Te 3 rozwiązania mogą zmienić kierunek kryzysu klimatycznego, wynika z nowej analizyCNN

Zmiany klimatu prowadzą świat do wielu problemów katastrofalne punkty zwrotneco może powodować pętle sprzężenia zwrotnego, które blokują świat nieodwracalne zmiany klimatu. To zła wiadomość.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że według analizy opublikowanej w czwartek przez naukowców z międzynarodowej grupy instytucji, w tym University of Exeter i Laboratorium Zmian Systemowych Światowego Instytutu Zasobów, istnieje również szereg pozytywnych punktów zwrotnych. Z Fundacji Bezos Earth.

Są one definiowane jako małe działania klimatyczne, które mogą wywołać efekt kuli śnieżnej, napędzając redukcje emisji w niektórych z najbardziej zanieczyszczających sektorów światowej gospodarki.

Teoria brzmi następująco: kiedy nowe technologie zaczynają konkurować ze starszymi, bardziej zanieczyszczającymi środowisko wersjami, uruchamiane są wzmocnione pętle sprzężenia zwrotnego, które pomagają technologii ulepszyć, stać się tańszą i bardziej dostępną.

Pomysł polega na stworzeniu „samonapędzającej się zmiany” – powiedział CNN Tim Lenton, kierownik katedry zmian klimatycznych i nauk o systemie ziemskim na Uniwersytecie w Exeter i autor raportu.

Autorzy raportu przyznają, że samo wywołanie tych punktów krytycznych nie wystarczy do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. Ale kiedy kończy się czas, aby ograniczyć globalne ocieplenie 1,5 stopnia Celsjusza Mówią, że poza czasami przedindustrialnymi celowe działanie może być potężną dźwignią.

„W obliczu masowego kryzysu klimatycznego i ekologicznego… być może możemy być częścią zmiany, która zachodzi szybciej niż nam się wydaje” – powiedział Lenton.

Raport identyfikuje trzy „punkty super dźwigni”: stosunkowo niedrogie interwencje o niewielkim wpływie, które mogą mieć największy wpływ na dekarbonizację światowej gospodarki.

Punkt krytyczny jest już „bardzo blisko”. pojazdy elektryczne, czytamy w raporcie. Wyprodukowane samochody elektryczne 10% wszystkich sprzedanych samochodów w zeszłym roku, napędzany sprzedażą w Chinach i Europie.

Zgodnie z raportem, aby przejść do floty o zerowej wartości netto do 2050 r., pojazdy elektryczne muszą stanowić około 60% sprzedaży nowych samochodów osobowych do 2060 r. Naprzód. moment przełomowy.

Wraz ze wzrostem popytu spadają koszty produkcji, w tym baterii litowych, które podobno spadły o 90% w ciągu ostatnich 10 lat.

Pojazdy elektryczne wyprzedzające samochody napędzane gazem mogą mieć pozytywne skutki uboczne dla innych sektorów, które potrzebują akumulatorów, takich jak energia wiatrowa i słoneczna.

„Elektryfikacja samochodów stanowi punkt zwrotny dla coraz tańszych akumulatorów, a tańsze akumulatory mogą być naprawdę cennym i tanim źródłem magazynowania energii elektrycznej, umożliwiającym przejście na energię odnawialną” – powiedział Lenton.

Mięso ma ogromny wpływ na klimat. Hodowla zwierząt stanowi 14,5% z spowodowanych przez człowieka emisji powodujących ocieplenie planety.

Białka pochodzenia roślinnego – takie jak fasola, soczewica, groch i orzechy – wytwarzają do 90% mniej emisji niż mięso. Dorównują też mięsu zarówno pod względem ceny, jak i smaku. Ale obecnie mają niewielki udział w rynku.

Gdyby instytucje publiczne, takie jak szkoły, szpitale i rządy, wykorzystywały swoją siłę nabywczą do kupowania białek roślinnych zamiast mięsa, mogłoby to być „potężną dźwignią do zwiększenia spożycia tych produktów” – stwierdzili autorzy raportu.

Ta zmiana polityki może również pomóc zmienić normy społeczne dotyczące produktów ziołowych i zwiększyć ich atrakcyjność, powiedział Lenton.

Odejście od stosowania produktów pochodzenia zwierzęcego przyniosłoby dodatkowe korzyści, takie jak ograniczenie emisji z rolnictwa, uwolnienie gruntów w celu wspierania dzikiej przyrody i składowania dwutlenku węgla oraz ograniczenie zachęt do wylesiania.

Zgodnie z raportem, zwiększenie produkcji zielonych nawozów nie tylko zmniejszy emisje z produkcji nawozów rolniczych, ale także pomoże w szybkim uruchomieniu zielonej gospodarki wodorowej.

Amoniak, główny składnik nawozów handlowych, jest obecnie produkowany z paliw kopalnych i form około 1,8% globalnej emisji dwutlenku węgla. Ale można go zastąpić zielonym amoniakiem, czyli produkowany z zielonego wodoru z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Chociaż zielony amoniak jest obecnie droższy niż zwykły amoniak, według raportu zielony amoniak powinien być opłacalny ekonomicznie w ciągu dekady, co sugeruje, że przejście na ekologię z 25% amoniakiem pomogłoby zmniejszyć emisje z systemu żywnościowego i przyspieszyć wzrost amoniaku. sektor zielonego wodoru.

Zielony wodór to A wiele mówiono o rozwiązaniu klimatycznym ze względu na jego potencjał do zastąpienia paliw kopalnych w niewiarygodnie energochłonnych gałęziach przemysłu, takich jak żegluga, hutnictwo i lotnictwo.

Leave a Comment