Rishi Sunak lekceważy posła Pak-Origin w programie BBC PM Modi i zamieszki w 2002 roku

Na raport BBC zareagowało też MSZ.

Londyn:

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który bronił premiera Narendry Modiego w brytyjskim parlamencie, zdystansował się od serialu dokumentalnego BBC, mówiąc, że „nie zgadza się z charakterystyką swojego indyjskiego odpowiednika”.

Pan Sunak wygłosił uwagi na temat kontrowersyjnego filmu dokumentalnego podniesionego w brytyjskim parlamencie przez pakistańskiego posła Imrana Hussaina.

„Stanowisko rządu Wielkiej Brytanii w tej sprawie było jasne i od dawna i oczywiście się nie zmieniło, nie tolerujemy prześladowań tam, gdzie się one pojawiają, ale nie jestem pewien, czy zgadzam się z charakterystyką szanownego dżentelmena” – powiedział w odpowiedzi na pytanie Hussaina w raporcie BBC.

Brytyjski nadawca krajowy, BBC, wyemitował dwuczęściowy serial atakujący kadencję premiera Narendry Modi jako głównego ministra Gudżaratu podczas zamieszek w Gudżaracie w 2002 roku. Dokument wywołał oburzenie i został usunięty z wybranych platform.

Wybitni obywatele Wielkiej Brytanii pochodzenia indyjskiego potępili serial. Wybitny obywatel Wielkiej Brytanii Lord Rami Ranger powiedział, że BBC wyrządziła wiele krzywd ponad miliardowi Indian.

Rami napisał na Twitterze, aby potępić stronnicze doniesienia BBC: „@BBCNews Bardzo skrzywdziłeś ponad miliard Indian. To obraża demokratycznie wybraną indyjską policję i indyjskie sądownictwo @PMOIndia. Potępiamy zamieszki i ofiary śmiertelne, a także potępiam twoją stronniczą raportowanie”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych również zareagowało na raport BBC i stwierdziło, że jest to całkowicie stronnicza kopia.

Przemawiając na cotygodniowym briefingu w New Delhi, rzecznik MEA, Arindam Bagchi, powiedział: „Uważamy, że to fragment propagandy. Nie ma w nim obiektywizmu. Jest stronniczy. Proszę zauważyć, że nie był pokazywany w Indiach. odpowiadaj na to bardziej, aby nie zyskało wiele godności”.

Podniósł nawet pytania dotyczące „celu ćwiczenia i programu, który za nim stoi”.

„Dokument jest odzwierciedleniem agencji i osób, które ponownie rozpowszechniają tę narrację. Skłania nas do zastanowienia się nad celem ćwiczenia i jego programem; szczerze mówiąc, chcemy docenić te wysiłki” – dodał.

Odnosząc się do oczywistych uwag byłego sekretarza Wielkiej Brytanii Jacka Strawa w serialu dokumentalnym, Bagchi powiedział: „On (Jack Straw) wydaje się odnosić do jakiegoś wewnętrznego raportu w Wielkiej Brytanii. Jak uzyskać do niego dostęp? To raport sprzed 20 lat. Dlaczego mielibyśmy teraz na to wskakiwać? Tylko dlatego, że Jack tak mówi, jak dają temu tyle legitymacji.

„Słyszałem słowa takie jak śledztwo i śledztwo. Jest powód, dla którego używamy sposobu myślenia kolonialnego. Nie używamy słów luźno. Jakie śledztwo prowadzili ci dyplomaci… badający, czy rządzą krajem?” zapytał Bagchi.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana na kanale konsorcjalnym).

Polecane wideo dnia

Wielki protest czołowych zapaśników w Jantar Mantar w Delhi

Leave a Comment