Rok Królika? Nie tak szybko! Aby uczcić wietnamski księżycowy nowy rok kota

HANOI, 20 stycznia (Reuters) – Ponieważ Chiny, Japonia i inne kraje Azji Wschodniej przygotowują się do rozpoczęcia Księżycowego Roku Królika w niedzielę, mieszkańcy Wietnamu są wyjątkiem – zamiast tego witają Rok Kota.

Kiedy i dlaczego Wietnamczycy adoptowali kota zamiast królika, nie ma oficjalnego wyjaśnienia.

Inną niewielką różnicą w stosunku do prawie identycznych obchodów 12-letniego cyklu chińskiego zodiaku jest to, że Wietnam objął wszechobecne bawoły wodne podczas Roku Wołu.

Badacz kultury z Hanoi, Ngo Huong Giang, powiedział, że jednym z powodów wyboru kota może być to, że w chińskim astrologicznym systemie rankingowym termin oznaczający królika wymawia się po mandaryńsku jako „mao”, co brzmi podobnie do wietnamskiego słowa oznaczającego kota. . Hodowla królików również nie jest powszechna w Wietnamie.

Pewne jest, że Wietnamczycy nie chcą zmieniać swoich tradycji.

Dziewczynka bawi się z kotem wzdłuż Westlake po tym, jak rząd złagodził ogólnokrajową blokadę w związku z wybuchem choroby koronawirusowej (COVID-19) w Hanoi, Wietnam, 28 kwietnia 2020 r. REUTERS/Kham

„Nie ma takiej mocy jak kot” – powiedział mieszkaniec Hanoi, Ngo Quy Dung, o króliku, który z dumą zauważył, że urodził się 60 lat temu w roku kota.

Zgodził się z tym inny mieszkaniec Hanoi, Nguyen Kim Chi, lat 64.

„Kot wygląda bardziej majestatycznie, ponieważ przypomina również małego tygrysa” – powiedział, pozując obok dużego pomnika kota w stołecznym Central Parku.

Rzeźby kotów pojawiły się w miejscach publicznych w całym kraju przed Księżycowym Nowym Rokiem, wraz z niezliczoną ilością kocich amuletów i gadżetów sprzedawanych na ulicznych straganach.

Niektóre kawiarnie trzymają koty na swoich straganach, aby przyciągnąć klientów.

Dla większości Wietnamczyków kot jest zaufanym przyjacielem rodziny, który pomaga chronić uprawy i żywność przed gryzoniami, a jednocześnie odpędza złe duchy i przynosi szczęście, powiedział badacz Giang. Mimo to koty nadal mogą pojawiać się w menu na obszarach wiejskich, chociaż władze zakazały tej praktyki.

Dodatkowe raporty autorstwa Phuong Nguyen; Pod redakcją Roberta Birsela

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment