Wśród personelu WEF wybucha bunt w związku z rolą „Pana Davosa” | Davos

Przyszłość Klausa Schwaba – Mr Davos od ponad pół wieku – stał się tematem rozmów na tegorocznym spotkaniu po tym, jak pracownicy Światowego Forum Ekonomicznego ostro skrytykowali jego katedrę i brak strategii sukcesji.

Grupa obecnych i byłych pracowników WEF, z którą skontaktował się Guardian, powiedziała, że ​​82-letni Schwab był sam dla siebie prawem i był otoczony przez „kogoś” niezdolnego do kierowania organizacją, którą założył na początku lat 70.

„Klaus stoi na czele WEF od 52 lat. Kiedy się urodził [in 1938] 122 ze 195 państw świata nie istniało dzisiaj. Jest całkowicie nieodpowiedzialny wobec kogokolwiek wewnątrz lub na zewnątrz organizacji” – czytamy w oświadczeniu grupy.

„Jesteśmy grupą obecnych i byłych pracowników WEF. Chcemy mieć swój udział w promowaniu debaty o roli tej organizacji w świecie.

Grupa powiedziała, że ​​chce pozostać anonimowa. „Wahamy się, czy wyjść, ponieważ Klaus ma bardzo dobre koneksje i może bardzo utrudnić nam życie, nawet po opuszczeniu WEF”.

Spekulacje na temat przyszłości Schwaba nasiliły się w tym tygodniu od czasu publikacji artykułu publikacja internetowa Politico powiedzieli, że strategiczni partnerzy WEF – firmy, które finansują 390 mln USD (315 mln GBP) rocznie – byli niezadowoleni z braku strategii sukcesji.

Grupa pracowników WEF powiedziała, że ​​opublikowała swoją krytykę na platformie mediów społecznościowych LinkedIn, ale zostały one usunięte na prośbę WEF, czemu organizacja zaprzecza.

W postach udostępnionych Guardianowi napisano: „WEF nie ma zbyt dużej przyszłości poza Klausem, nie tylko dlatego, że nie ma on wyraźnego następcy, ale dlatego, że jego zarząd jest takim gniazdem żmij, że kierownictwo wyższego szczebla będzie przy każdym gardła innych w chwili, gdy starzec ustąpi.

Rzecznik WEF powiedział: „Rada Powiernicza będzie decydować o wszystkich przyszłych nominacjach na przywódców instytucjonalnych. Forum ma silną strukturę zarządzania instytucjonalnego, aby zapewnić ciągłą zdolność do pełnego wspierania swojej misji.

Były premier Wielkiej Brytanii, Tony Blair, jest jedną z czołowych postaci międzynarodowych związanych z tą rolą.

Grupa byłych i obecnych pracowników WEF zakwestionowała zdolność organizacji do funkcjonowania bez Schwaba.

„W większości organizacji następna generacja kierownictwa wyższego szczebla jest słabo widoczna na wyższych szczeblach kierowniczych, ale w WEF Klaus otoczył się taką grupą najwyższych władz, że trudno sobie wyobrazić, jak ktokolwiek z nich mógłby być traktowany poważnie. konsekwencje wewnątrz lub na zewnątrz organizacji.

„Klaus wybiera swoich przywódców w oparciu o te same kryteria, których używa Putin przy wyborze deputowanych do Dumy Państwowej: lojalność, przebiegłość, seksapil. Jakość ludzi na szczycie odzwierciedla typ ludzi, którzy pracują dla reszty organizacji.

Dyrektor jednej z brytyjskich firm zgodził się, że wydaje się, że nie ma następcy Schwaba. „Mam wrażenie, że umrze w butach” – powiedział dyrektor generalny.

Inny długoletni uczestnik Davos wyraził zdziwienie, że Schwab pozwolił spekulować na temat swojej przyszłości. „Uważam, że szczerość to trochę brak szacunku [given everything he has done] ale powinien był wiedzieć, że to się dzieje i podjąć kroki, aby temu zapobiec.

Światowe Forum Ekonomiczne jest szwajcarską fundacją i nie ma akcjonariuszy.

Leave a Comment