Szef ONZ wzywa do stworzenia specjalnych sił zbrojnych, gdy Haiti nabiera spirali

SAN JUAN, Puerto Rico (AP) – Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wezwał w poniedziałek do wysłania międzynarodowych wyspecjalizowanych sił wojskowych na Haiti i wezwał rządy do rozważenia wstrzymania deportacji, ponieważ sytuacja w kraju pogarsza się.

Zalecenia zostały opublikowane w ramach raportu Zintegrowanego Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych na Haiti, a Guterres zauważył, że przemoc związana z gangami i łamanie praw człowieka osiągnęły poziom krytyczny.

„Mieszkańcy Haiti cierpią z powodu najgorszego od dziesięcioleci kryzysu w zakresie praw człowieka i pomocy humanitarnej” – napisał.

Guterres zauważył, że chociaż zeszłoroczne oblężenie głównego terminalu paliwowego przez gangi dobiegło końca, siły specjalne są nadal potrzebne, aby kluczowa infrastruktura pozostała niezakłócona, a ludzie mogli bezpiecznie głosować w wyborach powszechnych, których data nie została ustalona.

W porównaniu z rokiem poprzednim liczba zgłoszonych zabójstw wzrosła w ubiegłym roku o 35%, a zginęło ponad 2100 osób. Ponadto liczba porwań wzrosła ponad dwukrotnie w ubiegłym roku, z ponad 1350 ofiarami.

Tymczasem haitańska policja krajowa jest niedofinansowana i niedofinansowana, mając tylko około 9700 czynnych funkcjonariuszy w kraju liczącym ponad 11 milionów ludzi.

„Istnieją również zarzuty, że znaczna liczba krajowych funkcjonariuszy policji może być powiązana z gangami” – powiedział Guterres.

W ostatnich miesiącach kraje, w tym Kanada i Stany Zjednoczone, zapewniły szkolenia i zasoby, w tym pojazdy opancerzone, ale policja została w dużej mierze przytłoczona przez gangi, których władza i kontrola terytorialna wzrosły od czasu zamachu na prezydenta Jovenela Moïse’a w jego prywatnej rezydencji w lipiec 2021 r.

Haiti zmaga się również ze śmiertelną epidemią cholery, zaostrzoną przez przemoc gangów i gwałtowny wzrost liczby głodnych ludzi, ponieważ kraje, w tym Stany Zjednoczone i Republika Dominikany, deportowały dziesiątki tysięcy Haitańczyków w ciągu ostatniego roku.

Raport został opublikowany na dzień przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia Haiti.

Pod koniec ubiegłego roku Rada nałożyła sankcje na osoby i grupy, które zagrażały pokojowi na Haiti, w tym na przywódcę potężnego gangu, ale nie głosowała w sprawie rozmieszczenia wojska, o co w październiku prosili wyżsi urzędnicy Haiti.

Ponieważ 9 stycznia na Haiti nie pozostały żadne demokratycznie wybrane instytucje, po wygaśnięciu kadencji pozostałych 10 senatorów, premier Ariel Henry obiecał działać na rzecz jak najszybszego przeprowadzenia wyborów parlamentarnych.

W zeszłym tygodniu administracja Henry’ego wydała dekret określający trzech członków, którzy zostali powołani do Wysokiej Rady Tymczasowej, która jest odpowiedzialna za wybór tymczasowej rady wyborczej jako pierwszy krok w przygotowaniach do wyborów. W dekrecie stwierdzono, że rada przeforsuje również reformy gospodarcze i dotyczące praw człowieka, przygotuje i wdroży plan bezpieczeństwa publicznego oraz ustali kamienie milowe i terminy okresu przejściowego.

„Pójdziemy naprzód z każdym, kto chce” – powiedział Henry na początku tego miesiąca.

Leave a Comment