Rzadkie skamieniałości jaj pokazują, że dinozaury nie były kochającymi rodzicami

Zapisz się do biuletynu naukowego teorii cudów CNN. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o ekscytujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

Paleontolodzy pracują w centrum miasta Indie dokonały rzadkiego odkrycia – skamieniałej wylęgarni dinozaurów zawierającej 92 gniazda i 256 jaj należących do kolonii gigantycznych roślinożernych tytanozaurów.

Badanie gniazd i ich jaj wielkości stożka ujawniło intymne szczegóły dotyczące życia kolosalnego długoszyjego zauropodów, które wędrowały po terenach dzisiejszych środkowych Indii ponad 66 milionów lat temu.

Jaja o średnicy od 15 do 17 centymetrów (6 cali i 6,7 cala) prawdopodobnie należały do ​​​​kilku gatunków tytanozaurów. Liczba jaj w każdym gnieździe wahała się od jednego do 20, powiedział główny autor badań Guntupalli Prasad, paleontolog z Wydziału Geologii Uniwersytetu w Delhi. Wiele gniazd znaleziono blisko siebie.

Odkrycia pokazały, że tytanozaury, największe dinozaury, jakie żyły, nie zawsze były najbardziej uważnymi rodzicami, powiedział Prasad.

„Ponieważ tytanozaury były ogromne, blisko rozmieszczone gniazda nie pozwoliłyby im odwiedzać gniazd w celu manewrowania i inkubacji jaj lub karmienia piskląt, ponieważ rodzice nadepnęliby i zdeptali jaja”.

Znalezienie tak dużej liczby gniazd dinozaurów jest niezwykłe, ponieważ warunki przechowywania muszą być „w sam raz”, aby wszystkie delikatne jaja uległy skamienieniu, powiedział dr. Darla Zelenitsky, profesor nadzwyczajny paleobiologii dinozaurów na Uniwersytecie Calgary w Kanadzie, która bada jaja dinozaurów. Zelenitsky nie był zaangażowany w badania.

Gniazda znajdowały się blisko siebie, co sugeruje, że dinozaury składały jaja w grupach, podobnie jak wiele współczesnych ptaków tworzących kolonie.

Pierwsze jaja dinozaurów na tym obszarze odkryto w latach 90. XX wieku, ale najnowsze badania skupiły się na miejscu lęgowym w regionie Dhar. W stanie Madhya Pradesh, gdzie w latach 2017, 2018 i 2020 prowadzono wykopaliska i prace terenowe.

Odkryte tam jaja były tak dobrze zachowane, że zespół mógł to zrobić wykryć zdegradowane fragmenty białek ze skorupek jaj.

Badanie wykazało, że tytanozaury zachowywały się podobnie do współczesnych ptaków i krokodyli.

Na podstawie bliskości gniazd naukowcy wywnioskowali, że dinozaury składały jaja w koloniach lub gniazdach, tak jak robi to wiele dzisiejszych ptaków.

„Takie kolonie lęgowe byłyby widokiem w kredzie, kiedy rozległy wachlarz dużych gniazd dinozaurów otaczałby krajobraz” – powiedział Zelenitsky.

Prasad powiedział jeden zespół badał konkretne jajo, znane jako komórka jajowa lub jajko w jajku wykazywał zachowania reprodukcyjne podobne do ptaków i wykazał, że podobnie jak ptaki, niektóre dinozaury mogły składać jaja po kolei. Jajko w jajku formy pojawiają się u ptaków, gdy jajo przyczepia się do innego jaja, które wciąż się rozwija, zanim złożą jaja.

„Sekwencyjne tarło to wypuszczanie jaj pojedynczo, z pewną przerwą czasową między dwoma tarłami. Można to zaobserwować u ptaków. Z drugiej strony współczesne gady, takie jak żółwie i krokodyle, składają wszystkie jaja razem, tworząc lęg” – powiedział.

Prasad powiedział, że jaja zostały złożone na bagnistych równinach i zakopane w płytkich dołach podobnych do miejsc lęgowych współczesnych krokodyli. Podobnie jak w wylęgarniach krokodyli, gniazdowanie w pobliżu wody mogło być ważne, aby zapobiec wysychaniu jaj i umieraniu potomstwa przed wykluciem się, dodał Zelenitsky.

Jaja tytanozaura miały od 6 do 7 cali średnicy.

Ale w przeciwieństwie do ptaków i krokodyli, które wysiadują własne jaja, Prasad powiedział, że w oparciu o cechy fizyczne gniazd, tytanozaury prawdopodobnie złożyły jaja, a następnie zostawiły małe dinozaury, by same sobie radziły – choć potrzeba więcej danych, aby mieć pewność.

Uważano, że inne dinozaury są bardziej uważnymi rodzicami. Na przykład w Mongolii w latach dwudziestych XX wieku odkryto dinozaura leżącego w pobliżu gniazda jaj, które prawdopodobnie należało do rywala. W tamtym czasie paleontolodzy spekulowali, że zwierzę zmarło podczas próby obrabowania gniazda – i nazwali stworzenie owiraptorem, czyli „złodziejem jaj”.

Reputacja tak zwanego złodzieja dinozaurów została przywrócona dopiero w latach 90., kiedy to inne odkrycie ujawniło, że jaja były właściwie własne i to stwór prawdopodobnie siedział na nich w dobrze umieszczonym gnieździe.

Leave a Comment