Twój telewizor cię szpieguje, ale możesz to powstrzymać

Ciekawostka: pierwszy przenośny komputer Compaq został wprowadzony na rynek w 1983 roku i kosztował ponad 8400 USD w przeliczeniu na dzisiejsze dolary. Ech, czasy się zmieniły.

Mimo to komputer jest znaczną inwestycją i chcesz, aby działał dobrze przez wiele lat.

Nie musisz borykać się z tymi samymi problemami ze swoim telewizorem, ale jedno często zadawane mi pytanie brzmi najlepszy sposób na usunięcie odcisków palców i pył.

Niestety, musisz myśleć o śledzeniu na telewizorze, tak jak na komputerze lub telefonie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powitałeś szpiega w swoim salonie — i co możesz z tym zrobić.

Mężczyzna ogląda telewizję
Twój telewizor może Cię szpiegować. Oto jak możesz to zatrzymać.
Getty Images/iStockphoto

Dlaczego telewizory są takie tanie?

Czy pamiętasz czasy, kiedy duży telewizor z płaskim ekranem był towarem totalnie luksusowym?

Telewizory są teraz wyposażone w mnóstwo dzwonków, gwizdków i inteligentnych funkcji, a najlepsze modele można kupić za ułamek ceny. Co daje?

Chodzi o dane. Wiesz już, że Twoje prywatne informacje są warte duże pieniądze. Jednym ze sposobów na powstrzymanie chciwych brokerów danych jest usunięcie siebie z witryn wyszukiwania ich użytkowników.

Pomyśl o wszystkim, co Twój telewizor wie o Tobie i Twojej rodzinie. Te liczby rekompensują niską cenę nowych telewizorów. Z biegiem czasu ta farma danych zarobi więcej pieniędzy niż kiedykolwiek dzięki tym zestawom.

Kupujesz telewizor? Istnieje wiele modnych słów i terminów marketingowych, które sprawią, że wydasz więcej. Nie daj się na to nabrać.

Czy warto? To zależy

Trudno jest zrobić wiele w cyfrowym świecie bez monitorowania, śledzenia lub zarabiania w jakiś sposób. Niektórzy ludzie ciężko pracować, aby znaleźć sposoby na obejście tegodecydując się zapłacić za dodatkową prywatność lub skorzystać z alternatyw, które koncentrują się na użytkownikach, a nie na eksploracji danych.

Inni rozkładają ręce, mówiąc, że to cena, jaką płacimy za bezpłatne i tanie usługi i urządzenia, na których polegamy, aby kierować naszym życiem.

Padam gdzieś pośrodku. Tak, musisz połknąć śledzenie i zbieranie danych, jeśli chcesz korzystać z czegokolwiek, od inteligentnego asystenta po skrzynkę odbiorczą.

Ale nie musisz ślepo zatwierdzać każdej metody zbierania. Jeśli się zgodzisz, możesz zrobić wiele, by odzyskać swoją prywatność zagłębić się w ustawienia urządzenia.

Jeśli chodzi o telewizor, zacznij tutaj.

Przestań szpiegować swój telewizor

Wiele inteligentnych telewizorów jest wyposażonych w kamery, o których większość ludzi nie wie. Niewiele możesz zrobić, aby unieważnić gwarancję urządzenia i usunąć ją samodzielnie. Można to ukryć, ale kto chce taśmy elektrycznej na ekranie telewizora?

Zacznij od funkcji monitorowania telewizora Smart TV — w szczególności od automatycznego rozpoznawania treści (ACR).

Co to jest ACR i jak go wyłączyć? Jest to funkcja rozpoznawania wizualnego, która wykrywa każdą reklamę, program telewizyjny lub film odtwarzany na telewizorze. Obejmuje to urządzenia do przesyłania strumieniowego, telewizję kablową / naziemną, a nawet odtwarzacze DVD i Blu-Ray.

Dane te są gromadzone i wykorzystywane do celów marketingowych i reklamy ukierunkowanej. Jeśli to wszystko wydaje się zbyt przerażające, istnieją sposoby, aby to wyłączyć. Dokładne metody zależą od marki telewizora.

Vizio

W przypadku starszych telewizorów Vizio korzystających z aplikacji internetowych Vizio (VIA) przejdź do TV System i wtedy: Zresetuj i administruj > Inteligentna interaktywność > Na zewnątrz.

W przypadku telewizorów Smart TV Vizio korzystających z nowszego systemu SmartCast przejdź do System > Zresetuj i administruj > Wyświetl dane > włączyć Na zewnątrz.

SAMSUNG

Aby zapoznać się z nowszymi zestawami Samsung, przejdź do Ustawienia > Wsparcie > przewiń w dół Zasady i warunki. Tutaj możesz skręcić na zewnątrz Przeglądanie usług informacyjnych (technologia ACR firmy Samsung), reklamy internetowe (w celu śledzenia spersonalizowanych reklam) oraz usługi rozpoznawania głosu.

W przypadku starszych telewizorów Samsung Smart TV otwórz telewizor Menu Smart Huba > Ustawienia > Wsparcie > szukaj Zasady i warunki > wtedy wyłączyć SyncPlus i marketing. W tej sekcji możesz również wyłączyć usługi rozpoznawania głosu.

Pamiętaj, że wyłączenie usług rozpoznawania głosu w telewizorze Samsung wyłącza jego polecenia głosowe.

LG

Technologia ACR firmy LG jest wbudowana w nowsze telewizory Smart TV z systemem WebOS, znane jako LivePlus. Aby go wyłączyć, przejdź do Ustawienia > Wszystkie ustawienia > przewiń w dół Ogólny > przewiń w dół do ustawienia LivePlus > włączyć Na zewnątrz.

Aby ograniczyć gromadzenie innych danych w telewizorze LG Smart TV, wróć do tej strony Ustawienia > Wszystkie ustawienia > przewiń w dół Ogólny > O tym telewizorze > Umowy użytkownika > włącz reklamy spersonalizowane Na zewnątrz.

Więcej kroków, aby zachować prywatność swoich nawyków

Jeśli chcesz zminimalizować wpływ dużych zbiorów danych na wrażenia z oglądania, oto kilka wskazówek, które warto wypróbować.

  • Dostosuj ustawienia prywatności ograniczyć dane wysyłane przez urządzenie do producenta.
  • Wyłącz sterowanie głosowe. Może to uniemożliwić telewizorowi analizowanie rozmów w celu nasłuchiwania słowa budzenia lub poleceń.
  • Unikaj bezpłatnych aplikacji i kanałów. Ogólnie wspiera je połączenie reklamy i gromadzenia danych.
  • Zastanów się również, co śledzą Twoje usługi przesyłania strumieniowego i urządzenia.

Internet to niebezpieczne miejsce. Pozwól, że pomogę Ci chronić się przed hakerami i oszustami. Zapisz się do mojego bezpłatnego codziennego biuletynu technicznego.

Leave a Comment