Tysiące dołączają do prawicowych protestów przeciwko hiszpańskiemu rządowi

MADRYT, 21 stycznia (Reuters) – Tysiące ludzi zgromadziło się w sobotę w centrum Madrytu w demonstracji popieranej przez partie prawicowe przeciwko socjalistycznemu rządowi, który został oskarżony o podważanie konstytucji.

Demonstranci zebrali się na Plaza de Cibeles przed ratuszem, wymachując hiszpańskimi flagami, wzywając premiera Pedro Sancheza do dymisji i skandując „zdrajca”.

Ponad 100 grup – w tym konserwatywna opozycyjna Partia Ludowa, centroprawicowy Ciudadanos i skrajnie prawicowy Vox – zwołało wiec pod hasłem „Za Hiszpanią dla demokracji i konstytucji”.

Mówcy atakowali rząd za szereg polityk i decyzji, od uwolnienia katalońskich bojowników o niepodległość po układy z regionalnymi partiami separatystycznymi. Według lokalnych władz wzięło w nich udział około 30 tysięcy osób.

Lider Vox Santiago Abascal, jedyny obecny przywódca partii, powiedział tłumowi, że rząd „deptuje konstytucję, zamykając Latynosów”, odnosząc się do zamknięcia COVID.

Około 200 km (120 mil) dalej, w północno-zachodnim mieście Valladolid, Sanchez powiedział na wiecu socjalistów, że protestujący w Madrycie bronią „mundurowej”, a zatem „dyskryminującej” Hiszpanii.

W czerwcu 2021 r. rząd Sancheza „w duchu dialogu” ułaskawił dziewięciu uwięzionych przywódców nieudanej próby niepodległości Katalonii w 2017 r. Jego niedawnej decyzji o zastąpieniu przestępstwa buntu mniejszym przestępstwem sprzeciwiła się prawica.

Reportaż Eleny Rodriguez, Jessiki Jones i Michaela Gore’a, napisany przez Jessicę Jones, zredagowany przez Andrew Heavens

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment