Silna lojalność klanowa, miejscowi, pomogła szefowi mafii Messinie Denaro pozostać w ukryciu

  • Ostatni ojciec chrzestny mafii cieszył się niezwykle silną lojalnością
  • Kodeks milczenia Omerty również pomógł szefowi pozostać w ukryciu
  • „Ostatni ojciec chrzestny” Messina Denaro mieszkał blisko swojej matki

PALERMO, Włochy, 25 stycznia (Reuters) – Kiedy Salvatore Catalano odkrył, że szef mafii Matteo Messina Denaro mieszka w odległości krótkiego spaceru od jego domu w mieście Campobello di Mazara na zachodniej Sycylii, poczuł się źle.

Brat Catalano, Agostino, był policjantem zabitym w 1992 roku podczas zamachu bombowego na sędziego ds. walki z mafią Paolo Borsellino.

„Jest złość w moim sercu i duszy teraz, kiedy wiem, że on tu był i nie poznałem go” – powiedział Reuterowi Catalano.

60-letni Messina Denaro został aresztowany 16 stycznia po 30 latach ucieczki. Policja uważa, że ​​większość zeszłego roku spędził ukrywając się na widoku w Campobello di Mazara, mieście liczącym około 11 000 mieszkańców, położonym niedaleko domu jego matki.

„Świętowaliśmy aresztowanie z moją rodziną. Jest w więzieniu i podlega surowym zasadom zatrzymania” – powiedział Catalano.

Messina Denaro była ostatnio widziana w 1993 roku, co utrudniało policji zidentyfikowanie najbardziej poszukiwanego mężczyzny we Włoszech. Według władz najwyraźniej prowadzi otwarte życie w mieście, robiąc zakupy w lokalnym supermarkecie.

Prokuratorzy twierdzą, że ich polowanie było jeszcze trudniejsze ze względu na niezwykle silną lojalność, jaką otrzymał od członków klanu z zachodniej Sycylii.

Reuters przeprowadził wywiady z dziesiątkami mieszkańców ulic Campobello i jego pobliskiego rodzinnego miasta Castelvetrano, a także prokuratorów i policji, którzy pomogli go schwytać.

Ujawnili walkę, z jaką musieli zmierzyć się śledczy, próbując przebić się przez mafijny mur „omerty” lub kodeksu milczenia, który został złamany w innych częściach Sycylii, ale nadal utrzymywał się wokół Denaro Messiny, nazwanego przez włoską prasę „ostatnim ojcem chrzestnym”. .

„Aresztowałem co najmniej 200 osób z nim powiązanych. Tylko jedna z nich zdecydowała się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości” – powiedział Roberto Piscitello, prokurator, który próbował schwytać Messinę Denaro w latach 1996-2008.

„W pobliskich prowincjach Palermo i Agrigento pięciu z dziesięciu aresztowanych to mężczyźni” – powiedział Reuterowi ze swojego domu w Marsali na zachodnim krańcu Sycylii.

W końcu Messina Denaro został zdradzony nie przez innych wojowników, ale przez swoje słabnące ciało.

FAŁSZYWA TOŻSAMOŚĆ

Według policji Messina zdołał złapać Denaro po tym, jak dowiedział się od bliskich, że ma raka.

Od dawna podejrzewali, że mieszka na rodzinnej Sycylii, a dokładne sprawdzenie pacjentów z rakiem w okolicy ujawniło, że mężczyzna o imieniu Andrea Bonafede przechodził operację w zachodnim mieście Mazara del Vallo, gdy jego telefon komórkowy był aktywny. inna część wyspy.

Śledczy uznali to za „pierwsze znaczące potwierdzenie”, że Messina Denaro może ukrywać się pod tą fałszywą tożsamością, ponieważ sugerowały, że operowany mężczyzna nie był prawdziwym Andreą Bonafede, który miał być z nim. telefon.

Podeszli do pacjenta i dowiedzieli się, że 16 stycznia w Palermo, stolicy wyspy, miał przejść rutynową chemioterapię.

Policja otoczyła klinikę i po przybyciu pacjenta rzuciła się do recepcji. Natychmiast przyznał się do swojej prawdziwej tożsamości, ale zdawał się rozwiewać wszelkie nadzieje, że rozleje fasolę na swoje przestępcze życie.

„Mam swój własny kodeks honorowy” – zacytowało go źródło w organach ścigania, które powiedział sędziom, gdy spotkali go po raz pierwszy, odnosząc się do rządów sycylijskiej mafii, które znacznie się pogorszyły w ciągu ostatnich 30 lat, i nie rozmawiają z nikim z zewnątrz. organizacja.

Jego milczenie oznacza, że ​​śledczy muszą postarać się jak najlepiej poskładać w całość, w jaki sposób udało mu się uniknąć wykrycia na przestrzeni lat.

Początkowo celem ich śledztwa był prawdziwy Andrea Bonafede, wyszkolony geodeta bez karalności.

Prokuratorzy powiedzieli, że Bonafede potwierdził, że znał Messinę Denaro odkąd byli młodzi i przyznał, że kupił gangsterom mieszkanie w Campobello di Mazara. On sam przebywa w areszcie i nie komentował publicznie sprawy.

Policja prowadzi również dochodzenie w sprawie jego kierowcy, hodowcy oliwek Giovanniego Luppino, który również nie był notowany przez policję. Miał ze sobą przełącznik i wyłączył swoje dwa telefony komórkowe, co według sędziów było próbą zapobieżenia pościgowi.

Zaprzeczył, by znał prawdziwą tożsamość swojego pasażera.

Maurizio de Lucia, główny prokurator Palermo, powiedział Reuterowi, że ludzie tacy jak Bonafede stanowią „pierwsze ogniwo” w matrycy uciekiniera – ci, którzy dbają o jego podstawowe potrzeby.

Uważa jednak, że jego sieć wsparcia ma głębokie korzenie.

„Jego terytorium pomagało mu przez wiele lat. Rozsądnie jest myśleć, że otrzymał ochronę od profesjonalistów, przedsiębiorców” – powiedział.

Wśród osób, wobec których toczy się już śledztwo w sprawie domniemanego współudziału szefa, jest jego lekarz, Alfonso Tumbarello. Jego prawnik powiedział, że jest przekonany, że jego klient będzie w stanie udowodnić swoją niewinność.

KONTAKTY BIZNESOWE

Sędziowie powiedzieli, że znaleźli dowody na to, że Messina Denaro odwiedziła Hiszpanię, Grecję i Austrię na przestrzeni lat. Główny obszar jego działalności gospodarczej pozostał jednak w zachodniej części Sycylii, co oznacza, że ​​prawdopodobnie większość czasu spędzał na wyspie.

Przez lata w okolicy aresztowano dziesiątki jednostek mafijnych niższego szczebla – przerzedzenie wewnętrznego kręgu Messiny Denaro, który według sędziów wielokrotnie odcinał obiecujące wskazówki, które, jak mieli nadzieję, pewnego dnia doprowadzą do bossa.

„(Ale) nie mogliśmy poświęcić sprawiedliwości. Nie mogliśmy zostawić gangstera na ulicach” – powiedział Reuterowi Paolo Guido, prokurator, który prowadził długie polowanie na szefa w ostatnich latach.

Prokuratorzy powiedzieli, że szef mafii rozwinął wiele interesów finansowych, które wykraczały daleko poza tradycyjnych gangsterów, pomagając mu zbudować lojalną sieć pracowników umysłowych.

Tajne więzienne nagranie z 2013 roku ujawniło, że były szef Salvatore „Bestia” Riina skarżył się, że jego były protegowany inwestuje w projekty energii odnawialnej, zamiast skupiać się na mafii.

„W kontekście sycylijskim ci, którzy mają tworzyć miejsca pracy i możliwości robienia interesów, uzyskują konsensus i ochronę” – powiedział pułkownik Antonello Parasiliti Molica, który kieruje oddziałem Carabinieri do walki z przestępczością w Palermo.

Napisane przez Angelo Amante; Montaż autorstwa Crispiana Balmera i Rossa Colvina

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment