Prezydent Wietnamu Nguyen Xuan Phuc podał się do dymisji w związku z walką partii komunistycznej z korupcją

Prezydent Wietnamu Nguyen Xuan Phuc podał się do dymisji po tym, jak rządząca Partia Komunistyczna oskarżyła go o wykroczenia i wykroczenia ze strony kontrolowanych przez niego urzędników – poinformował we wtorek rząd w związku z poważną eskalacją sytuacji w kraju. przeciw przeszczepom kampania.

Powszechnie uznawany za przyspieszenie reform pro-biznesowych, Phuc, były premier, od 2021 r. sprawuje w dużej mierze ceremonialną prezydenturę i jest najwyższym rangą urzędnikiem, którego dotyczy szeroko zakrojona walka antykorupcyjna partii.

Wietnam nie ma nadrzędnego władcy i jest oficjalnie rządzona przez cztery „filary”: sekretarza partii, prezydenta, premiera i przewodniczącego parlamentu.

68-letni Phuc był ostatecznie odpowiedzialny za przestępstwa popełnione przez wielu urzędników, w tym dwóch wicepremierów i trzech ministrów, powiedział rząd.

„W pełni świadomy moich obowiązków wobec partii i narodu, złożył wniosek o rezygnację z powierzonych mu stanowisk, rezygnację i przejście na emeryturę” – czytamy w oświadczeniu.

Nie można było natychmiast skontaktować się z biurem Phuca w celu uzyskania komentarza i nie było jasne, czy wybrano następcę.

W Wietnamie roi się od spekulacji, że zostanie usunięty po tym, jak dwóch jego wicepremierów zostało zwolnionych w styczniu, gdy partia podwoi się w „płonącym piecu” kampanii antykorupcyjnej prowadzonej przez jej potężnego, wieloletniego lidera Nguyena Phu Tronga. .

W ubiegłym roku 539 członków partii, w tym ministrów, najwyższych urzędników i dyplomatów, zostało postawionych przed sądem lub „zdyscyplinowanych” za korupcję i „umyślne przewinienie”, podczas gdy policja zbadała 453 przypadki korupcji, co stanowi wzrost o 50% w stosunku do 2021 r.

Trong powiedział na początku tego miesiąca, że ​​partia była „bardziej zdeterminowana” oraz „bardziej wydajna i metodyczna” i obiecała przynieść rezultaty.

Zdania na temat wpływu działań antykorupcyjnych na inwestycje i politykę są podzielone.

Le Hong Hiep z programu studiów nad Wietnamem w singapurskim ISEAS-Yusof Ishak Institute powiedział, że czystka może utorować drogę do powstania czystszych i bardziej zdolnych przywódców.

„Dopóki zmiany w przywództwie nie doprowadzą do radykalnych zmian politycznych, ich wpływ na gospodarkę będzie również ograniczony” – napisał Hiep na swoim koncie na Facebooku.

Jednak Ha Hoang Hop, starszy badacz wizytujący w tym samym instytucie, powiedział, że upadek Phuc i niepewność co do wpływu represji mogą zaniepokoić inwestorów.

„Może to doprowadzić Wietnam do okresu niestabilności, który będzie niepokoić zagranicznych przyjaciół i inwestorów” – powiedział.

Rezygnacja Phuca wymaga zatwierdzenia przez ustawodawcę, który w poniedziałek powiedział, że źródła zorganizują w tym tygodniu rzadkie nadzwyczajne posiedzenie, co wzbudzi oczekiwania, że ​​los Phuca został przypieczętowany.

Phuc, znany w Wietnamie ze swojego przyjaznego podejścia i zamiłowania do narodowej drużyny piłkarskiej, był kiedyś uważany za przyszłego sekretarza generalnego partii, najbardziej prestiżową posadę państwa.

Jako premier w latach 2016-2021 nadzorował wzrost wschodzącej azjatyckiej potęgi produkcyjnej w średnim rocznym tempie 6% i pomagał forsować liberalizację, która obejmowała umowy handlowe z Unią Europejską i krajami regionu Pacyfiku.

Mimo jego upadku rząd we wtorek pochwalił jego osiągnięcia, zwłaszcza jego reakcję na pandemię.

„Włożył wiele wysiłku w kierowanie, zarządzanie i zarządzanie zapobieganiem i kontrolą epidemii Covid-19, osiągając znaczące wyniki” – powiedział.

Leave a Comment