Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

MacBook Air był zgłoszone Steve Jobs 15 lat temu, 15 stycznia 2008 r. Wydarzenie to stało się jednym z najbardziej kultowych wydarzeń Apple wszechczasów, głównie ze względu na moment, w którym Jobs wyciągnął MacBooka Air z szarej koperty.

Oprócz wydarzenia MacBook Air stał się również jednym z najważniejszych i odnoszących sukcesy produktów Apple – pomimo pewnych progów prędkości.

Ogłoszenie MacBooka Air

MacBook Air został ogłoszony w ramach głównej prezentacji Apple na Macworld Expo. Oprócz MacBooka Air zawierała również prezentację programową Apple Uruchom Kapsułę Czasu, aktualizacje iPhone’a i iPoda touch i nie tylko. Ale MacBook Air skradł show, a jego wprowadzeniem był Steve Jobs w najlepszym wydaniu.

„Stworzyliśmy najcieńszy laptop na świecie — nie poświęcając przy tym pełnowymiarowej klawiatury ani pełnowymiarowego 13-calowego ekranu” — powiedział Steve Jobs, dyrektor generalny Apple. „Kiedy po raz pierwszy widzisz MacBooka Air, trudno uwierzyć, że to wydajny laptop z pełnowymiarową klawiaturą i wyświetlaczem. Ale to jest.”

Oto oryginalne specyfikacje podstawowego MacBooka Air ogłoszonego przez Steve’a Jobsa, który został udostępniony konsumentom 29 stycznia 2008 roku.

 • 13,3-calowy, błyszczący ekran panoramiczny z podświetleniem LED i rozdzielczością 1280 × 800;
 • Procesor Intel Core 2 Duo 1,6 GHz z 4 MB pamięci podręcznej L2;
 • Magistrala FSB 800 MHz;
 • 2 GB 667 MHz DDR2 SDRAM;
 • Dysk twardy 80 GB z czujnikiem nagłego ruchu;
 • Akcelerator multimediów graficznych Intel X3100;
 • Port Micro-DVI (zawiera przejściówki Micro-DVI na VGA i Micro-DVI na DVI);
 • wbudowana kamera wideo iSight;
 • wbudowane połączenie z siecią bezprzewodową AirPort Extreme 802.11n oraz Bluetooth 2.1+EDR;
 • jeden port USB 2.0;
 • jedno gniazdo słuchawkowe;
 • wielodotykowy gładzik, który obsługuje zaawansowane gesty wielodotykowe, w tym stukanie, przewijanie, szczypanie, obracanie i przesuwanie; oraz
 • Zasilacz MagSafe 45 W.

Jak na tamte czasy były to stosunkowo przyzwoite specyfikacje, ale MacBook Air był wyraźnie ograniczony przez swoją cienką i lekką obudowę. W końcu według Jobsa był to „najcieńszy laptop na świecie”, mierzący 0,16 cala w najcieńszym miejscu.

MacBook Air był kultowy również z innego powodu: był to pierwszy Mac Apple oferowany z opcjonalnym dyskiem półprzewodnikowym 64 GB… za 1300 USD. Choć dla Apple oferowanie MacBooka z dyskiem SSD było znaczące, wczesne recenzje MacBooka Air ogólnie wskazywały, że korzyści nie przewyższają kosztów.

MacBooka Air, 2008 r

Ogólnie rzecz biorąc, pierwsza wersja MacBooka Air zebrała mieszane recenzje, z uznaniem za projekt i krytyką za wydajność i żywotność baterii. Jednak w wielu recenzjach uznano, że MacBook Air był pierwszym krokiem w kierunku przyszłości linii MacBook. Oto kilka zabawnych zdań, które wyciągnęliśmy z tych wczesnych recenzji:

Ryan Block z Engadget:

 • „To najcieńszy i, jeśli mogę tak powiedzieć, najseksowniejszy laptop dzisiaj”.
 • „Air po prostu nie ma mocy, aby być podstawową maszyną dla wielu użytkowników, ale brakuje mu też wielu funkcji, które osoby podróżujące służbowo uznają za niezbędne”.
 • „Po prostu nie jest jeszcze możliwe przejrzyste zastąpienie wszystkich funkcji napędu optycznego”.
 • „Być może największym efektem domina Air nie jest usunięcie napędów optycznych; dla reszty konsumentów Apple to tylko kwestia czasu, zanim inne linie notebooków Mac skorzystają z postępu technicznego i inżynieryjnego, dzięki któremu ten produkt jest tak cienki i światło.

Jason Snell z Macworld:

 • „Jako ktoś, kto korzysta z napędu optycznego w laptopie tak rzadko, że czasami zapominam, czy gniazdo jest z przodu, czy z boku, nie uważam braku napędu optycznego za poważną wadę”.
 • „MacBook Air to najwolniejszy komputer Mac w obecnej ofercie Apple, chociaż jego procesor Intel Core 2 Duo jest wystarczająco szybki do ogólnego użytku”.
 • „Ale kiedy wsunąłem tego trzyfuntowego laptopa do plecaka i zarzuciłem torbę na ramiona, zdałem sobie sprawę, że poświęcenie pamięci masowej i mocy procesora było dla mnie ostatecznie tego warte”.

Arstechnica Jackqui Cheng:

 • „Jednym ze sposobów spojrzenia na MacBooka Air jako największego i najbardziej wydajnego iPoda w ofercie Apple jest myślenie o nim jako o iPodzie touch Extreme z wbudowaną klawiaturą”.
 • „Rozmiar i waga Air były dla mnie absolutnie zachwycające”.
 • Pomimo wszystkich (czasem rażących) wad Aira, planuję go zatrzymać i używać jako laptopa w przyszłości (być może z aktualizacją dysku twardego w najbliższej przyszłości i Zdecydowanie z aktualizacjami baterii, gdy staną się dostępne).

Inne recenzje:

Przyszłość MacBooka Air

Po premierze MacBooka Air w styczniu 2008 roku stał się on podstawą oferty laptopów Apple. Został zaktualizowany zaledwie 9 miesięcy później, wprowadzając kilka ulepszeń specyfikacji i wydajności. Rok później został przeprojektowany ze zwężającą się obudową unibody, co oznaczało również wprowadzenie nowej obudowy o przekątnej 11,6 cala.

MacBook Air doświadczał regularnych usterek w 2011, 2012 i 2013 roku, ale w 2014 roku działał bez aktualizacji, a w 2015 roku miał niewielką usterkę. Dwa lata później, w 2017 roku, 13-calowy MacBook Air odnotował kolejny wzrost wydajności, ale model 11-calowy został wycofany.

Ujęcie 9to5Mac

Apple wyraźnie straciło z oczu MacBooka Air około 2015 roku, kiedy to zostało zaniedbane, ponieważ zamiast tego firma skupiła się na 12-calowym MacBooku. Widział rozproszone (i niewielkie) ulepszenia wydajności, żadnych zmian w projekcie i wyraźnie było poza drzwiami.

Ten MacBook Air 2017 był w ofercie Apple przez długi czas (być może zbyt długo). Wycofano go dopiero w lipcu 2019 roku, kiedy to był ostatnim laptopem sprzedawanym przez Apple bez wyświetlacza Retina, z portami USB-A i podświetlanym logo Apple.

12-calowy MacBook był gwiazdą pokazu od 2015 roku i dopiero w 2018 roku Apple zdał sobie sprawę, że mógł podjąć złą decyzję. W tym momencie MacBook Air miał prawie ten sam projekt od ośmiu lat. Od dawna uważany jest przez wielu za najpopularniejszy laptop Apple.

Jedną z rzeczy, których Apple nauczył się przez lata, jest to, że w nazwie MacBooka Air jest dużo mocy. Próba wycofania MacBooka Air na rzecz 12-calowego MacBooka była ewidentną porażką (it nie była jedyną porażką dla serii MacBook mniej więcej w tym czasie).

Macbook Air

Ale począwszy od 2018 roku Apple zaczął wprowadzać zmiany. 12-calowy MacBook otrzymał ostatnią dużą aktualizację w czerwcu 2017 r., a Apple ją zaprezentował duża aktualizacja MacBooka Air nieco ponad rok później. Ten MacBook Air w końcu zaoferował wyświetlacz Retina, nową konstrukcję, która zachowała kultową smukłość i lekkość oraz znaczące ulepszenia wydajności.

12-calowy MacBook był bezceremonialny przerwany 9 lipca 2019 Plotka głosi, że może wrócić, ale tym razem jako dodatek do MacBooka Air — nie jako zamiennik.

W 2020 roku MacBook Air stał się pierwszym laptopem Apple, który przeszedł z Intela na Apple Silicon, obok 13-calowego MacBooka Pro. Apple Silicon okazał się przełomem dla MacBooka Air, umożliwiając Apple spakowanie w maszynie większej mocy i wydajności niż kiedykolwiek wcześniej.

m2-macbook-air

W 2022 roku MacBook Air został przeprojektowany, aby porzucić kultową zwężającą się konstrukcję na rzecz płaskiej obudowy typu unibody. To przeprojektowanie wprowadza również chip M2 w celu zwiększenia wydajności i wydajności oraz powrót MagSafe do ładowania.

Patrząc w przyszłość, przyszłość MacBooka Air jest jaśniejsza niż kiedykolwiek. Firma Apple Silicon udowodniła, że ​​nawet mały i lekki komputer, taki jak MacBook Air, może zapewnić niesamowitą wydajność i żywotność baterii bez żadnych kompromisów. Krążą pogłoski, że Apple może nawet rozszerzyć linię MacBooków Air dodać nowy 15-calowy model gdzieś w 2023 roku.

MacBook Air przeszedł długą drogę w ciągu ostatnich 15 lat, pomimo pewnych zaniedbań w połowie. Miejmy nadzieję, że Apple wyciągnął wnioski i MacBook Air będzie dobrze wspierany w ofercie komputerów Mac przez wiele lat.

Podążaj za szansą: Świergot, Instagramoraz Mastodont

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich, które generują dochód. Jeszcze.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple:

Leave a Comment