Ten stary ThinkPad potrzebuje 2,5-calowego dysku SSD IDE typu open source

Więc czujesz się jak wielbiciel FOSS, prawda? Uruchamiasz GNU/Linux na swoim starym ThinkPadzie, unikając urządzeń wymagających bloków binarnych? Czy masz również zainstalowany LibreBoot? Nieźle nieźle. Ale co z dyskiem twardym? Czy możesz być pewien, że nie tracisz wolności przez tę wirującą rdzę?

Cóż, nie martw się więcej. Dzięki za pracę [dosdude1], mamy teraz dysk półprzewodnikowy typu open source przeznaczony do współpracy ze wszystkimi urządzeniami, które pierwotnie korzystały z 2,5-calowego dysku twardego IDE. Decyzja o wydaniu go na licencji GPL v3 lub Open Hardware License może początkowo wydawać się dziwna, ale okazuje się, że tak naprawdę jest to projekt GNU. obecnie zalecany do obwodów.

Uczciwe ostrzeżenie: wszystkie chipy na płycie to układy BGA.

Dokładnie o tym tutaj mówimy – tylko o projekcie obwodu wykonanym w KiCad. Nie jest wymagane żadne oprogramowanie układowe, a płytka drukowana ma bardzo niewiele funkcji poza czterema układami flash BGA152/BGA132 NAND i układem scalonym kontrolera SM2236. Musisz tylko zrobić płytkę, zdobyć (lub uratować) chipy i nagle twój retro laptop korzysta z najnowszej technologii pamięci masowej.

Jak to działa? SM2236 jest w rzeczywistości kontrolerem CompactFlash (CF), a ponieważ interfejsy IDE i CF są tak podobne, płytka drukowana nie musi wiele robić, aby dostosować się od jednego do drugiego. Posyp trochę NAND i masz natywny dysk SSD odpowiedni dla starych maszyn. [dosdude1] mówi, że płyta może zmieścić cztery układy 64 GB, co powinno wystarczyć, biorąc pod uwagę wiek systemów, w których prawdopodobnie zostanie zainstalowany gadżet. Jest jednak pewien haczyk: chipy NAND muszą obsługiwać SM2236 i wszystkie muszą być kompatybilne.

Jeśli potrzebujesz czegoś jeszcze mniejszego, [dosdude1] stworzył 1,8-calowy dysk SSD przy użyciu tej samej techniki już w październiku ubiegłego roku.

Leave a Comment