Selfie, pożegnania i moc gwiazd, gdy Jacinda Ardern spędza swój ostatni dzień na słońcu | Jacinda Ardern

Fod chwili jego przybycia, Jacinda Ardern jest otoczony przez ludzi: setki zbierają się, by poprosić o ostatnie selfie, nagrać wiadomość wideo do przyjaciół i krewnych lub po prostu zobaczyć, jak przechodzi. Grupa biegnących dzieci przeciska się między nogami przechodniów, starając się uzyskać lepszy widok.

Raz po raz zobowiązuje się, uśmiechając się do aparatów w telefonach, pytając ludzi o nazwiska i zawody, opowiadając dowcipy, podpisując zużytą niebiesko-żółtą piłkę do koszykówki chłopcu przepychającemu się przez tłum.

Ardern, polityk zawsze znany z chwil humoru i więzi międzyludzkich, była szeroko komentowana jako gwiazda w wiosce Rātana na Wyspach Północnych we wtorek, podczas jej ostatniego oficjalnego zaangażowania jako premiera kraju. Nowa Zelandia.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zostaje przytulona podczas obchodów Rātana 24 stycznia 2023 r. W Whanganui w Nowej Zelandii.
Ardern zostaje przytulona podczas obchodów Rātana. Zdjęcie: Hagen Hopkins/Getty Images

„To jest jak„ dotknij jego szat, dotknij jego szat jak Jezus ”- śmieje się do swojej przyjaciółki.

„Gdzie on jest? Czy nadchodzi?” – zapytała dziewczyna, szukając spojrzenia.

„Chcę mu tylko podziękować” — mówi kobieta ze świątyni Rātana do pobliskiego policjanta. “Za wszystko.”

Jeden mężczyzna spędza minutę energicznie i nieustannie potrząsając jej dłonią.

„W pewnym momencie trzeba odpuścić” – zauważa widz, a tłum się śmieje.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern i minister Kiri Allen idą na marae podczas obchodów Rātana
Ardern i minister Kiri Allen spacerują po marach podczas obchodów Rātana. Zdjęcie: Hagen Hopkins/Getty Images

Nowa Zelandia – i świat – wciąż nie może się otrząsnąć po szokującym wyjściu Ardern wybór jego następcy zawirowałoraz pytanie, jak zdefiniować jego spuściznę polityczną. Jednak w ostatnim pełnym dniu pełnienia funkcji głowy państwa niektóre z bardziej złożonych i kontrowersyjnych kwestii związanych z jego dziedzictwem politycznym i sytuacją legislacyjną zdawały się schodzić na drugi plan.


Rātana tradycyjnie wyznacza początek roku politycznego Nowej Zelandii, kiedy przywódcy partii przybywają do wioski, aby wygłosić swoje pierwsze ważne przemówienia od letniej przerwy. Ten rok był inny, oznaczał też koniec pewnej epoki.

Sceny przypominały elektryczny fan, którego Ardern rozpętała, kiedy po raz pierwszy objęła urząd w 2017 roku – witany przez pełnych nadziei selfie-twórców i fanów. Pięć lat trudnych decyzji i bitew politycznych zniszczyło wiele z tego blasku, zwłaszcza w sondażach, w których wyborcy ukarali premiera i jego partię za roczny kryzys gospodarczy.

Ale we wtorek blask wrócił. Premier przybywa kilka metrów dalej Chrisa Hipkinsa stoi w kręgu dziennikarzy i odpowiada na pytania – przez większość czasu tłum na niego nie patrzy.

Współprzewodniczący Partii Maorysów, Rawiri Waititi, wchodzi na marae podczas obchodów Rātana 24 stycznia 2023 r. W Whanganui w Nowej Zelandii.
Współprzewodniczący Partii Maorysów, Rawiri Waititi, wkracza na marae podczas obchodów Rātana. Zdjęcie: Hagen Hopkins/Getty Images

We wtorek nie było śladu małej grupki wściekłych protestujących, którzy byli coraz bardziej obecni na publicznych wystąpieniach Ardern – czasami niosąc znaki i hasła antyszczepionkowe, innym razem ścigając jej furgonetkę i wykrzykując przekleństwa.

Ardern powiedziała, że ​​groźby i nadużycia nie przyczyniły się do jej rezygnacji, ale mimo to jej odejście wywołało w Nowej Zelandii niewygodne rozliczenie ze skalą i ilością mizoginii, brutalnej retoryki, nadużyć i gróźb skierowanych pod adresem przywódcy. W krótkiej rozmowie z dziennikarzami powiedział, że jego stałe doświadczenie zawodowe jest pozytywne.

„Nie chciałbym, aby ktokolwiek postrzegał moje odejście jako negatywny komentarz na temat Nowej Zelandii” – powiedział.

„Doświadczyłam takiej miłości, współczucia, empatii i życzliwości w mojej pracy. To było moje przytłaczające doświadczenie. Odchodzę więc z wdzięcznością za tę wspaniałą rolę przez tyle lat… Moje jedyne słowa to słowa wdzięczności.


Aczekali na premiera, starszyznę plemienną i polityków, którzy schronili się przed późnym letnim słońcem w plastikowych namiotach. Trawa, która otacza drogę do marae (miejsca spotkań), urosła i wyschła, zniszczona przez letnie upały i sygnalizująca koniec sezonu. Gdy jej kadencja dobiega końca, pojawia się kwestia dalszego wpływu Ardern na kierunek i ton filmu Polityka Nowej Zelandii pozostaje otwarta.

Jeszcze zanim dotarła do granic Rātana, postać Ardern górowała nad ówczesnymi przemówieniami politycznymi. Lider centroprawicowej opozycji Christopher Luxon nie wspomniał bezpośrednio o premierze, ale zdecydował się mówić o swojej wizji wprowadzonej przez siebie „polityki życzliwości”. „Okazujemy życzliwość, pokazujemy, że troszczymy się o gospodarkę premiera”, powiedziała – wybór ram, który zdawał się tylko ilustrować zakres, w jakim Ardern doszła do ustanowienia języka i ram odniesienia dla Nowej Zelandii rozmowa polityczna.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern oraz przyszły lider Partii Pracy i premier Chris Hipkins przybywają na obchody Rātana
Ardern i przyszły przywódca Partii Pracy oraz premier Chris Hipkins przybywają na obchody Rātana. Zdjęcie: Hagen Hopkins/Getty Images

Większość przywódców złożyła wyrazy szacunku bardziej publicznie. – Byłeś kapitanem, który zastrzelił waka [canoe] dzięki temu przetrwaliśmy naprawdę trudne chwile” — powiedział Rahui Papa, przywódca Ruchu Królów Tainui i Maorysów.

„Byłeś właściwą osobą, aby poprowadzić nasz naród przez straszne czasy” – powiedział Che Wilson, były przewodniczący Partii Maorysów. „Noszę tutaj moje polityczne sojusze” – powiedziała, wskazując na miejscowe projekty, które otaczają jej strój – „ale premierze, słuszne jest, abyśmy dziękowali” – powiedziała, gdy tłum wybuchnął aplauzem.

Premier pytany, czy ma jakieś pożegnalne słowa do publiczności, premier odpowiedział, że nie zniknie całkowicie. „Widzisz mnie poza domem, ale nie widzisz mnie w centrum, w polityce” – powiedział. Zapytana, czy tęskniła za tym, Ardern po prostu powiedziała: „Będę tęsknić za ludźmi. Bo to była radość z pracy.


TUroczystości w Rātana to ostatnia księga kadencji Ardern. W 2018 roku – zaledwie dwa miesiące po objęciu urzędu premiera i kilka dni po zajściu w ciążę z córką Neve – pojawiła się w Rātana. W tym samym roku rodzice Ratany zaproponowali jej dziecku środkowo-maoryskie imię: Waru, święta liczba kościoła. W kolejnych latach zgromadzenie oznaczało kamienie milowe i momenty w przywództwie Ardern – i obserwowało rozwój jej rodziny, a Neve od czasu do czasu wychodziła, by przebrnąć przez tłum, ścigana przez ochroniarzy.

W końcowym, krótkim oświadczeniu skierowanym do dziennikarzy, Ardern powiedziała, że ​​spędza więcej czasu w roli – matki i członka rodziny – na którą tak bardzo czekała.

„Jestem gotowy na wiele rzeczy” – powiedział. „Jestem gotowa, aby zostać posłem. Jestem gotowa, aby być pielęgniarką i matką.” Następnie odwróciła się, założyła okulary przeciwsłoneczne i odeszła od ostatniego zestawu mikrofonów, z którym miała do czynienia jako premier.

Leave a Comment