Schwytanie szefa mafii Matteo Messiny Denaro rodzi pytania o to, jak udało mu się uciec na tak długo


Rzym
CNN

Aresztowanie szefa mafii Cosa Nostra Matteo Messina Denaro o godz prywatna klinika w Palermo oszołomił wielu na całym świecie w poniedziałek z powodu jego wyjątkowo długiej ucieczki, ale nie był zaskoczeniem dla niektórych, którzy uważniej śledzą mafię.

Szepty o jego pogarszającym się stanie zdrowia krążyły po Sycylii od miesięcy, z sugestiami o „umowie”, aby wypłynął na powierzchnię w celu lepszego leczenia raka. Prokurator z Palermo Maurizio de Lucia powiedział dziennikarzom Andrei Bonafede, że kiedy funkcjonariusze poprosili go o podanie nazwiska, zdecydował się nie używać swojego pseudonimu.

„Jestem Matteo Messina Denaro”, powiedział zamiast tego, prawdopodobnie po raz pierwszy wypowiedział te słowa publicznie od 30 lat ucieczki.

Messina Denaro, która jest przetrzymywana w więzieniu o zaostrzonym rygorze w L’Aquila w środkowych Włoszech, nie pojawiła się w czwartek za pośrednictwem łącza wideo na przesłuchanie w sprawie zabójstwa prokuratorów antymafijnych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992 roku. pełnomocnika, który będzie brał udział w jego imieniu.

Messina Denaro, nazywana „Diabolikiem”, ukrywała się w 1993 roku, zaledwie rok po tym, jak Falcone i Borsellino zginęli w dwóch zamachach bombowych. W maju 2002 roku skazano go zaocznie na dożywocie za udział w ich śmierci, ale po jego aresztowaniu sprawa toczy się obecnie w sądach wyższej instancji.

W tym samym roku został również skazany za zabójstwo Giuseppe Di Matteo, 12-letniego syna kominka i Antonelli Bonanno, ciężarnej partnerki rywalizującego szefa. Obie sprawy zostaną również wniesione do sądów wyższej instancji teraz, gdy został złapany.

Po jego aresztowaniu policja znalazła co najmniej dwie kryjówki w sycylijskim miasteczku Campobello di Mazara, gdzie prawdopodobnie mieszkał w ostatnich miesiącach. SkyTG24, stowarzyszona z CNN, poinformowała, że ​​dom, w którym się ukrywał, znajdował się w samym sercu miasta, a policja znalazła tam luksusowe ubrania i drogie perfumy. Drugim był zabezpieczony bunkier za ukrytymi drzwiami, donosi Reuters, powołując się na lokalnych urzędników.

Dalsze szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione przez policję. Potwierdzili jednak, że najbardziej poszukiwany mężczyzna we Włoszech regularnie sam kupował artykuły spożywcze i był opisywany przez sąsiadów jako osoba „przyjazna”.

Giovanni Luppino, producent oliwy z oliwek, który rzekomo zabrał go do kliniki w Palermo, gdzie został aresztowany, powiedział w czwartek w sądzie, że nie miał pojęcia, że ​​mężczyzna, z którym się zaprzyjaźnił, był tak naprawdę zbiegłym szefem mafii. Messina Denaro przebywa w więzieniu w oczekiwaniu na proces za rzekomą umowę mafijną. Policja objęła również dochodzeniem lekarzy, którzy go leczyli.

Policja stoi na straży w pobliżu kryjówki Matteo Messiny Denaro w Campobello di Mazara na Sycylii, 17 stycznia 2023 r., Dzień po jego aresztowaniu.

Zabójstwa Falcone i Borsellino zlecił ówczesny szef bossów Salvatore „Toto” Riina, który został aresztowany w 1993 roku i wiele lat wcześniej sprowadził Messinę Denaro do mafijnej organizacji Cosa Nostra. Riina pozostała na nagraniach, wyrażając swój podziw dla młodego wówczas przestępcy, zwłaszcza za to, że nie miał problemu z zabijaniem niewinnych przechodniów, zamiast skupiać się wyłącznie na zemście.

Riina zmarła w 2017 roku w więziennym skrzydle parmeńskiego szpitala z powodu nieokreślonego problemu zdrowotnego, kończąc raz na zawsze swoje panowanie. Był wtedy w śpiączce farmakologicznej. Dziennikarz kryminalny Mario Francese, który jako pierwszy opublikował Riinę w swoim piśmie w gazecie Giornale di Sicilia, został zamordowany w 1979 roku. W 2001 roku Cosa Nostra został uznany winnym zabójstwa, a zarówno Riina, jak i jej następca, Bernardo Provenzano, zostali skazani na dożywocie. w więzieniu za swoją rolę.

Policja stoi przed szpitalem w Palermo na Sycylii, gdzie 16 stycznia 2023 r. aresztowano najbardziej poszukiwanego szefa włoskiej mafii.

Podczas ukrywania się Messina Denaro ściśle współpracował z Provenzano, który przejął obowiązki zagranicznego szefa Riiny, aż do jego własnego schwytania w 2006 roku w kryjówce niedaleko Corleone. Provenzano zmarł na raka pęcherza moczowego w więziennym skrzydle szpitala w Mediolanie w 2016 roku, dając Messinie Denaro możliwość bycia uznanym za najwyższego szefa.

Felia Allum, profesor porównawcza przestępczości zorganizowanej i korupcji na Uniwersytecie w Bath w Wielkiej Brytanii, powiedziała, że ​​Messina Denaro, która urodziła się w 1962 roku, była ostatnią ze starego pokolenia szefów mafii.

„Reprezentuje ostatnie ogniwo między bojową i publiczną Cosa Nostra z początku lat 90. a cichą, biznesową mafią XXI wieku” – powiedział. Podkreśla też, że aresztowanie Messiny Denaro to nie koniec mafii. „Nie widzę żadnego sensu zamknięcia, jeśli nie wiemy, kto go chronił, jeśli nie współpracuje” – powiedziała.

Matteo Messina Denaro, lat 60, jest widoczny na policyjnym zdjęciu rezerwacyjnym po jego aresztowaniu.

Warto wziąć pod uwagę pogłoski o umowie lub pakcie między państwem a Cosa Nostra w celu wydobycia z ukrycia Messiny Denaro, mówi Roberto Saviano, autor bestsellerowej książki „Gomora” o grupie przestępczej Camorra w Neapolu. .

„Zawsze mówi się, że mafia jest przeciwko państwu, to błąd. Mafia jest sprzymierzona z jedną częścią państwa, podczas gdy druga część walczy przeciwko niemu” – powiedział. Kanał Youtube. „W tej grze o władzę Matteo Messina Denaro został aresztowany”.

Saviano dodał w wymianie wiadomości tekstowych z CNN, że znalezienie Messina Denaro zajęło kolejne 30 lat. „Zaczęli go szukać dopiero 20 lat później” – powiedział.

John Dickie, profesor italianistyki na brytyjskim University College London i autor książki „Cosa Nostra”, jest innego zdania, mówiąc CNN, że zamiast tego wiele wskazuje na to, że pakt nie został zawarty, ale zamiast tego Messina Denaro nie sprawował już władzy. kiedykolwiek zrobił, czyniąc go mniej wartościową osobą do ochrony.

Powiedział, że miliardy aktywów o wartości miliardów euro zostały skonfiskowane od jego najbliższych sojuszników i członków rodziny w ciągu ostatniej dekady, co osłabiło jego władzę i zdolność do ochrony.

„Jego sieć została odcięta na przestrzeni lat, a aresztowania osłabiły mafię” – powiedział Dickie. „Mafia była inna 30 lat temu, była znacznie silniejsza”.

Aresztując większość rodziny Messiny Denaro i utrzymując resztę pod obserwacją, powiedział, prawdopodobnie go odkryją. „Jego znaczenie jest symboliczne” – powiedział Dickie w rozmowie z CNN. „Kiedy się ukrywał, był żywą reklamą potęgi Cosa Nostry, ale teraz nie miał władzy”.

Widok z zewnątrz więzienia w L'Aquila we Włoszech, w którym po aresztowaniu przetrzymywany jest Matteo Messina Denaro.

Niezależnie od tego, czy było to wynikiem paktu, czy rzeczywiście owocem trzydziestoletniego śledztwa, aresztowanie spotkało się z aplauzem najbardziej dotkniętych śmiercionośną ręką mafii.

Maria Falcone, siostra zabitego prokuratora, pochwaliła aresztowanie Messiny Denaro. „Och, jak bardzo chciałbym, żeby Giovanni i Paolo mogli zobaczyć oklaski i podniesione ręce mieszkańców Palermo po ich aresztowaniu” – powiedział włoskiej gazecie Corriere Della Sera. „To duży krok w kierunku pełnej demokracji”.

Giancarlo Caselli, były prokurator ds. walki z mafią w Palermo i współpracownik zabitych prokuratorów, powiedział w wywiadzie dla Radia Popolare, że głównym powodem, dla którego Messina Denaro tak długo unikał schwytania, był współudział w jego obronie.

„Mafiosi nie działają w próżni. Są wewnątrz, splecieni systemem relacji, wspólników, bez których nie mogliby prowadzić swojej przestępczej działalności, bez których nie mogliby uciec” – powiedział.

„Są w związkach, które obejmują profesjonalistów, przedsiębiorców, administratorów publicznych, polityków, osoby wspierające ich organizację i tworzące tak zwaną mafijną burżuazję, czyli szarą strefę”. Powiedział, że to szara strefa, „kręgosłup władzy mafii”, bez którego mafia nie przetrwałaby tak długo.

Sycylijska mafia Cosa Nostra jest jedyną włoską organizacją przestępczą, która rządzi w strukturze piramidy, co oznacza, że ​​gdy główny szef umiera lub zostaje uwięziony, władzę przejmuje nowy szef – chociaż Riina i Provenzano zachowali pewne wpływy za kratami.

Camorra w Neapolu, której frakcje założyły Cosa Nostra w XIX wieku, wraz z ‘Ndranghetą w Kalabrii, działają na zasadzie poziomej hierarchii, w której grupy są powiązane z rodzinami lub terytoriami, co oznacza, że ​​jeśli najwyższy szef zostanie schwytany lub zabity, szersza organizacja jest. nie osłabiony.

Włoski prokurator generalny Antonino Patti, środkowy, przemawia do mediów 19 stycznia 2023 r. W specjalnym bunkrze sądu w Caltanissetta na Sycylii, gdzie odbył się proces Matteo Messiny Denaro.

Sycylijscy gangsterzy z Cosa Nostra, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, zbudowali amerykańską mafię głównie w Nowym Jorku i Nowym Orleanie w różnych momentach historii, w tym na początku XX wieku, w połowie lat sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych, kiedy amerykańskie gangi były na szczycie najsilniejszy. . Chociaż obecnie wszystkie główne włoskie grupy przestępcze rozszerzyły swoją działalność na arenie międzynarodowej, Cosa Nostra jest pierwotnym eksporterem tak zwanego półświatka malavita.

Messinie Denaro grozi teraz szereg postępowań karnych. Chociaż był sądzony zaocznie pod kilkoma zarzutami, włoskie sprawy karne przechodzą przez wszystkie trzy poziomy i kończą się podpisem sądu najwyższego. Przestępcy mogą być sądzeni tylko zaocznie w pierwszej instancji, co oznacza, że ​​jego sprawy przechodzą teraz przez apelację i proces sądu najwyższego.

Reprezentuje go siostrzenica Lorenza Guttadauro, córka jego siostry Rosalii, która w 2011 roku zdała włoski odpowiednik egzaminu adwokackiego. Kolejna rozprawa w sprawie prokuratorów antymafijnych zaplanowana jest na 9 marca.

A kto jest nowym szefem szefów? Policja nie podała nazwiska żadnego z potomków podejrzanego.

Ale zdaniem Saviano Messina Denaro będzie nadal rządził aż do śmierci, tak jak przed nim Riina i Provenzano.

„Jeśli nie zdecyduje się na pokutę, Matteo Messina Denaro, nawet za kratami, nadal będzie królem Cosa Nostra, ponieważ nikt nie jest gotowy, aby zasiąść na tronie, który pozostawił w połowie pusty” – powiedział.

Leave a Comment