Wybitny kameruński dziennikarz znaleziony martwy po porwaniu | Kamerun

Zmasakrowane ciało wybitnego kameruńskiego dziennikarza znaleziono niedaleko stolicy kraju, Jaunde, pięć dni po tym, jak został porwany przez nieznanych sprawców.

Zwolennicy mediów opisali zniknięcie i śmierć Martineza Zogo jako kolejną oznakę niebezpieczeństw rozprzestrzeniających się w afrykańskim kraju.

Zogo, dyrektor prywatnej stacji radiowej Amplitude FM, został porwany przez nieznanych sprawców 17 stycznia po tym, jak próbował włamać się na posterunek policji, aby uciec przed napastnikami, poinformował organ nadzorujący media Reporterzy bez Granic (RSF).

Zogo niedawno mówił na antenie o domniemanej sprawie defraudacji z udziałem mediów powiązanych z rządem, powiedział RSF.

„Media w Kamerunie właśnie straciły jednego ze swoich członków, ofiarę nienawiści i barbarzyństwa” – poinformował Związek Dziennikarzy Kamerunu w oświadczeniu. „Gdzie jest wolność prasy, opinii i słowa w Kamerunie, kiedy praca w mediach wiąże się teraz z ryzykiem śmierci?”

Kolega Zogo, Charlie Amie Tchouemou, redaktor naczelny Amplitude FM, potwierdził porwanie i śmierć Zogo. Policja i rząd nie odpowiedziały na wezwania do komentarza.

Incydent jest ostatnim z serii ataków na dziennikarzy w Kamerunie, którym przewodzi prezydent Paul Biya, który od dziesięcioleci represjonuje opozycję.

Kraj ten jest jednym z wielu na całym kontynencie, od Burkina Faso po Etiopię i Gwineę Równikową, gdzie dziennikarze narzekają, że autorytarne rządy zagrażają wolności mediów.

„Chociaż Kamerun ma jeden z najbogatszych krajobrazów medialnych w Afryce, jest to jeden z najniebezpieczniejszych krajów na kontynencie dla dziennikarzy działających w nieprzyjaznym i niepewnym środowisku”, mówi RSF w swoim profilu kraju w Kamerunie.

Ahmed Abba, reporter Radia France Internationale, został aresztowany w lipcu 2015 roku i skazany na dwa lata więzienia pod zarzutem terroryzmu, który organizacje praw człowieka uznały za sfabrykowane. Paul Chouta, reporter pracujący dla Cameroon Web, prywatnego serwisu informacyjnego, został pobity i dźgnięty nożem przez nieznanych sprawców w 2019 roku.

Leave a Comment