Rząd Indonezji ostrzega przed „smoczym oddechem” po zranieniu dzieci

  • Podobno kilkoro dzieci w Indonezji zostało rannych po zjedzeniu deseru z ciekłym azotem.
  • Często określana jako „oddech smoka”, przekąska jest czymś w rodzaju spektaklu ze względu na dym.
  • Pokarmy z ciekłym azotem od lat cieszą się popularnością w Internecie.

Wiele dzieci w Indonezji zostało niedawno rannych po zjedzeniu cukierków z ciekłym azotem, ulicznej przekąski często nazywanej „oddechem smoka” lub „ciki ngebul”.

powiedział Maxi Rein Rondonuwu, dyrektor generalny indonezyjskiego Ministerstwa Zdrowia opiekun że jedzenie miało negatywny wpływ na około 25 dzieci, w tym dwoje hospitalizowanych. Cyfrowa publikacja informacyjna Indonezji Kompas zgłosił Stwierdzono, że co najmniej 10 osób doznało zatrucia pokarmowego deserem, powołując się na dyrektora ds. zdrowia środowiskowego w indonezyjskim Ministerstwie Zdrowia.

Indonezyjski outlet Kontan opublikowane przez Timeline z informacjami na temat kilku indywidualnych przypadków, w tym jednego, w którym dziecko rzekomo musiało przejść operację, ponieważ przekąska zrobiła mu dziurę w żołądku.

Spożywanie tego rodzaju przekąsek z ciekłym azotem stwarza kilka zagrożeń dla zdrowia i było ostrzegane przez lekarzy w przeszłości. Ciekły azot jest tak zimny, że może poparzyć skórę i ciało, a także spowodować uduszenie, powiedział dr Reed Caldwell, MD, profesor nadzwyczajny w Ronald O. Perelman Department of Emergency Medicine w NYU Langone Health. Dzisiaj.com.

W 2018 r. Agencja ds. Żywności i Leków wydał ostrzeżenie smoczego oddechu, zauważając, że obrażenia zostały „spowodowane dodaniem ciekłego azotu podczas obchodzenia się lub jedzenia produktów przygotowanych bezpośrednio przed spożyciem, nawet po całkowitym odparowaniu ciekłego azotu z powodu wyjątkowo niskiej temperatury żywności”.

Ministerstwo Zdrowia Indonezji ostrzegło sprzedawców telefonów komórkowych przed sprzedażą przekąsek i zasugerowało podjęcie innych środków ostrożności, takich jak informowanie dzieci w szkołach, donosi Guardian. Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na prośbę Insidera o komentarz.

Jedzenie — głównie cukierki (lub czasami płatki zbożowe) zanurzone w ciekłym azocie, co nadaje mu uderzający wygląd, gdy dym unosi się z deseru — jest prezentowane Filmy na youtube oraz tweety przez lata. Nazywa się to „oddechem smoka”, ponieważ powoduje wydostawanie się dymu z ust i nozdrzy użytkownika.

Cukierki z ciekłym azotem są również popularnym zjawiskiem na TikTok, z trendem (“Oddech smoka”), zdobywając łącznie ponad 200 milionów wyświetleń. Jednak Insider mógł znaleźć tylko jeden niedawno przesłany film przedstawiający dziecko cieszące się cukierkiem i miał mniej niż tysiąc wyświetleń.

TikTok nie odpowiedział na prośbę Insidera o komentarz, czy platforma podjęła już działania przeciwko klipom zawierającym cukierki.

Tiktok był często został oskarżony dla niebezpiecznych trendów, które tak naprawdę nie zaczęły się na platformie lub były podobnie rozpowszechnione na platformach takich jak Facebook czy YouTube.

Domniemany trend, w którym dzieci założyłby magnesy robienie fałszywych dziur w ustach zostało przypisane TikTokowi, pomimo faktu, że odmiany gry istnieją od dziesięcioleci, a Insider nie znalazł żadnych oznak, że szał zyskał popularność na platformie.

Leave a Comment