W starożytnej Grecji kuzyni pierwszego stopnia byli zachęcani do zawierania małżeństw: uczenia się

To tylko kolejny sposób na „zachowanie tego w rodzinie”.

Nowe badanie DNA wykazało, że kilka części starożytnej Grecji zachęcało swoich obywateli do zawierania małżeństw z kuzynami. Według Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka.

Niemiecki instytut przeanalizował genomy 102 różnych osób z greckiej epoki brązu i odkrył, że minojska Kreta i mykeńska Grecja były najlepszymi praktykami małżeństw kuzynów.

Zespół powiedział, że odkrycie dało im „ekscytujący wgląd” w strukturę społeczną starożytnych cywilizacji greckich.

Korzystając z materiału genetycznego osób pochowanych blisko siebie, zespół był w stanie zrekonstruować ogólny zarys drzewa genealogicznego.

Według tych badań ponad połowa mieszkańców starożytnej Krety poślubiła swoich kuzynów, podczas gdy tylko jedna trzecia mieszkańców kontynentu poszła w ich ślady. Philipp Stockhammer i Eirini Skourtanioti, współautorzy badania, uważają, że znane związki zawodowe były motywowane ekonomicznie.

Korzystając z DNA osób pochowanych w grobowcu na greckiej wyspie Mykeny, zespół był w stanie zrekonstruować ogólny zarys drzewa genealogicznego.
Eva Skourtanioti / Max Planck Inst

„Być może był to sposób na uniknięcie coraz większego podziału odziedziczonych gruntów rolnych? W każdym razie zapewniło to ciągłość pewnej rodziny w jednym miejscu, co jest ważnym warunkiem wstępnym na przykład do uprawy oliwek i wina” – powiedział profesor archeologii Stockhammer. w oświadczeniu.

„Obecnie opublikowano ponad tysiąc starożytnych genomów z różnych regionów świata, ale wydaje się, że tak surowy system małżeństw plemiennych nie istniał nigdzie indziej w starożytnym świecie” – dodał Skourtanioti, który przeprowadził analizy. „To było dla nas kompletne zaskoczenie i rodzi wiele pytań”.

Według niemieckiego instytutu, który przeanalizował ponad 100 różnych genomów z greckiej epoki brązu, minojska Kreta i mykeńska Grecja były najlepszymi praktykami.
Według naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka badanie ujawnia jeszcze więcej unikalnych struktur społecznych zwykłych ludzi starożytnej Grecji.
De Agostini za pośrednictwem Getty Images

Stockhammer zauważył, że w przeciwieństwie do Europy z epoki brązu, gdzie kobiety często pokonywały setki mil, aby wyjść za mąż, Grecja miała bardzo mało miejsca na przemieszczanie lub hodowanie rzeczy. Uprawa typowych dla tego regionu upraw, takich jak winogrona i oliwa z oliwek, może trwać dziesięciolecia, zanim uda się je uprawiać, więc małżeństwa mieszane między członkami rodziny zapewnią zachowanie ziemi dla przyszłych pokoleń.

młotek powiedział CNN nowe dane zmuszają historyków do „ponownego przemyślenia organizacji społecznych i społeczeństw tamtego okresu”.

„To jest społeczeństwo, w którym pisaliśmy kroniki o zarządzaniu pałacami, ale teraz możemy coś powiedzieć o zwykłych ludziach” — oświadczył Stockhammer.

Leave a Comment