwyższy zdyskwalifikował swojego lidera z urzędu ministerialnego, partia Shasi wydała oświadczenie, w którym zarzuciła sądowi podjęcie „politycznej” decyzji, która podważyła wolę 400 000 wyborców Shasiego.

„Dzisiaj sąd uznał, że wybory są bezcelowe. Decyzja sądu jest polityczna i naznaczona skrajną nieracjonalnością” – czytamy w oświadczeniu.

Wielokrotny przestępca finansowy, przywódca Shasi, Aryeh Deri, został ostatnio skazany za przestępstwa podatkowe w styczniu ubiegłego roku i opuścił Kneset w ramach ugody, w której zobowiązał się wycofać z życia politycznego. Zamiast tego ponownie wszedł do Knesetu w listopadzie, obejmując miejsce w Shasi 11, aw grudniu koalicja szybko uchwaliła ustawę, która ułatwiła mu drogę do stanowisk w ministerstwie spraw wewnętrznych i zdrowia.

„Cały ruch Shasi jest zbulwersowany arbitralną i bezprecedensową decyzją Sądu Najwyższego, która jest sprzeczna z prawem i sprawiedliwością i postrzega ją jako poważne naruszenie prawa do głosowania i bycia wybranym, które jest siłą napędową demokracji. ”, kontynuuje oświadczenie Shasi. Partia obiecuje również rozważenie kolejnych kroków, obiecując konsultacje z czołowymi rabinami w sprawie sposobu postępowania z orzeczeniem sądu.

Na początku tego miesiąca minister sprawiedliwości Yariv Levin zaproponował unieważnienie testu rozsądku, na podstawie którego sąd uchylił nominację Deri, a decyzja ta prawdopodobnie wywrze presję na koalicję, aby przyspieszyła takie lub inne rozwiązanie w celu przywrócenia Deri statusu ministra.

Decyzja pojawia się również w kontekście szerszej, wspieranej przez Shasi walki o reformę sądownictwa, zwieńczeniem dziesięcioleci partii Mizrahi Haredi lamentującej nad przeciążonym sądem, który nie odzwierciedla jej stylu życia.

„Większa część izraelskiego społeczeństwa czuje się dziś odrzucona przez sąd” – powiedział Shasi w oświadczeniu.

Leave a Comment