Przychodząca premier Nowej Zelandii mówi, że „spieszy się”, by zmienić priorytety

WELLINGTON, 23 stycznia (Reuters) – Nowozelandzki premier-elekt Chris Hipkins powiedział w poniedziałek, że jego rząd „spieszy się” do zmiany priorytetów i zbadania, czy obecna polityka wymaga ograniczenia.

Hipkins pojawił się w poniedziałek w wielu nowozelandzkich mediach po tym, jak w niedzielę został wybrany na następcę Jacindy Ardern na stanowisku lidera Partii Pracy, co uczyniło ją kolejnym premierem kraju.

Przemawiając w poniedziałek w TVNZ Breakfast, Hipkins powiedział, że rząd skupi się na „kwestiach chleba i masła” w Nowej Zelandii, w tym na inflacji, i planuje ograniczyć inne polityki, bez opracowywania.

„Pędzimy przez wszystkie te pytania” – powiedział Hipkins w drugim porannym programie AM Show. „W ciągu najbliższych kilku tygodni zobaczysz wokół nas sporo jasności w zakresie ustalania priorytetów”.

Przed Hipkinsem stoi trudna droga, Partia Pracy przegrywa z opozycją w sondażach, a kraj wkracza w recesję w przyszłym kwartale przed wyborami powszechnymi 14 października, ale patrzy na to z dobrej strony.

„Jestem naprawdę optymistą, otrzymałem ogromne wsparcie. I myślę, że Nowa Zelandia zapewni mi uczciwy proces” – powiedział Hipkins w programie.

Partia Pracy realizowała szereg polityk, które wielu wyborców uznało za niepopularne lub kosztowne, w tym łączenie państwowych stacji radiowych i telewizyjnych oraz przegląd własności krajowej infrastruktury wodnej.

Po oficjalnej rezygnacji Ardern, Hipkins zostanie zaprzysiężony jako premier w środę.

Reportaż Lucy Cramer; Pod redakcją Hugh Lawsona

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment