WHO: Syropy na kaszel mogą być powiązane z ponad 300 zgonami dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia bada możliwy związek między zanieczyszczonymi syropami na kaszel a ponad 300 dzieci, które zmarły w zeszłym roku po zastosowaniu skażonego leku.

Dochodzenie ma na celu ustalenie, czy surowce używane do produkcji syropów na kaszel przez sześciu indyjskich i indonezyjskich producentów zawierały toksyny na „niedopuszczalnym poziomie” iw rezultacie spowodowały u osoby znającej się na tej sprawie. powiedział Reuterowi.

WHO bada również, czy producenci otrzymywali złe materiały od tych samych dostawców.

Agencja nie wskazała żadnych dostawców, których bada. Rozważa również ostrzeżenie rodzin na całym świecie przed stosowaniem syropu na kaszel w leczeniu dzieci, chociaż nie jest jasne, czy produkty te są bezpieczne.

Eksperci badają również, czy produkty takie jak syrop na kaszel są medycznie niezbędne dla dzieci, osoba ta powiedziała agencji Reuters.

Ponad 300 dzieci zmarło w zeszłym roku z powodu ostrego uszkodzenia nerek związanego z zanieczyszczonymi lekami – poinformowała WHO w poniedziałkowym oświadczeniu.

Większość z tych dzieci miała mniej niż 5 lat i mieszkała w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie. Ich śmierć była związana z lekami zawierającymi duże ilości toksycznego glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego.


Światowa Organizacja Zdrowia bada możliwy związek między zanieczyszczonymi syropami na kaszel a śmiercią 300 dzieci w kilku krajach.
Zdjęcie MILAN BERCKMANS/AFP za pośrednictwem Getty Images

Matki dzieci z ostrym uszkodzeniem nerek na wstępnej rozprawie pozwu zbiorowego przeciwko indonezyjskiemu rządowi i firmom farmaceutycznym w związku ze sprzedażą skażonego syropu na kaszel w Dżakarcie, 17 stycznia 2023 r.
Matki dzieci z ostrym uszkodzeniem nerek biorą udział w wstępnej rozprawie pozwu zbiorowego przeciwko indonezyjskiemu rządowi i firmom farmaceutycznym w związku ze sprzedażą skażonego syropu na kaszel 17 stycznia 2023 r. w Dżakarcie.
REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana

Oprócz sześciu producentów w Indiach i Indonezji, WHO powiedziała, że ​​skażone leki mogą być również w sprzedaży na Filipinach, Timorze Wschodnim, Senegalu i Kambodży. Agencja wezwał do „natychmiastowej akcji” we wszystkich tych krajach kontroli jakości, aby zapobiec dalszym zgonom.

„Te zanieczyszczenia to toksyczne chemikalia stosowane jako rozpuszczalniki przemysłowe i środki zapobiegające zamarzaniu, które mogą być śmiertelne nawet w niewielkich ilościach i nigdy nie powinny znajdować się w lekach” – powiedziała WHO.

Międzynarodowa Federacja Producentów i Stowarzyszeń Farmaceutycznych stwierdziła, że ​​jej członkowie „już robią to, czego wymaga WHO”.


Większość dzieci, które zmarły z powodu ostrego uszkodzenia nerek, mieszkała w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie.
Większość dzieci, które zmarły z powodu ostrego uszkodzenia nerek, mieszkała w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie.
AP Photo/Tatan Syuflana

WHO wydała w październiku ostrzeżenia dotyczące konkretnych syropów na kaszel wytwarzanych przez dwóch indyjskich producentów, Maiden Pharmaceuticals i Marion Biotech, mówiąc, że ich syropy były powiązane ze zgonami w Gambii i Uzbekistanie. Obie fabryki zostały już zamknięte.

WHO zorganizuje we wtorek kolejną konferencję prasową na ten temat.

Poczta z przewodami

Leave a Comment