Wyłącznie: WHO bada powiązania między zgonami związanymi z syropem na kaszel, waży porady dla rodziców

24 stycznia (Reuters) – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bada, czy istnieje jakikolwiek związek między producentami, których zanieczyszczony syrop na kaszel powiązano ze śmiercią ponad 300 dzieci w trzech krajach, osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała agencji Reuters.

Powołując się na „niedopuszczalny poziom” toksyn w produktach, WHO poszukuje więcej informacji na temat konkretnych surowców używanych przez sześciu producentów w Indiach i Indonezji do produkcji leków związanych z niedawnymi zgonami oraz czy firmy pozyskiwały je od niektórych z tych samych dostawców , osoba powiedziała. WHO nie wskazała żadnych dostawców.

WHO rozważa również, czy zalecić rodzinom na całym świecie ponowną ocenę stosowania syropów na kaszel u dzieci, podczas gdy kwestie bezpieczeństwa niektórych z tych produktów pozostają nierozwiązane, powiedziała osoba. Eksperci WHO oceniają dowody na to, czy i kiedy takie produkty są medycznie niezbędne dla dzieci, powiedziała osoba.

Zgony dzieci z powodu ostrego uszkodzenia nerek zaczęły się w lipcu 2022 r. w Gambii, a następnie w Indonezji i Uzbekistanie. WHO poinformowała, że ​​zgony były powiązane z dostępnymi bez recepty syropami na kaszel przyjmowanymi przez dzieci na powszechne choroby, które zawierały znaną toksynę, glikol dietylenowy lub glikol etylenowy.

Do tej pory WHO zidentyfikowała sześciu producentów leków w Indiach i Indonezji, którzy produkowali syropy. Ci producenci odmówili komentarza w sprawie dochodzenia lub zaprzeczyli używaniu zanieczyszczonych materiałów, które spowodowały śmierć. Reuters nie ma dowodów na wykroczenia ze strony firm wymienionych przez WHO.

„Priorytetem jest dla nas, aby nie było więcej zgonów dzieci z powodu czegoś, czemu można zapobiec” – powiedziała rzeczniczka WHO Margaret Harris, nie komentując szczegółów pracy organizacji.

Agencja zdrowia ONZ poinformowała w poniedziałek, że rozszerzyła dochodzenie w sprawie możliwego zanieczyszczenia glikolem dietylenowym i glikolem etylenowym w syropach na kaszel na cztery kraje, w których te same produkty mogły być w sprzedaży: Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal. Wezwał inne rządy i światowy przemysł farmaceutyczny do rozpoczęcia pilnych inspekcji w celu wykorzenienia leków niespełniających norm i poprawy regulacji.

Międzynarodowa Federacja Producentów i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (IFPMA) poinformowała we wtorek w e-mailowym oświadczeniu, że jej członkowie „już robią to, czego wymaga WHO” zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi wytycznymi.

WHO skomentuje sytuację syropu na kaszel na konferencji prasowej we wtorek.

WHO wydała już specjalne ostrzeżenia dotyczące syropów na kaszel od dwóch indyjskich producentów, Maiden Pharmaceuticals i Marion Biotech, w październiku 2022 r. i na początku tego miesiąca. Stwierdzono, że ich syropy były powiązane ze zgonami odpowiednio w Gambii i Uzbekistanie, i ostrzeżono ludzi, aby przestali ich używać.

Zakłady produkcyjne Maiden i Marion są zamknięte. Maiden chce teraz ponownie otworzyć po tym, jak rząd Indii powiedział w grudniu, że jego testy nie wykazały żadnych problemów z produktami Maiden.

Maiden wielokrotnie powtarzał Reuterowi, w tym w grudniu, że nie zrobił nic złego, a dyrektor generalny Naresh Kumar Goyal powiedział we wtorek, że nie komentuje WHO, która bada możliwe powiązania między badanymi firmami.

Telefon do biura Marion nie został odebrany we wtorek, a firma nie odpowiedziała natychmiast na e-mail z prośbą o komentarz. Na początku tego miesiąca powiedział rządowi stanu Uttar Pradesh w pobliżu New Delhi, że jest obwiniany za śmierć w Uzbekistanie „za zniesławienie Indii i firmy”.

WHO, która współpracuje z indonezyjskim organem regulującym narkotyki, również wydała w październiku ostrzeżenie dotyczące syropów na kaszel wytwarzanych przez czterech indonezyjskich producentów i sprzedawanych w kraju. Producentami są: PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex, PT AFI Farma.

PT Yarindo Farmatama, PT Konimex i PT AFI Farma nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz we wtorek, mówiąc, że WHO bada powiązania między zgonami w tych trzech krajach.

Hermansyah Hutagalung, prawnik PT Universal Pharmaceutical Industries, powiedział, że wycofał z rynku wszystkie syropy na kaszel uznane za niebezpieczne. „Idź za dostawcami, to prawdziwi przestępcy” – dodał Hutagalung. „Fałszują surowce, fałszują dokumenty surowcowe aż do firm farmaceutycznych”. Nie zidentyfikował konkretnych dostawców ani nie podał szczegółów na poparcie twierdzenia.

WHO stwierdziła, że ​​syropy były zanieczyszczone glikolem dietylenowym i glikolem etylenowym, które nazwano „toksycznymi chemikaliami stosowanymi jako rozpuszczalniki przemysłowe i środki zapobiegające zamarzaniu, które mogą być śmiertelne nawet w niewielkich ilościach”. Ich toksyczne skutki obejmują niezdolność do oddawania moczu, uszkodzenie nerek i śmierć.

Zgony uwydatniły potencjalne luki w globalnych przepisach dotyczących powszechnie stosowanych leków, w tym w nadzorze nad fabrykami i łańcuchami dostaw, zwłaszcza tymi wytwarzającymi produkty dla krajów rozwijających się, które nie mają środków zapewniających bezpieczeństwo leków.

WHO ustala wytyczne dotyczące standardów produkcji leków na całym świecie i wspiera kraje w badaniu ewentualnych błędów, ale nie ma mandatu prawnego ani organu egzekucyjnego do podejmowania bezpośrednich działań przeciwko osobom naruszającym.

Dodatkowe raporty Prak Chan Thul w Phnom Penh, Stanley Widianto i Ananda Teresia w Dżakarcie, Krishna N. Das w New Delhi, Saurabh Sharma w Lucknow, Ed McAllister w Dakarze; Pod redakcją Sary Ledwith, Michele Gershberg i Claudii Parsons

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment