WHO wzywa do „natychmiastowych działań” po śmierci syropu na kaszel

LONDYN, 23 stycznia (Reuters) – Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do „natychmiastowych i skoordynowanych działań” w celu ochrony dzieci przed zanieczyszczonymi lekami po fali zgonów dzieci związanych ze stosowaniem syropów na kaszel w zeszłym roku.

W 2022 roku ponad 300 dzieci – głównie w wieku poniżej 5 lat – zmarło z powodu ostrego uszkodzenia nerek związanego z zanieczyszczonymi lekami w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie, podała WHO w poniedziałkowym oświadczeniu.

Leki, dostępne bez recepty syropy na kaszel, miały wysoki poziom glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego.

„Te zanieczyszczenia to toksyczne chemikalia stosowane jako rozpuszczalniki przemysłowe i środki zapobiegające zamarzaniu, które mogą być śmiertelne nawet w niewielkich ilościach i nigdy nie powinny znajdować się w lekach” – powiedziała WHO.

Oprócz powyższych krajów, WHO powiedziała Reuterowi w poniedziałek, że może to mieć wpływ na Filipiny, Timor Wschodni, Senegal i Kambodżę, ponieważ mogą one mieć w sprzedaży leki. Wezwał do podjęcia działań we wszystkich 194 państwach członkowskich, aby zapobiec większej liczbie zgonów.

„Ponieważ nie są to odosobnione przypadki, WHO wzywa różne kluczowe zainteresowane strony zaangażowane w medyczny łańcuch dostaw do podjęcia natychmiastowych i skoordynowanych działań” – powiedziała WHO.

WHO wysłała już konkretne ostrzeżenia dotyczące produktów w październiku i na początku tego miesiąca, prosząc o wycofanie leków z półek dla syropów na kaszel produkowanych przez indyjskie firmy Maiden Pharmaceuticals i Marion Biotech, które są powiązane ze zgonami odpowiednio w Gambii i Uzbekistanie.

W zeszłym roku wydała również ostrzeżenie o syropach na kaszel produkowanych przez czterech indonezyjskich producentów: PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex i PT AFI Pharma, które są sprzedawane w tym kraju.

Zaangażowane firmy albo zaprzeczyły, jakoby ich produkty były skażone, albo odmówiły komentarza w trakcie dochodzenia.

WHO ponowiła wezwanie do wycofania z obrotu wyżej wymienionych produktów i zażądała, aby kraje zapewniły, że wszystkie leki znajdujące się w sprzedaży są zatwierdzone przez właściwe władze. Zwróciła się również do rządów i agencji regulacyjnych o przydzielenie środków na kontrole producentów, wzmocnienie nadzoru rynku i podjęcie działań w razie potrzeby.

Wezwał producentów do kupowania surowców tylko od kwalifikowanych dostawców, dokładniejszego testowania swoich produktów i prowadzenia dokumentacji procesu. Dostawcy i dystrybutorzy powinni sprawdzać oznaki podrabiania i dystrybuować lub sprzedawać tylko zatwierdzone leki, dodała WHO.

Reportaż Jennifer Rigby; Pod redakcją Marka Heinricha i Christiny Fincher

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment