Zmumifikowany „złoty chłopiec” został znaleziony pokryty 49 cennymi amuletami

Zapisz się do biuletynu naukowego teorii cudów CNN. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o ekscytujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Kiedy nastoletni chłopiec zmarł w Egipcie 2300 lat temu, został zmumifikowany i ozdobiony 49 ochronnymi amuletami i złotą maską, która miała prowadzić go w zaświatach.

Naukowcy odkryli zmumifikowane ciało i amulety umieszczone na ciele „złotego chłopca”, kiedy wykorzystali tomografię komputerową do cyfrowego rozpakowania szczątków bez ich naruszania.

Szczątki zostały po raz pierwszy odkryte w 1916 roku na cmentarzu Nag el-Hassay, który był używany od około 332 do 30 pne w południowym Egipcie. W XIX i na początku XX wieku w Egipcie ekshumowano tysiące zachowanych ciał, z których wiele nadal znajdowało się w oryginalnych trumnach, zanim przewieziono je do Muzeum Egipskiego w Kairze.

Podobnie jak wiele innych, mumię pozostawiono bez zbadania, kiedy została odkryta i przeniesiona do piwnicy muzeum.

Podczas gdy badacze chcą dowiedzieć się więcej o starożytnym ludzkim zdrowiu oraz starożytnych egipskich rytuałach i wierzeniach dotyczących śmierci, rozpakowywanie zmumifikowanych szczątków jest procesem destrukcyjnym. W ostatnich latach naukowcy wykorzystali tomografię komputerową, aby zajrzeć pod opakowanie, pozostawiając ciała całkowicie nienaruszone.

Szczątki złotego chłopca były przechowywane w dwóch zagnieżdżonych trumnach. Zewnętrzna trumna była prosta i wyryta greckimi literami, podczas gdy wewnętrzny drewniany sarkofag miał wzory i złoconą twarz.

Kiedy naukowcy zeskanowali mumię, zauważyli 49 amuletów o 21 różnych wzorach, w tym złoty język umieszczony w ustach i skarabeusz ze złotym sercem na piersi, który według starożytnych Egipcjan mógł pomóc w przejściu do życia pozagrobowego.

Młody mężczyzna, prawdopodobnie w wieku od 14 do 15 lat, nosił również wysadzaną kamieniami złoconą maskę na głowę i ochronną osłonę na tors zwaną kartonażem. Usunięto mu wszystkie narządy z wyjątkiem serca, a mózg zastąpiono żywicą.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że po śmierci istnieje inne życie, ale osiągnięcie życia pozagrobowego wymagało niebezpiecznej podróży przez podziemia. Balsamiści zadbali o przygotowanie ciał do przejścia, a złoty chłopiec był dobrze przygotowany do podróży, wynika z badań opublikowanych we wtorek w czasopiśmie. Granice w medycynie.

Skan ujawnił twarz złotego chłopca, której nie widziano od 2300 lat.

„Tutaj pokazujemy, że ciało tej mumii było bogato zdobione 49 amuletami pięknie stylizowanymi w unikalnym trójkolumnowym układzie między fałdami całunów i wewnątrz jamy ciała mumii. Należą do nich Oko Horusa, skarabeusz, horyzont amulet akhet, łożysko, węzeł Izydy i inne. Wiele było wykonanych ze złota, a niektóre z kamieni półszlachetnych, wypalanej gliny lub fajansu. Ich celem była ochrona ciała i nadanie mu witalności w życiu pozagrobowym” autor badania, dr Sahar Saleem, profesor na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Kairze, powiedział w oświadczeniu.

Na jego stopy włożono białe sandały, a jego ciało spowijały paprocie.

Mumię znaleziono w sandałach.

„Sandały były prawdopodobnie przeznaczone dla chłopca, aby wyszedł z trumny. Zgodnie z rytuałem starożytnej egipskiej Księgi Umarłych, zmarły musiał nosić białe sandały, aby być pobożnym i czystym przed recytowaniem jej wersetów” – powiedział Saleem. „Starożytni Egipcjanie fascynowali się roślinami i kwiatami i wierzyli, że mają one działanie sakralne i symboliczne. Wiązki roślin i kwiatów kładziono obok zmarłego podczas pochówku.

Chociaż skany nie ujawniły przyczyny jego śmierci, ujawniły, że chłopiec miał 4,2 stopy (128 centymetrów) wzrostu i miał owalną twarz z małym nosem i wąską szczęką.

Jego tożsamość jest nieznana, ale według badań jego dobra higiena jamy ustnej, wysoka jakość mumifikacji i amuletów wskazują na wysoki status społeczno-ekonomiczny.

Amulety zostały umieszczone na ciele i włożone do niego.

Amulet złotego języka umieszczony w ustach chłopca miał pomóc mu mówić w zaświatach. Amulet węzła Izydy oznaczał, że bogini Izyda będzie chronić jej ciało. Amulety sokoła i strusia reprezentowały duchową i materialną stronę życia.

Aby zabezpieczyć nacięcie balsamujące, w dolnej części tułowia znaleziono amulet z dwoma palcami, przypominający palec wskazujący i środkowy prawej ręki. A złoty skarabeusz miał pomagać w trudnym podziemiu.

W jamie klatki piersiowej znaleziono złoty amulet skarabeusza.

„Skarabeusz serca jest wspomniany w 30. rozdziale Księgi Umarłych: był ważny w życiu pozagrobowym podczas osądzania zmarłych i ważenia serca piórem bogini Maat” – powiedział Saleem. „Skarabeusz serca wyciszył serce w dniu rozprawy, aby nie zeznawać przeciwko zmarłemu. Został umieszczony w jamie tułowia podczas mumifikacji, aby zastąpić serce, gdyby ciało kiedykolwiek utraciło ten narząd.

Zbierając dane za pomocą tomografii komputerowej, naukowcy byli w stanie wydrukować w 3D replikę serca skarabeusza.

Złoty chłopiec został przeniesiony do głównej sali wystawowej Muzeum Egipskiego i otoczony jest obrazami tomografii komputerowej oraz repliką skarabeusza serca, aby zapewnić lepszy wgląd w proces mumifikacji i starożytne egipskie rytuały śmierci.

„Celem pokazu było humanizowanie tej osoby z przeszłości, aby uczyć ludzi o starożytnym życiu” – napisali naukowcy w badaniu.

Leave a Comment