Rząd Wielkiej Brytanii zawetował szkocką ustawę o samouznawaniu płci

LONDYN — Brytyjski rząd powiedział w poniedziałek, że zablokuje nowe prawo, które ułatwi ludziom wjazd Szkocja legalnie zmienić swoją płeć, wywołując konflikt z rzecznikami praw osób transpłciowych i nacjonalistyczną szkocką administracją w Edynburgu.

Szkocki sekretarz stanu Alister Jack powiedział, że zablokuje ustawie uzyskanie zgody królewskiej – ostatecznej formalności, która zamienia ją w prawo – ponieważ jest sprzeczna z „brytyjskimi przepisami dotyczącymi równości”. Ustawodawstwo to zapewnia między innymi kobietom i dziewczętom dostęp do przestrzeni jednopłciowych, takich jak przebieralnie i schroniska.

Szkocki rząd prawdopodobnie zakwestionuje tę decyzję w Sądzie Najwyższym Wielkiej Brytanii.

Szkocka premier Nicola Sturgeon nazwała decyzję konserwatywnego rządu premiera Rishiego Sunaka „frontalnym atakiem” na szkocki parlament, który zatwierdził ustawę w zeszłym miesiącu.

„Rząd szkocki będzie bronił prawa i wstawiał się za szkockim parlamentem” – powiedział Świergot. „Jeśli to weto w Westminster się powiedzie, będzie to pierwsze z wielu”.

Szkocki projekt ustawy pozwoli osobom w wieku 16 lat i starszym w Szkocji na zmianę płci w dokumentach tożsamości poprzez deklarację własną, eliminując potrzebę diagnozy medycznej dysforii płciowej.

Skróci to również czas, jaki osoby transpłciowe będą musiały żyć w innej wyrażonej płci, zanim zmiana zostanie prawnie uznana, z dwóch lat do trzech miesięcy dla dorosłych i sześciu miesięcy dla 16- i 17-latków.

Ustawodawstwo odróżnia Szkocję od innych krajów Zjednoczone Królestwogdzie wymagana jest diagnoza medyczna, zanim osoby będą mogły zostać przeniesione w celach prawnych.

Rząd w Edynburgu pod przewodnictwem Szkockiej Partii Narodowej twierdzi, że zmiana prawna poprawi życie osób transpłciowych, umożliwiając im uzyskanie oficjalnych dokumentów pasujących do ich tożsamości płciowej.

Przeciwnicy twierdzą, że może to umożliwić drapieżnym mężczyznom dostęp do miejsc przeznaczonych dla kobiet, takich jak schroniska dla ofiar przemocy domowej. Inni twierdzą, że minimalny wiek przejściowy powinien pozostać na poziomie 18 lat.

Szkocja jest częścią Zjednoczonego Królestwa, ale podobnie jak Walia i Irlandia Północna ma własny częściowo autonomiczny rząd z szerokimi uprawnieniami w obszarach, w tym opieka zdrowotna.

To pierwszy raz, kiedy rząd Wielkiej Brytanii zablokował szkockie prawo od czasu powstania szkockiego rządu i parlamentu ćwierć wieku temu. Posunięcie to stanowi pożywkę dla nacjonalistów, którzy chcą, aby Szkocja oderwała się od Wielkiej Brytanii i stała się niezależnym krajem.

Jack, brytyjski minister odpowiedzialny za Szkocję, powiedział, że nie podjął tej decyzji pochopnie.

„Osoby transpłciowe przechodzące przez proces zmiany płci zasługują na nasz szacunek, wsparcie i zrozumienie” – napisał w liście do Sturgeona. „Moja dzisiejsza decyzja dotyczy konsekwencji legislacji dla funkcjonowania ogólnoestońskiej ochrony równości”.

Shami Chakrabarti, laburzystowski członek Izby Gmin i były dyrektor grupy praw człowieka Liberty, powiedział, że rząd Sunaka może próbować wzniecić „wojny kulturowe” poprzez interwencję, ale z prawnego punktu widzenia „mogą mieć sens”.

„Przynajmniej można dyskutować, że to, co wydarzyło się w Szkocji, może wpłynąć na ustawodawstwo, ponieważ działa ono w całej Wielkiej Brytanii” – powiedział BBC.

Kilka krajów na całym świecie zalegalizowało uznanie płci, w tym Argentyna, Kanada, Nowa Zelandia, Dania i Islandia. W zeszłym miesiącu parlament Hiszpanii zatwierdził ustawę podobną do szkockiej.

Leave a Comment