Statek tonie między Koreą Południową a Japonią; 9 pozostaje nieprzytomnych

Statki, które czasami szukają na wodach wzburzonych wiatrem Korea Południowa oraz Japonia podjęli co najmniej 14 z 22 członków załogi ze statku towarowego, który zatonął wcześnie w środę rano.

Południowokoreańscy urzędnicy powiedzieli, że dziewięciu z nich było nieprzytomnych, ale nie potwierdzili od razu śmierci. Powiedzieli, że członkowie załogi zostaną przetransportowani samolotem do Japonii na leczenie.

Południowokoreańskie i japońskie statki i samoloty straży przybrzeżnej oraz dwa statki towarowe kontynuowały poszukiwania ośmiu zaginionych członków załogi, ale zostały spowolnione przez silny wiatr i fale, poinformowali południowokoreańscy urzędnicy.

Japońska straż przybrzeżna potwierdziła uratowanie co najmniej 13 członków załogi i powiedziała, że ​​pięciu z nich – wszyscy obywatele Chin – wciąż żyje.

Ważący 6551 ton Jin Tian zatonął około trzy i pół godziny po wysłaniu wezwania pomocy w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii około godziny 23:15 we wtorek, powiedział rzecznik japońskiej straży przybrzeżnej Shinya Kitahara.

Zarejestrowany w Hongkongu statek przewożący drewno zatonął około 100 mil na południowy zachód od Nagasaki w Japonii i około 93 mil na południe od wyspy Jeju w Korei Południowej.

Kapitan po raz ostatni komunikował się ze strażą przybrzeżną przez telefon satelitarny około 2:41 rano, mówiąc, że członkowie załogi opuszczają statek na kilka minut przed jego zatonięciem, poinformowali funkcjonariusze straży przybrzeżnej na wyspie Jeju.

Południowokoreańskie statki straży przybrzeżnej zabrały sześciu członków załogi, statek towarowy pięciu, a japoński samolot trzech, poinformowała straż przybrzeżna Jeju.

Akcja ratunkowa po tym, jak statek zatonął w środę między południową wyspą Jeju w Korei Południowej a południowo-zachodnią prefekturą Nagasaki w Japonii. AFP — Getty Images

Według południowokoreańskich i japońskich urzędników 14 członków załogi to Chińczycy, a ośmiu pochodzi z Birmy. Według stron żeglugowych statek opuścił Port Klang w Malezji 3 grudnia i kierował się do portu Incheon w Korei Południowej.

Statek jest własnością zarejestrowanej w Hongkongu firmy Long Bright Shipping Limited, która jest spółką zależną Shenzhen Shekou Shipping Transportation Co., Ltd. spółka zależna, zgodnie z lipcowym oświadczeniem spółki macierzystej dla Chińskiej Giełdy Papierów Wartościowych i notowań. Jin Tian został wykorzystany jako zabezpieczenie pożyczki, która została później spłacona.

Połączenia z numerem Shenzhen Shekou Shipping Transportation w Chinach kontynentalnych pozostały bez odpowiedzi w środę podczas tygodniowego święta Księżycowego Nowego Roku.

Południowokoreańscy urzędnicy nie powiedzieli od razu, czy dziewięć nieprzytomnych osób prawdopodobnie przeżyło obrażenia, jeśli nie już nie żyje. Powiedzieli, że pozostałych pięciu członków załogi, którzy zostali uratowani, było albo przytomnych, gdy zostali znalezieni, albo odzyskali przytomność po uratowaniu.

Kitahara powiedział, że przyczyna zatonięcia statku nie jest od razu znana i nie ma żadnych oznak kolizji z innym statkiem. Powiedział, że przybycie japońskich łodzi patrolowych i samolotów zostało opóźnione przez trudne warunki pogodowe po zatonięciu.

Według urzędników straży przybrzeżnej Jeju, w środę wydano ostrzeżenie o silnym wietrze dla tego obszaru, ale zostało ono później odwołane. Od godziny 7 rano wiatr w okolicy wiał z prędkością około 16 jardów na sekundę, tworząc fale o wysokości od 3 do 4 metrów.

Według japońskiej straży przybrzeżnej woda w okolicy była wzburzona, a temperatura wynosiła około 14 stopni Celsjusza.

Leave a Comment