Yellen i Liu He z Chin omawiają politykę technologiczną USA podczas indywidualnego spotkania

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen i wicepremier Chin Liu He odbyli swoje pierwsze bezpośrednie spotkanie w Zurychu 18 stycznia 2023 r.

Sebastien Bozon | Afp | Obrazy Getty’ego

PEKIN – chiński wicepremier Liu Ta omówił politykę gospodarczą i technologiczną USA wobec Chin podczas spotkania z sekretarz skarbu USA Janet Yellen w środę, wynika z danych Departamentu Handlu.

Chiny “mają nadzieję, że strona amerykańska zwróci uwagę na wpływ tej polityki na obie strony” – napisano w tłumaczeniu CNBC.

Spotkanie w Zurychu było pierwszym osobistym spotkaniem Yellen i Liu po trzech latach ograniczeń w podróżowaniu związanych z Covid.

W październiku ogłosiło to Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu USA Obszerne zakazy dla amerykańskich firm i osób fizycznych od współpracy z chińskimi partnerami w najnowocześniejszych półprzewodnikach, wyspecjalizowanej branży, która opiera się na amerykańskich i zagranicznych narzędziach rozwojowych. Zakaz wynikał z ograniczeń administracji Trumpa nałożonych na określone chińskie firmy, takie jak SMIC i Huawei.

Administracja Bidena nie zniosła również ceł nałożonych na Chiny z czasów Trumpa.

Podczas gdy Pekin zemścił się własnymi taryfami, jego najbardziej merytoryczną odpowiedzią były amerykańskie zakazy technologiczne skierowanie sporu do Światowej Organizacji Handlu w grudniu.

Odczyt Departamentu Skarbu USA nie wspomina o technologii. “W toku szczerej, merytorycznej i konstruktywnej rozmowy wymieniono opinie na temat makroekonomii i rozwoju finansowego” – poinformował Skarb Państwa.

Czytanie mówi, że Yellen „nie może się doczekać podróży do Chin i powitania swoich kolegów w Stanach Zjednoczonych w najbliższej przyszłości”.

Chińskie oświadczenie mówi, że powita Yellen „w odpowiednim czasie”, kiedy odwiedzi Chiny w tym roku.

Liu prowadził negocjacje handlowe Chin z USA. W Chinach jest wicepremierem i szefem Komisji Stabilności Finansowej i Rozwoju.

„Aby poskromić inflację, niektóre kraje wybrały politykę, która prawdopodobnie doprowadzi do boomów, recesji i ożywienia”. Liu powiedział w przemówieniu w tym tygodniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

„Wzywamy do zwrócenia większej uwagi na negatywne efekty uboczne podwyżek stóp procentowych przez główne kraje na rynkach wschodzących i krajach rozwijających się, aby nie zwiększać zadłużenia i ryzyka finansowego” – powiedział.

Dowiedz się więcej o Chinach z CNBC Pro

Jeśli chodzi o Chiny, Liu powiedział, że „naszym celem zawsze musi być rozwój gospodarczy wysokiej jakości”, środki wspierania rynku nieruchomości okazały się skuteczne, a kraj koncentruje się bardziej na przyciąganiu inwestycji zagranicznych.

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach wzrosły w zeszłym roku o 8% w dolarach amerykańskich. W ogłoszeniu odnotowano gwałtowny wzrost inwestycji z Korei Południowej, Niemiec, Wielkiej Brytanii i ogólnie z UE, ale nie wspomniano o Stanach Zjednoczonych.

Liu kończy w tym miesiącu 70 lat Ustąpienie z przywództwa Chin w wyniku zmian ogłoszonych na kongresie rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej w październiku.

Analitycy spodziewają się, że He Lifengszef Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, aby przejąć rolę Liu w zarządzaniu finansami i pracą gospodarczą.

Leave a Comment