Samolot linii Qantas ląduje bezpiecznie po wezwaniu naziemnym nad Oceanem Spokojnym

SYDNEY (AP) – samolot Qantas z Nowej Zelandii do Sydney wylądował bezpiecznie na jednym silniku po zawinięciu nad Oceanem Spokojnym w środę.

Qantas Flight 144 ze 145 pasażerami na pokładzie wylądował na lotnisku w Sydney z Auckland w Nowej Zelandii po 3,5-godzinnym locie między najbardziej zaludnionymi miastami sąsiednich krajów.

Qantas powiedział w oświadczeniu, że Boeing 737-838 miał problem z jednym ze swoich dwóch silników około godziny drogi od Sydney.

Mayday, który jest wydawany, gdy lot jest w poważnym i bezpośrednim niebezpieczeństwie i wymaga natychmiastowej pomocy, został zdegradowany do PAN-PAN – możliwej pomocy potrzebnej – przed lądowaniem samolotu.

Qantas powiedział, że pilot wyłączył silnik, ale nie określił problemu.

„Chociaż zgaśnięcie silnika na pokładzie samolotu jest rzadkie i może naturalnie powodować niepokój pasażerów, nasi piloci są przeszkoleni w zakresie bezpiecznej obsługi, a samoloty są zaprojektowane do latania na jednym silniku przez dłuższy czas” – powiedział Qantas.

Pasażerowie powiedzieli reporterom w Sydney, że kiedy opuszczali samolot, powiedziano im, że zepsuł się silnik.

Opisali swoje doświadczenie awarii silnika jako „lekkie wstrząsy” i „wyboiste turbulencje”. Niektórzy mówili, że słyszeli huk.

Lotnisko w Sydney poinformowało, że ekipy ratunkowe, w tym strażacy, karetka pogotowia i policja, zostały postawione w stan gotowości jako środek ostrożności.

Neil Hanford, prezes firmy konsultingowej Strategic Aviation Solutions z siedzibą w Sydney, powiedział, że 737 mogą latać szybko i bezpiecznie lądować na jednym silniku.

Leave a Comment