Wioska Guryong, Korea Południowa: 500 osób ewakuowano, gdy w jednym z ostatnich slumsów w Seulu wybuchł ogromny pożar


Seul
CNN

Około 500 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów w piątek po wybuchu pożaru w wiosce Guryong, jednym z ostatnich ocalałych slumsów w stolicy Korei Południowej, Seulu, poinformowali przedstawiciele straży pożarnej.

Pożar wybuchł około 6:28 rano w czwartej dzielnicy wioski, powiedział przedstawiciel straży pożarnej Gangnam Shin Yong-ho podczas odprawy telewizyjnej. Powiedział, że pierwsi ratownicy przybyli około pięć minut później.

Jak dotąd nie zgłoszono żadnych zgonów ani obrażeń.

Uważa się, że spłonęło około 60 domów, powiedział Shin, dodając, że większość konstrukcji została wykonana ze sklejki winylowej.

Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują, jak ogień ogarnia coś, co wygląda na rzędy domów, z ogromnymi pióropuszami gęstego czarnego dymu unoszącymi się nad slumsami, podczas gdy w pobliżu wyją syreny.

Shin powiedział, że zmobilizowano ponad 800 osób, w tym strażaków, policję i pracowników rządowych, a do pomocy wysłano 10 helikopterów.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol, który przebywa w Szwajcarii na Światowym Forum Ekonomicznym, został poinformowany o pożarze i nakazał władzom zmobilizowanie „całego dostępnego personelu i sprzętu” – poinformowało biuro prezydenta.

Yoon zwrócił się również do lokalnych samorządów o ewakuację mieszkańców i zapewnienie bezpieczeństwa ratownikom.

Władze od dawna ostrzegają, że mieszkańcy Guryong są szczególnie narażeni na katastrofę, a rząd Gangnam napisał na swojej stronie internetowej, że slumsy były „narażone na pożary” w 2019 roku.

Został również mocno dotknięty przez powódź w sierpniu zeszłego roku, kiedy padał deszcz zabił co najmniej 13 osób W Seulu, w tym niektórzy mieszkańcy uwięzieni w obskurnych piwnicach „banjiha” przedstawionych w filmie „Parasite”.

Wieżowce mieszkalne w Gangnam Tower nad wioską Guryong w Seulu, Korea Południowa, 24 listopada 2020 r.

Slumsy Guryong od dawna postrzegane są jako symbol przepaści między bogatymi a biednymi w Korei Południowej, czwartej co do wielkości gospodarce Azji. To część zamożnej, olśniewającej dzielnicy Gangnam, rozsławionej piosenką Psy „Gangnam Style” z 2012 roku i czasami nazywanej Beverly Hills w Seulu.

Wieżowce Gangnam znajdują się niecały kilometr od slumsów Guryong, gdzie wielu mieszkańców mieszka w ciasnych prowizorycznych domach zbudowanych z materiałów takich jak drewno i tektura falista.

Chociaż plany przebudowy tego obszaru sięgają co najmniej dekady, kilka propozycji utknęło w martwym punkcie z powodu nieporozumień między lokalnymi organami zarządzającymi i negocjacji w sprawie odszkodowania za grunty.

Wysiłki te trwają: od 2019 r. 406 gospodarstw domowych – ponad jedna trzecia populacji slumsów – zostało przeniesionych. Strona internetowa rządu Gangnam. Nadal mieszka tam ponad 1000 mieszkańców, potwierdzili w piątek urzędnicy Gangnam.

Dzielnica podzieliła się kolejnymi planami przebudowy w maju ubiegłego roku lokalny urzędnik mówiąc, że teren zostanie przekształcony w „ekologiczny luksusowy kompleks mieszkalny”.

Władze pracują nad przeniesieniem około 1500 gospodarstw domowych mieszkających w trzech dużych slumsach, w tym w Guryong, do mieszkań publicznych, poinformował rząd Seulu w komunikacie prasowym z listopada ubiegłego roku.

Dodał, że celem miasta jest docelowo „wyeliminowanie niestandardowych rezydencji, takich jak koszary i domy winylowe”.

Leave a Comment