Prezydent Wietnamu rezygnuje z powodu walki z korupcją | Wietnam

Prezydent Wietnamu podał się do dymisji po wielu dniach plotek, że ma zostać zwolniony z powodu walki z korupcją, która według państwowych mediów doprowadziła do zwolnienia kilku ministrów.

Nguyen Xuan Phuc „złożył rezygnację z przypisanych mu stanowisk, zrezygnował i przeszedł na emeryturę” – donosi VNA.

Nagłe odejście Phuca jest niezwykłym posunięciem w komunistycznym Wietnamie, gdzie zmiany polityczne są zwykle starannie zarządzane z naciskiem na ostrożną stabilność.

Państwowe media podały, że Partia Komunistyczna orzekła, że ​​jest odpowiedzialny za wykroczenia ministrów wyższego szczebla pod jego rządami w latach 2016-2021 jako premier, zanim został prezydentem.

Dwóch wicepremierów zostało zwolnionych w tym miesiącu w ramach czystki antykorupcyjnej, która doprowadziła do aresztowania dziesiątek urzędników, a wiele zarzutów dotyczyło umów zawartych w ramach wietnamskiej odpowiedzi na Covid.

Phuc „wziął na siebie odpowiedzialność polityczną jako przywódca, gdy kilku urzędników, w tym dwóch wicepremierów i trzech ministrów, dopuściło się naruszeń i uchybień, powodując bardzo poważne konsekwencje”, powiedział VNA, powołując się na oficjalne oświadczenie Komitetu Centralnego partii.

Zgromadzenie Narodowe kraju odwołało w tym miesiącu Pham Binh Minh i Vu Duc Dam ze stanowiska wicepremierów.

Minh był ministrem spraw zagranicznych, a Dam rządził krajem radzenia sobie z pandemią.

Co najmniej 100 urzędników i biznesmenów, w tym asystent Dami, zostało aresztowanych w związku ze skandalem związanym z dystrybucją zestawów testowych na Covid.

37 osób, w tym wielu starszych dyplomatów i funkcjonariuszy policji, zostało również aresztowanych w ramach śledztwa w sprawie repatriacji Wietnamczyków podczas pandemii.

Po zamknięciu granic w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa Wietnam zorganizował prawie 800 lotów czarterowych, aby sprowadzić do domu obywateli z 60 krajów i terytoriów.

Ale podróżni musieli stawić czoła skomplikowanym procedurom, płacąc wygórowane ceny biletów lotniczych i opłaty za kwarantannę, aby wrócić do Wietnamu.

Phuc został podniesiony do w dużej mierze ceremonialnej roli prezydenta w kwietniu 2021 r. Po zdobyciu pochwały za zasadniczo skuteczne radzenie sobie z kryzysem Covid.

Autorytarny Wietnam jest rządzony przez Partię Komunistyczną i jest oficjalnie kierowany przez sekretarza generalnego partii, prezydenta i premiera, a najważniejsze decyzje są obecnie podejmowane przez 16-osobowe Biuro Polityczne.

Le Hong Hiep, badacz z ISEAS-Yusof Ishak Institute w Singapurze, powiedział, że rezygnacja Phuca może być również związana z konfliktami politycznymi.

„Ma to głównie związek z dochodzeniami w sprawie korupcji, ale nie możemy wykluczyć, że jego rywale polityczni również chcieli usunąć go z urzędu z powodów politycznych” – powiedział Agence France-Presse.

Oczekuje się, że lider partii komunistycznej Nguyen Phu Trong, architekt największego antykorupcyjnego wysiłku Wietnamu, ustąpi ze stanowiska w 2026 roku.

„Niektórzy politycy próbują zdobyć (najwyższą) nagrodę, a ze względu na konkurencję ze strony rywali, w tym przypadku Phuc jest jednym z nich, mogą chcieć usunąć go z urzędu, aby utorować drogę innemu kandydatowi do zdobycia najwyższego stanowiska”.

Leave a Comment