Według archeologów najstarszy na świecie kamień runiczny został znaleziony w Norweskiej Archeologii

Archeolodzy w Norwegia Znaleźli najstarszy na świecie kamień runiczny, twierdząc, że inskrypcje mają nawet 2000 lat i sięgają wcześniejszych czasów w zagadkowej historii pisma runicznego.

Płaski, kwadratowy blok brązowawego piaskowca jest wyrzeźbiony z bazgrołami, które mogą być najwcześniejszym przykładem słów zapisanych na piśmie w Skandynawii, powiedział Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Mówi się, że jest „jedną z najstarszych inskrypcji runicznych, jakie kiedykolwiek znaleziono” i „najstarszym zarejestrowanym kamieniem runicznym na świecie”.

„To znalezisko daje nam dużą wiedzę na temat używania run we wczesnej epoce żelaza. To może być jedna z pierwszych prób użycia run na kamieniu w Norwegii i Skandynawii” – powiedział Kristel Zilmer, profesor na Uniwersytecie w Oslo, którego częścią jest muzeum.

Starsze runy znaleziono na innych przedmiotach, ale nie na kamieniach. Najwcześniejszym znaleziskiem runicznym jest kościany grzebień znaleziony w Danii. Zilmer powiedział, że do wyrzeźbienia run mogło zostać użyte ostrze noża lub igły.

Kamień runiczny został odkryty pod koniec 2021 roku podczas wykopalisk grobowych w pobliżu Tyrifjord, na zachód od Oslo, na obszarze znanym z kilku monumentalnych znalezisk archeologicznych. Artefakty w dole kremacyjnym – spalone kości i węgiel drzewny – wskazują, że runy zostały prawdopodobnie napisane między AD1 a AD250.

„Potrzebowaliśmy czasu, aby przeanalizować i datować kamień runiczny” – powiedział, wyjaśniając, dlaczego znalezisko zostało po raz pierwszy zgłoszone we wtorek.

Kamień ma wymiary 31 x 32 cm (12,2 x 12,6 cala) i ma kilka rodzajów napisów, z których nie wszystkie mają sens językowy. Na awersie ośmiu kamieni runicznych widnieje napis „idiberug” – może to być imię kobiety, mężczyzny lub rodziny.

Zilmer nazwał to odkrycie „najbardziej sensacyjną rzeczą, jaką kiedykolwiek miałem jako naukowiec”.

Nadal pozostaje wiele badań do przeprowadzenia na skale, w której został znaleziony, zwanej Svingerud Stone.

„Bez wątpienia uzyskamy cenny wgląd we wczesną historię pisma runicznego” – powiedział Zilmer.

Kamień runiczny będzie wystawiony przez miesiąc, począwszy od 21 stycznia, w Muzeum Historii Kultury, które posiada największą w Norwegii kolekcję obiektów historycznych od epoki kamienia do współczesności.

Postacie to runy kilka alfabetów germańskich używanych w północnej Europie od starożytności do wprowadzenia alfabetu łacińskiego. Znaleziono je na skałach i różnych przedmiotach gospodarstwa domowego.

Leave a Comment