Ukrywanie się na widoku: jak ojciec chrzestny sycylijskiej mafii uniknął schwytania przez 30 lat | Mafia

AW zeszły poniedziałek o godzinie 8:20 Andrea Bonafede stał w kolejce do recepcji prywatnej kliniki w Palermo na Sycylii. Cierpiący na raka okrężnicy i prawdopodobnie mający 59 lat, przeszedł już dwie operacje i chemioterapię w klinice, często przynosząc personelowi oliwę z oliwek i wymieniając numery telefonów i wiadomości tekstowe z innymi pacjentami. Znany jest z tego, że ubiera się w krzykliwe ubrania: tego ranka miał na sobie kożuch, biały kapelusz, okulary Ray-Ban i drogi zegarek Franck Muller.

Czekając na test Covida, wysiadł i poszedł w stronę Fiata Bravy i kierowcy, który go tam przywiózł. Tajni funkcjonariusze, którzy go monitorowali, obawiali się, że zdał sobie sprawę, że jest obserwowany i że może zaatakować. Pułkownik karabinierów, zmilitaryzowanej włoskiej policji, zdecydował się wprowadzić: „Czy ty Pieniądze Matthew Messina?”

„Wiesz, kim jestem” — nadeszła zmęczona odpowiedź.

Policyjne zdjęcie złożone szefa mafii Matteo Messiny Denaro, po lewej;  i dobrze, jak wygląda dzisiaj, dobrze.
Policyjne zdjęcie złożone szefa mafii Matteo Messiny Denaro, po lewej; i dokładnie tak, jak wygląda dzisiaj. Zdjęcie: AP

150 policjantów i karabinierów stacjonujących wewnątrz i na zewnątrz kliniki nagle wkroczyło do akcji. Totò Schillaci, były międzynarodowy piłkarz z Palermo, wpadł w pośpiech, który później porównał do „domu wariatów, Dzikiego Zachodu”. Siły zbrojne wybuchły z nieoznakowanych pojazdów w formacjach skalnych i zablokowały wyjścia i ulice. Po 30 latach ucieczki najbardziej poszukiwany człowiek we Włoszech – tzw Sześćlub „Chudy” – w końcu się przyjęło.

Zdając sobie sprawę z tego, co się dzieje, członkowie publiczności zaczęli klaskać. Niektórzy przyjmowali mężczyzn w kominiarkach. Niecałą godzinę później aresztowanie Messiny Denaro było na pierwszych stronach gazet na całym świecie. Prezydent Włoch Sergio Mattarella (którego brat Piersanti został zamordowany przez mafię w 1980 roku, kiedy był gubernatorem Sycylii) podziękował policji i prokuratorom. Premier Giorgia Meloni natychmiast poleciał do Palermo, aby pogratulować siłom specjalnym schwytania człowieka, który pomagał planować terrorystyczną kampanię zamachów bombowych we Włoszech w 1992 i 1993 roku.

W latach upadających bastionów Pierwszej Republiki konfrontacja państwa włoskiego z Cosa Nostrą przerodziła się w brutalną konfrontację. Dwóch upartych śledczych, Giovanni Falcone i Paolo Borsellino, przekonało byłego mafiosa, Tomasza Buscetta, zostać świadkiem państwowym. Tajna organizacja mafii i powiązania polityczne zostały po raz pierwszy wyraźnie ujawnione. 338 w procesach masowych mafiosów był oskarżony.

Kiedy te wyroki zostały utrzymane w mocy w apelacji, mafia dokonała brutalnej zemsty: ich polityczny protektor Salvo Lima został stracony w marcu 1992 roku, a rok później obaj śledczy zginęli w publicznych zamachach bombowych na wyspie. Falcone, jego żona i trzej ochroniarze zostali zamordowani na drodze między lotniskiem a Palermo w maju; Borsellino został zamordowany w Palermo w lipcu wraz z pięcioma ochroniarzami podczas wizyty u siostry i matki. Messina Denaro była zaangażowana w planowanie operacyjne obu bombardowań.

W następnym roku kampania terroru skierowała się na kontynent. 27 o 1:04 w nocy W maju 1993 roku bomba eksplodowała na Via dei Georgofili w pobliżu Galerii Uffizi we Florencji, niszcząc różne dzieła sztuki i zabijając pięć osób, w tym dziewięcioletnią dziewczynkę Nadię i jej dwumiesięczną siostrę. Dwa miesiące później, 27 w lipcu bomba przed galerią sztuki współczesnej w Mediolanie zabiła pięć osób; Następnego dnia w Rzymie wybuchły jeszcze dwie bomby, tym razem bez ofiar. Messina Denaro została skazana zaocznie za zlecanie i planowanie kampanii bombardowań na kontynencie.

Scena przed galerią sztuki Uffizi po zamachu bombowym w 1993 roku
Scena przed galerią sztuki Uffizi po zamachu bombowym w 1993 roku, w którym zginęło pięć osób. Zdjęcie: Sipa/REX/Shutterstock

Urodzony w prowincji Trapani w 1962 roku Matteo Messina Denaro jest synem skazanego gangstera, który pracował dla bogatej rodziny D’Alì. Został obrońcą Totò Riina, szef szefówi był znany jako kochający imprezy kobieciarz i bezwzględny zabójca. Zakochał się w Austriaczce pracującej w hotelu Selinunte i kiedy jej menadżer Nicola Consales podsłuchał jej narzekanie na „mały”. mafiosów“, którzy kręcili się po hotelu, został zastrzelony – w Palermo w 1991 roku.

Rok później inny gangster skarżył się na strategię Riiny dotyczącą frontalnego ataku na państwo włoskie. Messina Denaro wezwał Vincenzo Milazzo na spotkanie, zastrzelił go i udusił jego ciężarną partnerkę Antonellę Bonomo. Później w tym samym roku był częścią grupy, która próbowała zamordować policjanta Calogero Germanà. Gdyby jeden mafioso został świadkiem państwowym, częścią była Messina Denaro Kopuła – grupa szefów mafii – która zleciła porwanie jego 12-letniego syna Giuseppe di Matteo. Chłopiec był przetrzymywany w niewoli przez 779 dni, zanim został uduszony i rozpuszczony w kwasie. Messina Denaro chwalił się kiedyś, że zabił tyle ludzi, że zapełniłby cmentarz.

Ale w ciągu trzech dekad pracy pod przykrywką Messina Denaro również skierował mafię w nowym kierunku. Egzekucje samochodowe i bomby semteksowe uzasadniały jedynie tłumienie i złe nagłówki, i Sześć widział kalabryjską mafię, a „Ndrangheta, wzbogacił się dzięki cichej infiltracji i inwestowaniu w legalne firmy. Messina Denaro zainwestował swoje ciemne pieniądze w czystą energię, wykorzystując nieznanego elektryka jako przykrywkę do zbudowania imperium energii wiatrowej o wartości 1,5 miliarda euro. Za pośrednictwem innego prezesa stworzył wartą 700 milionów euro sieć 83 sklepów.

Śledczy stali się podejrzliwi wobec różnych budowniczych i producentów salami, którzy nagle zarabiali miliony na automatach, skradzionych skarbach archeologicznych, węzłach transportowych, firmach budowlanych i centrach turystycznych, i dlatego zaczęli aresztować tych, których podejrzewali o bycie frontem sycylijskiego „Scarlet Pimpernel”. Tylko w 2011 roku aresztowali 140 podejrzanych wspólników i prezesów, z których niektórzy odwrócili się i dali śledczym wgląd w imperium biznesowe Messiny Denaro.

Ale sam człowiek pozostał nieuchwytny. Śledczy nie wiedzieli nawet, jak wyglądał. Było tylko zdjęcie z 1993 roku, które zostało sztucznie postarzałe. Aby go zlokalizować, zarządzono operację Zachód słońca („zachód słońca”), nazwany na cześć wiersza dziewięcioletniej Nadii, zabitej we Florencji. Przełom nastąpił, gdy u Messiny Denaro wykryto raka jelita grubego, gdy jego bliscy zostali podsłuchani. Naukowcy uzyskali listę wszystkich pacjentów w wieku powyżej 55 lat, którzy otrzymali leczenie onkologiczne z powodu tej choroby w prowincjach Agrigento, Palermo i Trapani.

Józefa Mateusza
Giuseppe di Matteo, który został zamordowany na wachcie Messina Denaro.

Wśród możliwych dopasowań wyróżniało się jedno: Andrea Bonafede to nazwisko mężczyzny z obrzeży mafii, a okazało się, że kiedy miał być na stole operacyjnym w Palermo, jego telefon faktycznie ujawnił jego obecność w Campobello di Mazara. , niedaleko Trapani. Oczywisty wniosek był taki, że Bonafede użyczył swojej tożsamości komuś, kto nie mógł jej ujawnić. 29 W grudniu „Bonafede” zarezerwował wizytę w klinice w Palermo na 16-go stycznia, a kiedy prawdziwy Bonafede został w miniony poniedziałek rano w domu, władze postanowiły działać.

Ale pomimo początkowej euforii po schwytaniu słynnego uciekiniera, szczegóły jego życia w ucieczce zszokowały kraj w ciągu ostatniego tygodnia. Wyglądając uderzająco podobnie do sztucznie postarzonego zdjęcia, Messina Denaro publicznie mieszkał w Campobello di Mazara, obok swojego miejsca urodzenia w Castelvetrano. Był stałym bywalcem lokalnego baru, pizzerii i podobno nawet na stadionie piłkarskim w Palermo. Viagra znaleziona w jego mieszkaniu sugeruje, że miał towarzystwo. Jeden z lekarzy, którzy go leczyli, robił sobie selfie, jakby wiedział, że znajduje się w obecności gwiazdy. W Mesynie, mieście liczącym nieco ponad 11 000 mieszkańców, Denaro został skierowany na leczenie przez lekarza rodzinnego (podobno członka miejscowej loży masońskiej), który prawdopodobnie znał prawdziwego Bonafede.

„Ukrywał się na widoku”, mówi Federico Varese, profesor kryminologii na Uniwersytecie Oksfordzkim i autor książki. Życie mafii. „To niezwykłe i niepokojące, że aresztowanie tego człowieka zajęło 30 lat i przemawia za jednym faktem: lokalni informatorzy nie otrzymali pomocy, ponieważ w tej części Włoch ludzie głęboko rządzili wbrew instytucjom państwowym”. Kolejny były uciekinier, szef mafii Bernardo Provenzanoudało mu się uniknąć schwytania przez 43 lata.

Ale coś więcej niż tylko bierność ciszaczyli milczenie lokalnej społeczności, wielu śledczych mówiło w zeszłym tygodniu o aktywnej zmowie. Pasquale Angelosanto, dowódca elitarnych sił stojących za operacją Tramonto, ubolewał, że długie polowanie „miało na celu aresztowanie lub zbadanie polityków, funkcjonariuszy organów ścigania i urzędników publicznych za ostrzeżenie szefa, że ​​krąg się zamyka”. Władze wielokrotnie myślały, że zbliża się aresztowanie, ale nie udało się to w ostatniej chwili: pewnego razu policja dokonała nalotu na podejrzane miejsce spotkań Bagherii, gdzie podobno Messina Denaro spotykał się z jedną ze swoich kochanków, Marią Masi. Wszystko, co znaleźli, to świeży kawior, szalik, bransoletka, papierosy Merit i puzzle, które pospiesznie pozostawiono.

W ostatnich miesiącach nasiliły się podejrzenia co do nakładania się działań instytucjonalnych i zorganizowanej przestępczości: w grudniu zeszłego roku Antonio D’Alì – były podsekretarz spraw wewnętrznych w rządzie Silvio Berlusconiego w latach 2001-2006 – został skazany za zewnętrzny współudział. z mafią”. Zarówno Messina Denaro, jak i jego ojciec pracowali dla rodziny D’Alì. We wrześniu 2022 r. były gubernator wyspy Totò Cuffaro, który spędził prawie pięć lat w więzieniu za pomoc Cosa Nostra i naruszenie tajemnicy śledczej, ubiegał się o reelekcję. Jego partia, czyli „lista”, zdobyła pięć mandatów w sejmiku regionalnym. W toczącym się procesie wielu innych polityków jest oskarżonych o negocjacje z mafią w kryzysowych latach 1992-1993.

Zgasła też słaba nadzieja, że ​​schwytany mężczyzna może współpracować z władzami i odkryć część tajemnic tego mrocznego okresu. Decyzję o powołaniu siostrzenicy, notorycznego obrońcy mafiosów, jak radzi jego prawnik, nie będzie składał żadnych rewelacji ani zeznań. Nie ma też wielkiej nadziei, że organizacja znacznie osłabnie. „Mafii nie można zredukować do ich„ szefów ”, napisał w zeszłym tygodniu Luigi Ciotti, wieloletni działacz antymafijny: „[they have] przekształciła się w sieć organizacji, które dzięki sile systemu mogą zrekompensować stratę jednej osoby.

„Długowieczność tego stowarzyszenia przestępczego jest niezwykła” — mówi Varese. „Istnieje od lat trzydziestych XIX wieku, znacznie dłużej niż większość firm. Musimy zapytać, co się robi, aby pozbyć się nie tylko głowy mafii, ale także przyczyn.

Tobias Jones mieszka w Parmie. Jego najnowsza książka to Po: elegia na najdłuższej rzece Włoch

Leave a Comment