Snapdragon 8cx Gen 4 firmy Qualcomm to kolejny rywal Apple z serii M; Według plotek specyfikacja obejmuje 12-rdzeniowy procesor, 64 GB pamięci LPDDR5X RAM, Wi-Fi 7 i więcej

Najnowsze specyfikacje nadchodzącego Snapdragona 8cx Gen 4 firmy Qualcomm są niezwykle obiecujące, a jeśli SoC będzie działał jako przyzwoity konkurent SoC firmy Apple z serii M, czeka nas prawdziwa konkurencja na rynku. Oto więcej szczegółów, które, jak wiemy, mogą Cię zainteresować.

Snapdragon 8cx Gen 4 daje również laptopom z systemem Windows możliwość ustanowienia łączności komórkowej dzięki modemowi 5G firmy Qualcomm i obsłudze zewnętrznego GPU

Wcześniej informowaliśmy, że Qualcomm działa nienazwany SoC o nazwie kodowej „Hamoa”. Okazuje się, że @Za_Raczke, który wcześniej mówił o 12-rdzeniowym SoC, teraz donosi, że krzem będzie nosił nazwę Snapdragon 8cx Gen 4. Najwyraźniej Qualcomm pracuje nad wieloma chipsetami, ale to, co mówi się, że oferuje najwyższą wydajność ma podobno osiem wydajności i cztery energooszczędne rdzenie.

Nie mówi jednak, czy Snapdragon 8cx Gen 4 będzie dostępny Rdzenie Oryon firmy Qualcomm, które są niestandardowymi rozwiązaniami, które stały się możliwe dzięki przejęciu Nuvia. Niezależnie od tego, informacje, którymi się dzieli, brzmią interesująco na papierze, ponieważ rdzeń wydajności Snapdragon 8cx Gen 4 jest testowany z częstotliwością 3,40 GHz, podczas gdy funkcje oszczędzania energii działają z częstotliwością 2,50 GHz. Nie jest potwierdzone, czy te częstotliwości zegara pozostaną takie same, gdy krzem będzie działał w produktach komercyjnych, ale dowiemy się w przyszłości.

Jeśli chodzi o pamięć podręczną systemu, porada mówi, że każdy 4-rdzeniowy blok ma 12 MB współdzielonej pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3. Co zaskakujące, Qualcomm nie pracuje nad nowym GPU dla Snapdragon 8cx Gen 4, ponieważ mówi się, że używa Adreno 740, tego samego GPU, który działa Snapdragon 8 Gen 2. Chociaż nadal jest to potężny procesor graficzny, ograniczenia mogą stać się widoczne, gdy pracujesz na laptopach z systemem Windows zamiast na smartfonach.

Podczas gdy M2 Pro i M2 Max są ograniczone do LPDDR5 RAM, Snapdragon 8cx Gen 4 może oferować obsługę LPDDR5X do 64 GB, z opcją użycia tej pamięci przy niższej częstotliwości 4,20 GHz, co prawdopodobnie sprzyja żywotności baterii w razie potrzeby . Mówi się, że zawiera Wi-Fi 7 i zewnętrzny modem Snapdragon X65 5G, a także dyskretną obsługę GPU na 8 liniach PCIe 4.0.

Dostępne są również 4 linie PCIe 4.0 (konfigurowalne jako 2 x 2) dla dysków NVMe, z liniami PCIe 3.0 zarezerwowanymi dla karty Wi-Fi i modemu. Jeśli producenci chcą używać wbudowanej pamięci UFS 4.0 zamiast PCIe, Qualcomm oferuje również taką opcję ze Snapdragonem 8cx Gen 4 za pośrednictwem dedykowanego kontrolera pamięci masowej. Wygląda na to, że producent chipsetów idzie o krok dalej, ponieważ użytkownicy otrzymają również możliwość podłączenia monitorów o wysokiej rozdzielczości, podobnie jak najnowsze modele MacBooka Pro z 2023 roku.

Mówi się, że nie tylko to, ale wydajność kodowania i dekodowania wideo również uległa znacznej poprawie. Zachęcamy naszych czytelników do sprawdzenia tweeta @Za_Raczke, aby uzyskać dogłębne spojrzenie na to, czego można oczekiwać od Snapdragon 8cx Gen 4. Krótko mówiąc, jesteśmy więcej niż podekscytowani, aby zobaczyć, co ten chipset może zrobić iw ogóle. Na podstawie udostępnionych dzisiaj informacji powinien to być konkurent dla serii M firmy Apple, której wszyscy pragniemy.

Źródło informacji: @Za_Raczke

Udostępnij tę historię

Facebook

Świergot

Leave a Comment