Urzędnik DHS powiedział, że w styczniu liczba codziennych spotkań na granicy spadła o ponad połowę


Waszyngton
CNN

Minęły codzienne spotkania migrantów granica amerykańsko-meksykańska spadła w styczniu o ponad połowę w porównaniu z zeszłym miesiącem, powiedział CNN urzędnik Homeland Security, powołując się na rozszerzenie ograniczeń Covid za czasów Trumpa i niedawno uruchomione programy legalnej imigracji do USA.

W zeszłym miesiącu agenci Straży Granicznej zmagali się ze wzrostem liczby transgranicznych spotkań, średnio około 7 000 dziennie, przed spodziewanym końcem Sekcji 42, agencji zdrowia publicznego, która działa od początku pandemii koronawirusa.

Sąd Najwyższy tymczasowo zawiesił wypowiedzenie sekcji 42, pozostawiając ją na razie. Ale napływ migrantów uwydatnił wyzwania stojące przed administracją Bidena w związku z masową migracją na półkuli zachodniej. Chociaż liczba codziennych aresztowań spadła, nie jest jasne, jak długo ta tendencja się utrzyma, ponieważ ludzie nadal borykają się ze złymi warunkami w swoich ojczyznach.

Podczas jego prezydentury Joe Biden stanął w obliczu zmieniających się wzorców migracji co nadwyrężyło zasoby federalne i lokalne. Kwestia ta z kolei stała się politycznym punktem spornym dla administracji – wywołując ostrą krytykę zarówno ze strony Republikanów, jak i Demokratów – i była w centrum dyskusji z krajami południowymi, zwłaszcza z Meksykiem.

Biden spotkał się z prezydentem Meksyku Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem i premierem Kanady Justinem Trudeau na szczycie przywódców Ameryki Północnej wcześniej w tym miesiącugdzie głównym tematem dyskusji była migracja.

Na kilka dni przed wizytą w Meksyku administracja Bidena rozszerzył humanitarny program zwolnień warunkowych przyjąć do 30 000 migrantów miesięcznie z Haiti, Wenezueli, Nikaragui i Kuby. Program oferuje tym narodowościom legalną ścieżkę wjazdu do Stanów Zjednoczonych zamiast przekraczania granicy. Administracja zakwalifikowała również tych obywateli do Sekcji 42, co oznacza, że ​​władze mogą teraz odrzucić ich, jeśli nie zgłoszą się do programu.

Urzędnicy wymienili rozszerzenie programu zwolnienia warunkowego i sekcję 42 jako jedną z przyczyn spadku liczby codziennych spotkań w tym miesiącu.

Biden zasugerował możliwe zmniejszenie liczby przejść granicznych podczas pobytu w Meksyku, mówiąc: „Zmniejszy to liczbę osób próbujących legalnie przekroczyć granicę – przekroczyć granicę nielegalnie”.

„Próbujemy ułatwić ludziom dotarcie tutaj, otwierając możliwości dotarcia tutaj, ale nie zmuszając ich do przechodzenia przez ten okropny proces” – dodał, odnosząc się do zdradzieckiej podróży, którą migranci często odbywają na północy.

Zwolennicy imigrantów podzielają jednak obawy dotyczące programu, argumentując, że może on służyć tylko osobom powiązanym z USA, ponieważ potrzebny jest sponsor i ponieważ oznacza to, że więcej osób może zostać odrzuconych na podstawie sekcji 42.

Leave a Comment