Szef WHO „głęboko zaniepokojony” rosnącą liczbą zgonów z powodu COVID-19 przed spotkaniem mającym na celu zakończenie lub przedłużenie globalnego stanu zagrożenia zdrowia publicznego

Szef Światowej Organizacji Zdrowia jest „bardzo zaniepokojony” wzrostem liczby zgonów z powodu COVID-19 na świecie, powiedział we wtorek – na kilka dni przed posiedzeniem komitetu, który ma zdecydować, czy zakończyć, czy przedłużyć globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego.

Globalna liczba ofiar śmiertelnych z powodu COVID rośnie od grudnia, powiedział dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej, dodając, że 170 000 osób zmarło z powodu wirusa w ciągu ostatnich ośmiu tygodni.

„To tylko zgłoszone zgony” – powiedział. „Rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych jest znacznie wyższa”.

Robi to Komitet ds. Sytuacji Kryzysowych Światowej Organizacji Zdrowia Do zobaczenia w piątek głosować nad tym, czy po trzech latach zakończyć sytuację kryzysową związaną z COVID w organizacji. Ghebreyesus powiedział, że „nie uprzedza komitetu, ale pozostaje bardzo zaniepokojony sytuacją w wielu krajach i rosnącą liczbą zgonów”.

„Chociaż jesteśmy wyraźnie w lepszej formie niż trzy lata temu, kiedy wybuchła pandemia, globalna zbiorowa reakcja znów jest napięta” – powiedział Ghebreyesus, który podejmie ostateczną decyzję po otrzymaniu zaleceń od komitetu.

Czynniki przyczyniające się do szczepu obejmują fakt, że zbyt mało osób jest szczepionych i uodparnianych, a zbyt mało osób ma dostęp do leków przeciwwirusowych, a także kruchość systemów opieki zdrowotnej, które radzą sobie z innymi zagrożeniami, takimi jak grypa i wirus RSV. Przyczynia się również do „potoku pseudonauki i dezinformacji” – dodał.

„Moje przesłanie jest jasne: nie lekceważ tego wirusa” – powiedział. „To nas zaskoczyło i nadal będzie to robić i nadal będzie nas zabijać, jeśli nie zrobimy więcej”.

Liczba ofiar śmiertelnych w Chinach nie jest ważna

W połowie grudnia Ghebreyesus powiedział, że ma nadzieję, że globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego zakończy się w 2023 roku. W tamtym czasie globalna tygodniowa liczba ofiar śmiertelnych wynosiła 10 000, co stanowi jedną piątą szczytu Omicron ze stycznia 2022 r.

„To wciąż o 10 000 za dużo, a kraje mogą zrobić o wiele więcej, aby ratować życie, ale przeszliśmy długą drogę” – powiedział. powiedział w tym czasie.

WHO podała, że ​​liczba znanych zgonów z powodu COVID-19 osiągnęła 53 000 między połową grudnia a połową stycznia, co stanowi 20% wzrost w porównaniu z tym samym okresem miesiąc temu. Aktualizacja epidemiologiczna z 19 stycznia. Suma nie obejmuje prawie 60 000 zgonów z powodu COVID-19 zgłoszonych przez Chiny w podobnym okresie, ponieważ WHO oczekuje na dalsze szczegóły na ich temat. Na całym świecie zgłoszono 6,7 miliona zgonów związanych z pandemią.

Liczba zgłoszonych zgonów wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca w obu Amerykach i Europie, a także na zachodnim Pacyfiku i wschodniej części Morza Śródziemnego. Liczba zgłoszonych zgonów spadła o 76%. Afryka i 56% w Azji Południowo-Wschodniej w tym samym okresie, według raportu.

Definicja zagrożenia międzynarodowego

Zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) jest definiowane przez międzynarodowe przepisy zdrowotne jako „nadzwyczajne zdarzenie, które stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. [WHO member states] z powodu międzynarodowego rozprzestrzeniania się chorób i może wymagać skoordynowanej międzynarodowej reakcji. Według WHO. Oznacza to, że sytuacja jest „poważna, nagła, niezwykła lub nieoczekiwana” i może wymagać natychmiastowych działań międzynarodowych.

Kiedy państwo członkowskie powiadamia WHO o potencjalnym zagrożeniu, organizacja zwołuje komitet ratunkowy składający się z międzynarodowych ekspertów, który doradza Dyrektorowi Generalnemu WHO, czy jest to PHEIC.

Jednak ostateczną decyzję podejmuje Dyrektor Generalny. W lipcu Ghebreyesus ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w związku z ospą – nową nazwą ospy małpiej, którą organizacja zaleciła zeszłej jesieni w celu zmniejszenia piętna – po tym, jak komitetowi dwukrotnie nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie kryteriów określonych w międzynarodowej przepisy prawne. zmusił go do tego.

Komitety ad hoc doradzają również w sprawie rozwiązania PHEIC, które należy poddawać przeglądowi co trzy miesiące. Obecnie na całym świecie występują stany zagrożenia zdrowia publicznego WHO COVID, polio i boks. Komitety ratunkowe były w przeszłości wzywane siedem razy w przypadku chorób, w tym Eboli (trzy razy), H1N1 i MERS. Można je również zaprosić substancje chemiczne i substancje radioaktywnea także choroby bakteryjne.

Celem ogłoszenia PHEIC jest ułatwienie międzynarodowej koordynacji diagnostyki, leczenia i/lub szczepionek. Ale krytycy twierdzą, że takie stwierdzenia można składać obciążenie ekonomiczne dla dotkniętych krajówzwłaszcza jeśli prowadzą do ograniczeń w podróżowaniu i handlu.

Ta historia została pierwotnie opublikowana na Fortune.com

Więcej od Fortuny:
Legenda olimpijska Usain Bolt stracił 12 milionów dolarów oszczędności z powodu oszustwa. Na jego koncie zostało tylko 12 000 dolarów
Prawdziwy grzech Meghan Markle, którego brytyjska opinia publiczna nie może wybaczyć — a Amerykanie nie mogą tego zrozumieć
„To po prostu nie działa”. Najlepsza restauracja na świecie do zamknięcia, ponieważ właściciel nazywa nowoczesną wyśmienitą kuchnię „niezrównoważoną”
Bob Iger po prostu tupnął nogą i kazał pracownikom Disneya wrócić do biura

Leave a Comment