Samsung wprowadza 200-megapikselowy przetwornik obrazu, aby zapewnić najwyższej jakości wrażenia w wysokiej rozdzielczości w smartfonach z najwyższej półki – Samsung Global Newsroom

Nowy Samsung ISOCELL HP2 zwiększa moc maksymalnej wydajności pikseli, umożliwiając szczegółowe i płynne zdjęcia w każdych warunkach oświetleniowych

Firma Samsung Electronics przedstawiła dzisiaj swój najnowszy przetwornik obrazu o rozdzielczości 200 megapikseli (MP), ISOCELL HP2, wyposażony w zaawansowaną technologię pikseli i pełną pojemność umożliwiającą tworzenie doskonałych zdjęć mobilnych w przyszłych smartfonach klasy premium.

„Samsung ISOCELL HP2 wykorzystuje technologie przetworników obrazu o wysokiej rozdzielczości i know-how firmy Samsung w zakresie najnowocześniejszych szczegółów” — powiedział JoonSeo Yim, wiceprezes zespołu biznesowego ds. czujników w firmie Samsung Electronics. „Nasze przywództwo wynika z innowacyjnych technologii pikselowych, które umożliwiają naszym czujnikom wykraczanie poza liczbę i rozmiar pikseli. Nieustannie otwieramy nowe horyzonty i wzmacniamy naszą obecność na rozwijającym się rynku czujników ultrawysokiej rozdzielczości.

ISOCELL HP2 zawiera 200 milionów pikseli o wielkości 0,6 mikrometra (μm) w formacie optycznym 1/1,3 cala, czyli matrycy powszechnie stosowanej w głównych aparatach smartfonów o rozdzielczości 108 MP. Dzięki temu konsumenci mogą cieszyć się jeszcze wyższą rozdzielczością najnowszych smartfonów z wyższej półki bez większych usterek aparatu.

Dzięki zaawansowanej technologii łączenia pikseli firmy Samsung, Tetra2pikseli, HP2 zwiększa wszechstronność aparatu, symulując różne rozmiary pikseli w celu dopasowania do różnych poziomów oświetlenia. W warunkach słabego oświetlenia czujnik przekształca się w przetwornik obrazu 1,2 μm 50 MP lub 2,4 μm 12,5 MP, łącząc od czterech do 16 sąsiednich pikseli. Aby uzyskać pełniejsze wideo 8K, przy około 33 MP, HP2 przełącza się w tryb 1,2 μm 50 MP, aby zminimalizować kadrowanie i uchwycić więcej sceny. Podczas nagrywania w rozdzielczości 8K z szybkością 30 klatek na sekundę (kl./s) szerokie pole widzenia w połączeniu z większym rozmiarem piksela pozwala uzyskać ostre filmy o jakości kinowej.

Dzięki nowej technologii Samsung D-VTG (Dual Vertical Transfer Gate), HP2 może znacznie zredukować rozmycie obrazu w jasno oświetlonym otoczeniu. W każdej fotodiodzie w pikselu na dole umieszczona jest bramka przenosząca napięcie, która przenosi elektrony z pikseli do warstwy logicznej. Z dużą precyzją D-VTG dodaje drugą bramkę transmisyjną do piksela, zwiększając pojemność pełnego dołka piksela o ponad 33 procent. Dzięki większemu magazynowaniu elektronów i wydajnej transmisji sygnału ta metoda może zmniejszyć prześwietlenie i poprawić odwzorowanie kolorów, zwłaszcza w jasnych warunkach oświetleniowych.

W warunkach słabego oświetlenia autofokus HP2 jest przenoszony na wyższy poziom dzięki technologii Super QPD, która pozwala czujnikowi wykorzystać wszystkie 200 milionów pikseli do ustawiania ostrości. Duża liczba elementów wspomagających ustawianie ostrości jest pogrupowana według czterech sąsiadujących ze sobą pikseli w celu wykrywania zmian wzoru zarówno w poziomie, jak iw pionie, co skutkuje szybszym i dokładniejszym autofokusem. Korzystając z bogatych danych wzorów i ogromnej liczby punktów odniesienia, nowy czujnik może szybko uzyskać autofokus nawet w warunkach słabego oświetlenia.

Aby zapewnić doskonałą wydajność HDR, Samsung po raz pierwszy wprowadza funkcję DSG w trybie 50 MP, która stosuje dwie różne wartości konwersji do odbieranego sygnału analogowego na poziomie pikseli. Ponadto Smart-ISO Pro, rozwiązanie HDR, które łączy różne poziomy odczytów ISO w jednej ekspozycji, umożliwia aparatowi robienie zdjęć o rozdzielczości 12,5 megapiksela i wideo w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę w HDR.

Samsung ISOCELL HP2 wszedł do masowej produkcji.

Leave a Comment