„Śmieszne”: Greta Thunberg odrzuca decyzję o pozwoleniu szefowi ropy ZEA na prowadzenie rozmów klimatycznych | Davos 2023

Cztery lata po tym, jak szturmem zdobyła Światowe Forum Ekonomiczne, Greta Thunberg wróciła w czwartek do Davos, by eksplodować Zjednoczone Emiraty Arabskie za powołanie szefa państwowej spółki naftowej do poprowadzenia rozmów klimatycznych Cop28 jeszcze w tym roku.

Thunberg powiedziała, że ​​to „absolutnie śmieszne”, że dyrektor generalny Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), Sultan Ahmed al-Jaber, poprowadzi następną rundę. globalne rozmowy klimatyczne listopada w Dubaju.

Mówił o wydarzeniu na marginesie dorocznego spotkania WEF Davos że lobbyści wywierali wpływ na te konferencje „w zasadzie na zawsze”.

„To po prostu nadaje mu bardzo wyraźną twarz” – dodał. „To jest absolutnie śmieszne”.

Niemiecka aktywistka klimatyczna Luisa Neubauer również nazwała to posunięcie „śmiesznym, ale nie nowym wydarzeniem”, gdy lobbyści zebrali się na ostatnim spotkaniu egipskich funkcjonariuszy policji.

Helena Gualinga z rdzennej społeczności zamieszkującej amazońskie lasy deszczowe w Ekwadorze powiedziała, że ​​posunięcie ZEA wysłało wiadomość, że kwestia klimatu nie jest traktowana poważnie.

„Po prostu myślę, że to wysyła wiadomość o tym, dokąd zmierzamy teraz, kiedy powierzymy kierownictwu firmy paliw kopalnych odpowiedzialność za negocjacje klimatyczne” – powiedział Gualinga.

W listopadzie zarząd ADNOC postanowił podnieść swój cel, jakim jest zwiększenie produkcji ropy do 5 milionów baryłek dziennie do 2027 r. od 2030 r., aby sprostać rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na energię.

W odpowiedzi na komentarze aktywistów rzecznik Cop28 zażądał od al-Jaberiego, który założył firma zajmująca się energią odnawialną Masdar w 2006 r. – miał „wyjątkowe kwalifikacje do przeprowadzenia udanego Cop28”.

Rzecznik Cop28 powiedział: „Dr Sultan jest ekspertem ds. energii i założycielem jednej z wiodących na świecie firm zajmujących się energią odnawialną, starszym dyrektorem biznesowym, ministrem rządu i dyplomatą klimatycznym z ponad 20-letnim doświadczeniem w działaniach na rzecz klimatu”.

Thunberg zażądała również, aby szefowie paliw kopalnych natychmiast przestali otwierać nowe kopalnie paliw kopalnych.

Big powiedział, że w nakazie zaprzestania działalności podpisanym przez Thunberga i innych ugandyjskich działaczy Gualingę, Neubauera i Vanessę Nakate. Olej od dziesięcioleci wiedział, że paliwa kopalne powodują zmiany klimatu i wprowadzał w błąd opinię publiczną oraz polityków.

„Musicie zaprzestać tych działań, ponieważ bezpośrednio naruszają one nasze prawa człowieka do czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska, wasz obowiązek opieki i prawa ludów tubylczych” – czytamy w zawiadomieniu.

Thunberg powiedziała, że ​​ludzie, którzy przede wszystkim napędzają zniszczenie planety, którzy są w centrum kryzysu klimatycznego i którzy inwestują w paliwa kopalne, są w Davos.

„A jednak ci ludzie w jakiś sposób polegają na rozwiązywaniu własnych problemów, gdzie raz po raz udowodnili, że nie czynią tego priorytetem” – powiedział. „Przedstawiają chciwość własną, chciwość korporacji i krótkoterminowe korzyści ekonomiczne nad ludzi i planetę”.

Thunberg powiedziała, że ​​absurdem jest słuchanie tych ludzi zamiast tych, którzy stoją na pierwszej linii kryzysu klimatycznego.

Greta Thunberg w Davos: to absurd, że słuchamy przyczyn kryzysu klimatycznego

Nakate powiedział, że kryzys klimatyczny jest widoczny na obszarach najbardziej dotkniętych, takich jak Róg Afryki, gdzie dzieci cierpią z powodu poważnego i ostrego niedożywienia.

Do kwartetu dołączył międzynarodowy lider Fatih Birol Energia agencja.

W 2021 r. MAE stwierdziła, że ​​eksploatacja i rozwój nowych złóż ropy i gazu musi się zakończyć w tym roku, jeśli świat ma osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2050 r.

W czwartek Birol powiedział, że jest „bardzo zadowolony”, że aktywiści popchnęli do przodu program klimatyczny.

Birol ostrzegł, że finansowanie przez banki nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi może nie mieć sensu.

Zapytany o to, czy banki finansują nowe wydobycie ropy i gazu pomimo braku zezwoleń, Birol powiedział, że to „ich pieniądze”, a nie IEA. Ale dodało to ryzyko, że może nie być popytu na nowe pola naftowe, być może sześć lub siedem lat po decyzji o wierceniu.

W 2019 roku Thunberg ostrzegł delegatów Davos, że po tym „nasz dom się pali”. podróż pociągiem do ośrodka narciarskiego z 32-godzinną podróżąi biwakowanie z klimatologami na stokach – gdzie temperatura spadła do -18C.

Leave a Comment