Większość nowego bogactwa jest gromadzona przez ultrabogatych

To poeta Percy Bysshe Shelley zauważył w XIX wieku, że bogaci się bogacą, a biedni biednieją. I nie inaczej jest w dzisiejszych czasach.

Organizacja non-profit Oxfam odkryła, że ​​w ciągu ostatnich kilku lat 1% najbogatszych ludzi na świecie zgromadziło prawie dwie trzecie całego nowo utworzonego bogactwa.

Odpowiednio nowy raport42 dolary bilion od 2020 roku powstaje nowe bogactwo.

Z tej kwoty 26 bilionów dolarów, czyli 63%, zebrał 1% najbogatszych. Pozostałe 99% z nas zgromadziło tylko 16 bilionów dolarów nowego bogactwa.

„Miliarder zarobił około 1,7 miliona dolarów na każdego dolara nowego światowego bogactwa zarobionego przez osobę z najniższych 90%” – czytamy w raporcie.

To nic nowego. Najbogatszy 1% otrzymał około połowy całego nowego bogactwa stworzonego w ciągu ostatnich 10 lat.

Jest to oczywiście szalona – i niezrównoważona – sytuacja.

Mówiąc najprościej, jeśli tylko niewielka część światowej populacji ma wszystkie pieniądze, wszystkim pozostałym zostaje stosunkowo mało.

Jest to ekonomicznie toksyczne, ponieważ wydatki konsumpcyjne stanowią dużą część działalności gospodarczej w krajach kapitalistycznych. W Stanach Zjednoczonych konsumenci stanowią około dwóch trzecich produktu krajowego brutto.

Dlatego większość renomowanych ekonomistów twierdzi, że dysproporcje w bogactwie i dochodach stanowią poważne zagrożenie dla wzrostu gospodarczego i żywotności.

Dyrektor wykonawcza Oxfam International, Gabriela Bucher, wezwała do podwyższenia podatków dla superbogaczy. Nazwał to „strategicznym warunkiem wstępnym zmniejszenia nierówności i ożywienia demokracji”.

„Opodatkowanie superbogatych i dużych korporacji to drzwi do dzisiejszych nakładających się kryzysów” – powiedział Bucher. „Czas obalić wygodny mit, że obniżki podatków dla najbogatszych spowodują, że ich majątek w jakiś sposób „przepłynie” do wszystkich innych”.

W rzeczywistości nie ma praktycznie żadnych dowodów na to, że tak zwana ekonomia niższego szczebla faktycznie działa.

Chociaż istnieje nadzieja, że ​​gdy bogaci prosperują, poprawią się dla wszystkich innych, w rzeczywistości zamożne jednostki i korporacje kierują się przede wszystkim własnym interesem.

W rezultacie sprzedaż luksusowych jachtów i rezydencji nadal rośnie, a inwestycje w kolejne przedsięwzięcia publiczne mogą osłabnąć.

Czy sytuacja wkrótce się zmieni?

Zapytaj superbogaczy. W tym tygodniu idą wysoko na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

Być może nie zostałeś zaproszony.

Leave a Comment