UE ogłosiła nowe zielone propozycje rywalizujące z IRA Bidena

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przemawiała na Światowym Forum Ekonomicznym.

Basen | Wiadomości Getty Images | Getty Images

DAVOS, Szwajcaria — przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek, że jej instytucja opracowuje projekt nowej ustawy skierowanej do zielonego przemysłu w regionie w nadziei, że Europa stanie się domem czystych technologii i innowacji.

„Przedstawiamy nową ustawę Net-Zero Industry Act… Celem jest skierowanie inwestycji w strategiczne projekty w całym łańcuchu dostaw. Zastanawiamy się przede wszystkim, jak uprościć i przyspieszyć wydawanie zezwoleń na nowe zakłady produkcyjne czystych technologii – powiedział na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

„Musimy stworzyć otoczenie regulacyjne, które pozwoli nam szybko zwiększyć skalę i stworzyć korzystne warunki dla sektorów, które mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zera netto. Obejmuje to wiatr, pompy ciepła, energię słoneczną, czysty wodór, magazynowanie i wiele innych”.

Ogłoszenie ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Stany Zjednoczone uchwaliły własne prawo antyinflacyjne. Obszerne ustawodawstwo USA zatwierdzone przez amerykańskich prawodawców w sierpniu obejmuje m.in rekordowe wydatki w wysokości 369 miliardów dolarów na politykę klimatyczną i energetyczną, spotkał się z gniewnymi reakcjami w 27 krajach UE. Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, wcześniej stwierdziła, że ​​są „poważne obawy” w sprawie projektu zachęt finansowych zawartych w pakiecie.

UE i Stany Zjednoczone spierają się od miesięcy po decyzji Waszyngtonu o przyznaniu ulg podatkowych obywatelom kupującym samochody elektryczne wyprodukowane w Ameryce Północnej. To zagraża inwestycjom w Europie i skłoniło europejskie firmy do rozważenia ewentualnej relokacji państw.

Departament Skarbu USA wydał pod koniec grudnia wytyczne, które umożliwiają firmom z UE otrzymywanie określonych kredytów bez konieczności zmiany modeli biznesowych. Jednak inne wytyczne dotyczące sposobu wdrażania przepisów nie zostały jeszcze spełnione.

„UE nadal dąży do podobnego i niedyskryminacyjnego traktowania unijnych producentów ekologicznie czystych pojazdów na mocy ustawy o kredytach na ekologiczne pojazdy na mocy ustawy o redukcji inflacji. Program ten nadal budzi niepokój UE, ponieważ zawiera dyskryminujące przepisy” – stwierdziła Komisja Europejska. oświadczenie na koniec grudnia.

amerykańscy urzędnicy, w tym prezydent Joe Bidena, został oskarżony o protekcjonizm. Rozmawiając ze swoim francuskim odpowiednikiem w grudniu, Biden powiedział: „Jestem pewien, że możemy wypracować niektóre z istniejących różnic”.

W październiku sekretarz skarbu USA Żaneta Yellen przyznał się duże zmiany mało prawdopodobne w legislacji.

Podczas gdy rozmowy z USA trwają, von der Leyen chce ograniczyć biurokrację i zwiększyć zielone inwestycje w Europie.

„Przygotowujemy Europejski Fundusz Suwerenny w ramach naszego śródokresowego przeglądu budżetu, który odbędzie się jeszcze w tym roku. Zapewni on strukturalne rozwiązanie zwiększające dostępne zasoby na pierwszorzędne badania, innowacje i strategiczne projekty przemysłowe, które są kluczowe dla osiągnięcia netto zero. Ale ponieważ zajmie to trochę czasu, szukamy rozwiązania pomostowego, aby zapewnić szybkie i ukierunkowane wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne” – powiedziała von der Leyen w Davos.

W rozmowie z CNBC na początku tego tygodnia, premiera Hiszpanii Pedro Sancheza powiedział również, że Europa powinna uczyć się od USA we wspieraniu swojego zielonego przemysłu.

„Musimy zreformować niektóre wewnętrzne aspekty naszej polityki przemysłowej, takie jak pomoc państwa, ograniczenie biurokracji i próba wysłania wiadomości przemysłowi na całym świecie, że to jest Europa i oczywiście Hiszpania, to dobre miejsce do zlokalizowania, – powiedział Sanchez CNBC. .

Dyrektor generalny Standard Chartered wyjaśnia, dlaczego

Leave a Comment