Złota recenzja Persona 4: mile widziana zmiana w stosunku do Persony 5

Kojący klimat przenika początek Persona 4 Złoto. Bohater nie porusza się po rozległych Shibuya ani inspirowanych Sangenjaya ulicami, które prowadzą Osoba 5w kawiarni Leblanc. Zamiast tego jedzie pociągiem w przeciwnym kierunku, zostawiając za sobą zatłoczone miasto, by spędzić rok na wsi.

Po raz pierwszy wydany na PlayStation 2 w 2008 roku. Osobowość 4 wkrótce będzie dostępna na konsole Nintendo Switch, PlayStation i Xbox, ten ostatni w ramach Game Pass. Wyznacza nową erę dla japońskiego klasyka cRPG, który poza portem na PC w 2020 roku był niedostępny dla każdego, kto nie miał płyty z PS2 ani PlayStation Vita. To przewidywalna, sielankowa przygoda, która nadaje zupełnie inny ton niż jej miejska kontynuacja.

Inaba w niczym nie przypomina Tokio. Możesz łatwo zobaczyć wszystko, co miasto ma do zaoferowania w ciągu jednego dnia – lub kilku minut rozgrywki. Ale wolniejsze tempo sprawia, że ​​pozornie przyziemne aspekty życia na wsi są jeszcze bardziej fascynujące. Twoje połączenie zarówno z ludźmi, jak i z samym miastem będzie dzięki temu bardziej intymne. A gdy niebezpieczeństwo zaczyna pojawiać się w tle, stawka staje się bardziej osobista.

Pomaga to, że główny bohater ma znacznie bardziej ugruntowaną historię niż Osoba 5jest Jokerem. Został przeniesiony nie z powodu okresu próbnego, ale dlatego, że jego rodzice wyjechali za pracą za granicę. Jego wujek Ryotaro Dojima wraz z kuzynką Nanako witają go w swoim przytulnym domu z otwartymi ramionami. Nie jest zmuszany do mieszkania na strychu, ani wszyscy spotykani nie czują do niego urazy z powodu jego „kryminalnej” przeszłości. Gdyby nie seria morderstw i zaginięć, do których doszło zaraz po jego przybyciu, mogłaby to być przyjemna, złowieszcza ucieczka.

Zdjęcie: Atlus/Sega przez Polygon

Złowrogie wydarzenia są szokiem dla mieszkańców Inaby, zwłaszcza dla uczniów Liceum Yasogami. Yosuke Hanamura, pierwszy nowy członek partii lub powiernik, był szczególnie blisko z jedną z ofiar morderstwa. To skłania bohatera, wraz z Yosuke i kilkoma innymi uczniami, do utworzenia grupy i zbadania sprawy.

Zespół wkrótce odkrywa coś, co nazywa się „Midnight Channel”, co przewiduje śmierć każdego, kto pojawi się na ekranie. W ten sposób rozpoczyna się odliczanie w twoim kalendarzu, okres, w którym musisz w pełni zbadać loch i pokonać ostatniego bossa, zanim pojawi się śmiertelna mgła. Zamiast eksplorować pałace skorumpowanych dorosłych i marnych polityków à la Osoba 5Lochy tutaj są (głównie) skupione na bliskich ci ludziach.

pałace roku Osoba 5 są w równej mierze ekstrawaganckie i przewidywalne, często zawierają stałe elementy i motywy puzzli, aby przerwać walkę turową. Persona 4 Złoto‘s z drugiej strony lochy bardziej przypominają sekcje Mementos Osoba 5 — generowane proceduralnie labirynty z przerywanymi bitwami. W 2023 roku wydają się trochę monotonne. Ale pchnięcie cię w psychoobrazy twoich bliskich przyjaciół, zmuszenie do trzymania lustra twoich nadziei, lęków i celów, Osobowość 4 oferuje bardziej wewnętrzne doświadczenie niż jego kontynuacja. To oczyszczająca opowieść o autorefleksji i szczerości.

Osobowość głównego bohatera budzi się w Persona 4 Golden na Nintendo Switch

Zdjęcie: Atlus/Sega przez Polygon

Kiedy nie mieszkasz w jaskiniach, nie chodzisz do szkoły ani nie prowadzisz dochodzenia w sprawie przestępstwa, możesz spędzać wolne wieczory i dni, jak chcesz. Masz do dyspozycji szeroki zakres działań, od klubów sportowych i kulturalnych po wiele drugorzędnych zadań. Niektóre koncentrują się wyłącznie na zwiększaniu twoich statystyk, podczas gdy inne, takie jak określone prace w niepełnym wymiarze godzin, mogą odblokować nowe Linki społecznościowe w ogóle. Często zdobywasz punkty za oba systemy postępów jednocześnie, co daje synergię, która zapewnia satysfakcjonujące wykorzystanie czasu.

Rozwalony Osoba 5, Całkowicie pominąłem czynności, a nawet drugorzędne lokalizacje. w Persona 4 Złoto łatwiej jest spędzać czas ze swoimi powiernikami na przyziemnych zadaniach. Łatwiej też przebywać w zakamarkach Inaby, lubując się w zacisznych zakątkach, w których rozmawiało się z powiernikiem: dość płaski brzeg rzeki, na którym walczycie razem z Chie; restauracja, w której byłeś tuzin razy, która sprzedaje specjalną miskę w deszczowe dni; lub ten jeden stół w części gastronomicznej Junes, gdzie grupa triumfuje i zastanawia się nad błędami z przeszłości.

Jeśli to przegapiłeś Persona 4 Złoto Na PlayStation Vita lub Steam czuje się jak w domu na Nintendo Switch (wersja, którą sam wypróbowałem). Grafika jest ostra zarówno w trybie ręcznym, jak i zadokowanym, istnieje wiele sztuczek poprawiających jakość życia związanych z opcjami trudności i zapisywaniem plików, a przez większość czasu działa w 60 klatkach na sekundę, z wyjątkiem scen związanych z mgłą.

Główny bohater i Chie stoją w lochu z dwoma demonami w Persona 4 Golden na Nintendo Switch

Zdjęcie: Atlus/Sega przez Polygon

Niestety Osobowość 4Bardziej problematyczna treść nie została zaktualizowana ani zmieniona w nowej iteracji. Nadal jest pogrążony w seksizmie zawiesiai jego wydajność dziwny postacie pozostają niekompletny najlepiej i szkodliwy w najgorszym przypadku. Może być łatwiejszy do pobrania i grania niż kiedykolwiek, ale jego zawartość jest nadal sporadycznie trudna do przełknięcia.

Niektórych to wszystko, co zrozumiałe, zniechęca. Ale pomimo wszystkich wad tego scenariusza, Persona 4 Złoto potrafi wydobywać szczere piosenki z innych żył. Persona 5 Royal jest prawdziwy park rozrywki z atrakcjami pobocznymi co czasami może być przytłaczające. Z drugiej strony Inabas pozwala skupić się bardziej na połączeniach przy mniejszej liczbie czynników rozpraszających. Przyzwyczajenie się do przebywania z dala od miasta wymaga czasu, zwłaszcza gdy Twój smartfon nieustannie brzęczy, informując Cię, gdzie wszystko jest przez cały czas. Ale ty go nie potrzebujesz. W drodze na brzeg rzeki na pewno natkniesz się na przyjazną twarz.

Persona 4 Złoto ukaże się 19 stycznia na Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One i Xbox Series X. Gra została sprawdzona na Switchu przy użyciu przedpremierowego kodu do pobrania dostarczonego przez firmę Sega. Vox Media ma podmioty stowarzyszone. Nie mają one wpływu na treści redakcyjne, chociaż Vox Media może otrzymywać prowizje za produkty zakupione za pośrednictwem linków partnerskich. Możesz znaleźć Dowiedz się więcej o polityce etycznej firmy Polygon tutaj.

Leave a Comment