Twórcy gier masowo odchodzą od „otwartej” licencji Dungeons & Dragons

Zbliżenie / Kontrowersje wokół proponowanych przez WotC zmian OGL zaczynają się, gdy wydawcy porzucają zasady, które były podstawą społeczności komputerów stacjonarnych.

nastąpi piątek dni zamieszania w społeczności gier planszowych, Lochy i smoki wydawca Wizards of the Coast (WotC) próbował właśnie to zrobić cofnij najbardziej kontrowersyjne zmiany w ujawnionej wersji roboczej aktualizacji istniejącej od dziesięcioleci licencji Open Game License (OGL). Jednak ten wysiłek może być spóźniony.

Wielu wybitnych zewnętrznych wydawców RPG mówi teraz, że porzuci OGL, niezależnie od tego, jakie zmiany WotC oficjalnie wyda w nowej wersji. Co więcej, wielu członków społeczności straciło wiarę w to, że WotC zarządza licencjonowanym systemem zasad, który stanowił podstawę branży przez ostatnie dwie dekady.

Przedstawiamy ORC

Pionier opublikowane przez Paizo Inc. prawdopodobnie stoi za największym wysiłkiem mającym na celu odsunięcie branży od WotC OGL. Spółka ogłoszono w ubiegły czwartek że tworzy nową licencję Open RPG Creative License (ORC), zaprojektowaną jako „otwarta, wieczysta i nieodwołalny”.

ten”nieodwołalny” pisane kursywą jest w oryginale i ma na celu ostrą krytykę planów WotC, które wyciekły, aby cofnąć autoryzację oryginalnej wersji Open Gaming License po tym, jak wydawcy podpiszą się pod aktualizacją. „Paizo nie wierzy, że OGL 1.0a kiedykolwiek można cofnąć autoryzację, “Paizo pisze w swoim komunikacie ORC. „Chociaż jesteśmy gotowi wszcząć postępowanie sądowe w tej sprawie, jeśli to konieczne, nie chcemy tego robić i wiemy, że wielu naszych kolegów wydawców nie może”.

Niezależnie od prawnego losu OGL, Paizo chce „nieodwracalnie i niezaprzeczalnie utrzymać przy życiu ducha otwartej licencji na gry” dzięki swojemu nowemu ORC. Licencja systemowa, opracowana przy pomocy firmy zajmującej się prawami własności intelektualnej Azora Law, będzie ostatecznie kontrolowana i chroniona przez organizację non-profit podobną do Linux Foundation, podała firma. Firma twierdzi, że do czasu zakończenia tej nowej licencji produkty Paizo będą drukowane bez wyraźnej licencji.

Wysiłki ORC Paizo otrzymały już znaczące wsparcie od społeczności. Zew Cthulhu oraz Runequest wydawca Chaosium, który mimo to nigdy nie używał WotC OGL w swoich produktach pisze że jest „bardzo podekscytowany współpracą z resztą branży w celu opracowania ogólnosystemowego OGL, z którego każdy może korzystać”.

Pathfinder publisher Paizo Inc. has concluded it no longer needs to rely on WotC’s OGL.”><em>Pionier</em> opublikowane przez Paizo Inc.  doszedł do wniosku, że nie musi już polegać na WotC OGL.” src=”https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2023/01/pathfinder-300×387.jpeg” width=”300″ height=” 387″ srcset=”https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2023/01/pathfinder.jpeg 2x”/></a><figcaption class=
Zbliżenie / Pionier opublikowane przez Paizo Inc. doszedł do wniosku, że nie musi już polegać na WotC OGL.

Popularny D&D wydawca modułu Kobold Press również zatwierdził produkt Paizo ORC, ale nie zobowiązał się do jego używania właśnie zostało to ogłoszone Podstawowa fantazja zestaw reguł, o kryptonimie Project Black Flag. Zamiast tego Kobold mówi, że to „poczekaj[ing] aby dokładnie zobaczyć, jaki kształt może przybrać Open Gaming License w tej nowej erze” oraz „dokona przeglądu warunków i rozważy, czy odpowiadają one potrzebom naszych odbiorców i naszym celom biznesowym”, kiedy zaktualizowana wersja OGL zostanie ostatecznie opublikowana.

Mutanty i bohaterowie wydawcą Green Ronin jest również na pokładzie ORCz założycielem i prezesem Chrisem Pramasem porównywać publicznie obecne fiasko OGL Katastrofalna próba WotC przeforsowania nowej licencji na system gier do IV edycji roku Lochy i smoki w 2008 roku.

„Kto wie, kiedy nowi ludzie przejmą markę D&D i kto może powiedzieć, jaka będzie ich wizja?” W wózku napisał 15 lat temu Zwiększenie licencji systemu gry WotC. „Kto wie, kiedy polityczne wiatry ponownie zmienią się w WotC i sytuacja stanie się jeszcze bardziej restrykcyjna? Nie chcemy działać pod taką chmurą, idąc naprzód…”

Leave a Comment